باربارا اسلاوین: از دیدار محرمانه شمخانی و ویلیام برنز (رئیس سازمان سیا) در عراق خبر داد

چهارشنبه, 8ام اردیبهشت, 1400
اندازه قلم متن

bruns_42521.jpg

باربارا اسلاوین با انتشار توییتی از دیدار محرمانه دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و ویلیام برنز رییس سازمان سیا در بغداد خبر داد.

رویداد۲۴– باربارا اسلاوین روزنامه نگار مشهور آمریکایی و عضو ارشد شورای آتلانتیک در توئیتی خبر از دیدار شمخانی و ویلیام برنز ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا داد.

در توییت اسلاوین آمده: «خب، این خبر تازه از یک شخص بلندپایه به دستم رسید: جلسه ای در بغداد بود اما بین برنز و شمخانی، مشاور امنیت ملی ایران. یک سعودی ناشناس هم حضور داشت. تصور میکنم که موضوع بحث فراتر از توافق هسته ای و یمن و غیره بود.»

سازمان سیا اطلاعات مرکزی آمریکا دیدار ویلیام برنز رئیس آن سازمان با شمخانی در سفری پنهانی به عراق را تکذیب کرد. همچنین سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته چنین دیداری انجام نشده است.

این خبر ابتدا اینگونه منتشر شد که مایکل روبین کارشناس خاورمیانه به نقل از منابع عراقی نوشت که ویلیام برنز در سفر مخفیانه‌ای به بغداد با مقام‌های ایرانی دیدار کرده است. به نوشته او، این دیدار مخفیانه در منزل شخصی فؤاد حسین وزیر خارجه عراق برگزار شده است.

مایکل روبین در یادداشت خود با اشاره به تمایل دولت بایدن برای مذاکره با ایران و همچنین نقش ویلیام برنز در مذاکرات مخفی سال ۲۰۰۱ با رژیم قذافی در لیبی و نیز مذاکرات مخفی پیشین با مقام‌های ایرانی، گفتگو‌های اصلی مربوط به احیای برجام را نه در وین و زیر نظر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که در بغداد و با ایفای نقش مستقیم ویلیام برنز ارزیابی کرده است.

ایران‌اینترنشال – به گفته بارابارا اسلاوین، این دیدار مخفیانه در منزل وزیر خارجه عراق بوده و در سفارت آمریکا یا ساختمان‌های دولتی عراق برگزار نشده است.

هفته گذشته خبرگزاری فرانسه و دیگر منابع خبری‌ گزارش داده بودند که نمایندگانی از شورای عالی امنیت ملی به ریاست علی شمخانی برای مذاکره با نمایندگان عربستان سعودی در بغداد بوده‌اند.

اگر گزارش‌ها مبنی بر دیدار رییس سیا با مقام‌های ایرانی در بغداد درست باشد، به نظر می‌رسد دولت آمریکا تصمیم گرفته است که در کنار گفتگوهای هسته‌ای در وین، با افراد نزدیک به دفتر علی خامنه‌ای نیز مستقیما گفتگو کند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.