افشای مقر موشکی سپاه پاسداران در هرمزگان

پنجشنبه, ۱۶ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

بنا بر تصاویر ماهواره‌ای که از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک به دست آمده و مورد بررسی قرار گرفته، نیروهای نظامی ایران مجموعه‌ای جدید از هفت جایگاه شلیک موشک در استان هرمزگان ساخته‌اند.

پایگاه خبری نشنال به نقل از تحلیلگران حوزه دفاعی این موسسه نوشت تاسیسات جدید در جنوب ایران در شیبی خاص در دامنه کوه به صورتی قرار گرفته که هدف آن استقرار موشک‌ها برای یک نشانه‌گیری دقیق است.

نشنال اشاره کرده دامنه تند کوه و شیب خاص هفت جایگاه شلیک رو به جهتی مشخص است که موجب نگرانی پایگاه‌های هوایی نظامی مستقر در عربستان سعودی و بحرین می‌شود.

جو دمپسی، تحلیل‌گر دفاعی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک،‌ در این زمینه گفت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های فرورفته در دامنه شیب‌دار به طور مداوم به سوی مناطق وسیعی از عربستان سعودی، و به طور بالقوه ریاض، نشانه گرفته شده است.

به گفته او، این منطقه عربستان همچنین محل استقرار تعدادی از پایگاه‌های نظامی از قبیل مرکز بزرگ لجستیکی نیروی هوایی آمریکا است.

این موسسه اشاره کرده تصاویر حاکی از قرار داشتن این تاسیسات ایران در زمین‌های کوهستانی شهر حاجی‌آباد، واقع در استان هرمزگان، است.

به نوشته نشنال، پایگاه حاجی‌آباد دست‌کم ۱۴ موشک از آخرین مدل موشک‌های «ذوالفقار» یا «دزفول» را دارد که قابلیت حمل یک کلاهک بزرگ ۳۵۰ کیلوگرمی را دارد.

بر پایه این گزارش، ده‌ها سلاح دیگر هم در این پایگاه ذخیره شده است.

انتشار این گزارش‌ها همزمان با آن صورت می‌گیرد که علاوه بر نگرانی‌ها از تشدید برنامه هسته‌ای،‌ انتقادها به برنامه موشکی جمهوری اسلامی هم قوت گرفته است.

ایران بارها ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده و هدف از توسعه موشکی خود را «دفاع از کشور» خوانده است.

تحلیلگر موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک نکته قابل توجه درباره این سایت را این می‌داند که نخستین مکان برای هدف شلیک موشک‌های سوخت جامد است.

دمپسی گفت معتقد است این محل همچنین برای موشک‌های دوربردتر هم به کار می‌رود.

نشنال نوشته این پایگاه که در سال ۲۰۱۹ میلادی ساخته شده و از طریق تونل‌های زیرزمینی قابل دسترس است، با داشتن یک موقعیت ثابت به سپاه پاسداران امکان «واکنش سریع» و «افزایش دقت» را می‌دهد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.