افزایش تا ۲۰ برابری فوتی‌های کرونا در استان‌ها؛ مینو محرز: فاجعه ادامه دارد، برای واکسن، یخچال نداریم، وضعیت ۳۰۱ شهر قرمز شد

سه شنبه, ۳۱ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

در حالی که وزارت بهداشت ایران از «موفقیت» در تولید همه نیازهای مقابله با کرونا سخن می‌گوید، یک عضو ستاد مقابله با کرونا وضعیت کشور را «فاجعه» خوانده و مقام‌های محلی در برخی استان‌ها از افزایش پنج تا ۲۰ برابری مرگ و میر خبر می‌دهند.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا، روز دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی فراز وضعیت فعلی ایران را «فاجعه» خواند و گفت: «به دلیل عدم مدیریت صحیح از سوی دولت و وزارت بهداشت این روند ادامه خواهد داشت تا واکسن کرونای ساخت داخل به تولید انبوه برسد.»

او اشاره کرد تولید انبوه واکسن داخلی از خردادماه آغاز خواهد شد.

محرز همچنین شیوه مدیریت حسن روحانی و سعید نمکی، ‌رییس‌جمهور و وزیر بهداشت، را «غیرقابل قبول» خواند. این عضو ستاد کرونا افزود: «باید در ایام نوروز کل کشور تعطیل می‌شد، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اوضاع در حال حاضر از کنترل ما خارج شده است.»

این در حالی است که روحانی پیشتر اعلام کرده بود معتقد است پیک چهارم به دلیل ورود ویروس جهش‌یافته اتفاق افتاد.

افزایش شش برابری مرگ و میر

با انتشار گزارش‌ها درباره افزایش شمار شهرهای قرمز کشور و همچنین تکمیل شدن ظرفیت مراکز درمانی، تصاویری از بستری و نگهداری بیماران در حیاط و راهروهای بیمارستان‌ها در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود.

همزمان در استان‌های مختلف از جمله اصفهان و تهران مقام‌های محلی از پنج و شش برابر شدن میزان مرگ و میر ناشی از کرونا خبر می‌دهند. معاون دانشگاه علوم پزشکی اراک هم از افزایش «۲۰ برابری» فوتی‌های ناشی از ویروس در استان مرکزی خبر داده است.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، در گفت‌گو با روزنامه همشهری گفته «باید تعطیلی عمومی در کشور اعلام شود و هیچ‌کس از خانه خارج نشود و هرکس تخطی کرد، دستگیر و زندانی شود.»

نمکی؛ یک میلیون واکسن تا هفته بعد

انتقادها از دولت ایران به دلیل تاخیر در تامین واکسن در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است. با این حال، وزیر بهداشت در نشست مجمع سیاستگذاری هلسینکی گفته با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها «ما موفق به تولید ملی همه نیازها برای مبارزه با کووید-۱۹ شدیم.»

نمکی همچنین اعلام کرده که یک میلیون دوز واکسن کرونا از امروز در کشور توزیع می‌شود و تا «هفته آینده» یک میلیون نفر واکسن دریافت خواهند کرد.

محرز: برای واکسن روسی، یخچال نداریم

همزمان با اعلام خبر واکسیناسیون عمومی از سوی دولت، مینو محرز به خبرگزاری رکنا گفته که برای انتقال واکسن‌های اسپوتنیک-وی روسیه در کشور کمبود یخچال وجود دارد.

او افزود: «اکنون برای واکسن آسترازنکا، بهارات، ‌واکسن چینی کرونا و سایر واکسن‌هایی که وارد کردیم یخچال معمولی داریم.»

از: ایران اینترنشنال

*****

آمار رسمی کرونا در ایران؛ مرگ ۳۹۵ تن دیگر و هشدار درباره پر شدن ظرفیت سردخانه‌های تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران می‌گوید «در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی، ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.»

وزارت بهداشت ایران از جان ‌باختن ۳۹۵ نفر دیگر در کشور بر اثر کرونا طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز آخر فروردین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تا ظهر روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین، ۲۵ هزار و ۴۹۲ بیمار جدید کرونا نیز شناسایی شد که ۳۳۶۵ تن از آنها در مراکز درمانی نقاط مختلف ایران بستری شدند.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، با احتساب آمار امروز، شمار رسمی مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب به دو میلیون و ۲۸۶ هزار و ۹۲۷ نفر و ۶۷ هزار و ۵۲۵ نفر رسید.

این گزارش حاکی است در حال حاضر، ۴۹۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران در شرایط وخیمی به سر می‌برند.

آن طور که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده، اکنون وضعیت ۲۵۷ شهرستان کشور، قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی است. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران در حالی که از ارائه آمار تفکیکی خودداری می‌کند، به طور روزانه آمار مربوط به ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را در اختیار رسانه‌های قرار می‌دهد؛‌ آماری که منابع مستقل درباره درستی آن تردید دارند.

خبرگزاری ایلنا نیز به نقل از رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران نوشت: «در صورت بدتر شدن شرایط کرونایی، ظرفیت سردخانه‌ها احتمالا دیگر کفایت متوفی‌ها را نمی‌کند.»

رضا کرمی محمدی به صراحت گفت:‌ «در شرایطی که تعداد متوفیان زیاد شود، [ممکن است کارکنان آرامستان‌ها] نتوانند تدفین را همان روز انجام دهند و به روز بعد منتقل شود.»

شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران در شرایطی پس از تعطیلات نوروزی افزایش یافته که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به خبرگزاری میزان گفته حتی با آغاز ماه رمضان در ایران نیز «اوضاع همچنان تغییر نکرده و خیابان‌ها بسیار شلوغ هستند.»

خانم محرز خواستار اعمال محدودیت‌های شدیدتر و جدی‌تر شده و افزود: ‌«اگر محدودیت‌ها را در همین حد ادامه دهیم بی‌فایده است… بیمارستان‌ها مملو از بیمار هستند و جای خالی ندارند و به محض این که فردی مرخص می‌شود بیمار دیگری به جای او بستری می‌شود و به وضعیت فاجعه‌باری رسیده‌ایم.»

دولت حسن روحانی از اعمال مقررات سخت پیشگیرانه برای جلوگیری از سفرهای نوروزی خودداری کرد و پس از تعطیلات نوروز، آمارهای مربوط به کرونا به شدت افزایش یافت.

از: رادیو فردا

*****

وضعیت ۳۰۱ شهر قرمز شد: با پر شدن تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران، کمیته‌های ترخیص فعال شدند

همزمان با افزایش شمار شهرهای قرمز کرونا به ۳۰۱ شهر، دو مقام ارشد ستاد مقابله با کرونای تهران از شکسته شدن رکورد بستری روزانه در پایتخت با بستری ۷ هزار و ۴۰۰  نفر و  پر شدن تمام تخت‌های آی‌سی‌یو  خبر دادند و گفتند که  برای مرخص کردن بیماران و کاهش بار بیمارستان‌ها،  «کمیته‌های ترخیص بیمارستانی» تشکیل شده است.

با اعلام رنگ بندی جدید کرونایی در کشور، ۳۰۱ شهرستان در وضعیت قرمز و ۹۵ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

بنابر اعلام جدید وزارت بهداشت ۳۰۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۹۵ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و ۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سامانه ماسک پنج‌شنبه گذشته وضعیت ۶۳ شهر را نیز «وضعیت سیاه کرونایی» اعلام کرده بود که روز جمعه پس از آنکه علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، وجود رنگ‌بندی سیاه را رد کرد، این سامانه از دسترس خارج شد و عصر جمعه بدون مناطق سیاه در نقشه باردیگر فعالیت خود را از سر گرفت.

اقدامی که روزنامه اعتماد آن را «دستکاری در سامانه ماسک» برای سانسور وضعیت سیاه کرونایی ۶۳ شهر توصیف کرد. در نقشه رنگ‌بندی جدید وضعیت کرونا که وضعیت تا ۳۰ فروردین ماه نشان می‌دهد شهرهایی که وضعیت بیماری در آنها شدیدتر با رنگ قرمز تیره مشخص شده‌اند.

همزمان نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، با اشاره به بالا بودن حجم مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌ها، گفت: نزدیک به ۱۰۰ بیمارستان در تهران درگیر کرونا هستند و تمام تخت‌های آی‌سی‌یو، مراقبت‌های ویژه، در تهران پر شده‌اند.

توکلی از راه‌اندازی «کمیته‌های ترخیص بیمارستانی» خبر داد و گفت که برای کمک به بیمارستان‌ها و کاهش تعداد بیماران بستری شده کمیته‌های ترخیص بیمارستانی را فعال کردیم.

به گفته معاون درمان ستاد کرونا استان تهران، پزشکان در کمیته‌های ترخیص بیمارستانی وضعیت بیماران را بررسی می‌کنند تا بیمارانی که خیلی بدحال نیستند را مرخص کنند و آن دسته از بیماران کرونا که به درمان‌های تزریقی نیاز دارند روزانه به بیمارستان مراجعه کرده و داروها را به صورت سرپایی دریافت کنند.

همزمان علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، گفت که در تهران رکوردشکنی جدید داشتیم و به ۷ هزار و ۴۰۰ نفر بستری بیماران کرونا رسیدیم. زالی افزود که در سخت‌ترین شرایط و در بدترین روزهای موج سوم کرونا در آبان سال گذشته مجموع بستری روزانه در تهران هیچ‌وقت به عدد ۷ هزار نرسید و این نشان می‌دهد این‌بار موج کرونا توفنده‌تر و سنگین‌تر است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، با تاکید براینکه «تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است»، وضعیت پایتخت را فوق قرمز خواند و گفت که اکنون در همه مناطق ابتلا و مرگ‌و‌میر بالاتر از موج‌های قبلی کروناست و همه تهران نقطه داغ تلقی می‌شوند.

علیرضا زالی در مصاحبه با روزنامه ایران گفت که اولین کاری که پیشنهاد دادیم و کوتاه مدت‌ترین روش انجام لاک‌داون و محدودیت‌های خیلی سختگیرانه است هیچ‌کاری جز این شدنی نیست اما لاک‌داون به تنهایی نمی‌تواند بیماری را کنترل کند،پیشنهاد ما ترکیب لاک‌داون و سرعت دادن به بیماریابی است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت با اشاره به مشکلات اقتصادی بسیاری مردم، افزود که بسیاری افراد شغل‌شان را از دست دادند و برخی دچار بحران‌های اقتصادی جبران‌ناپذیر شدند مثل دستفروشان و کارگران فصلی» و تاکید کرد که انتظار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از این افراد شوخی است چون خیلی‌ها می‌گویند ما از فقر می‌میریم بگذارید از کرونا بمیریم و باید پکیج ابعاد روانشناختی و اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.