بلینکن: هیچ نشانه‌ای از پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش برای لغو تحریم‌ها ندیده‌ایم

یکشنبه, 2ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید آمریکا هنوز نشانه‌ای ندیده است که بیانگر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود برای لغو تحریم‌ها باشد.

آنتونی بلینکن روز یکشنبه دوم خرداد در گفت‌وگو با تلویزیون ای‌بی‌سی گفت: «به نظرم، ایران می‌داند که برای پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود چه کاری باید انجام بدهد و ما هنوز ندیده‌ایم که ایران آماده این کار و خواهان تصمیم‌گیری در این زمینه باشد».

او افزود که این یک آزمون است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم.

از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن، آمریکا همواره گفته است که آماده بازگشت به برجام است مشروط به این‌که ایران به تعهدات خود پایبند باشد. تهران نیز گفته که ابتدا واشینگتن باید به برجام بازگردد تا تعهدات خود را انجام دهد.

کشورهای عضو باقی‌مانده در برجام همراه با آمریکا از چند ماه پیش مذاکرات خود را با ایران در وین آغاز کرده‌اند تا درباره راه‌های بازگشت تهران و واشینگتن به تعهدات خود در توافق هسته‌ای گفت‌وگو کنند.

گزارش‌های ضدونقیضی درباره پیشرفت این مذاکرات منتشر شده است ولی طرفین تلاش دارند تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در روز ۲۸ خرداد به توافق دست یابند.

در حالی‌که پنجمین دور از مذاکرات اخیر در پیش است، آقای بلینکن تصریح کرد: «نخستین کاری که باید انجام بدهیم بازگرداندن برنامه هسته‌ای (ایران) به چارچوب (برجام) است».

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مذاکرات اخیر به هر دو طرف کمک کرد تا به چشم‌اندازی روشن از اقدامات پیش رو دست یابند.

دور پنجم مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام قرار است هفته جاری در وین برگزار شود.

نشست خبری «رافائل گروسی» درباره ایران به تعویق افتاد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه یکشنبه در حساب توییتری خود اعلام کرد که نشست خبری رافائل گروسی، مدیر کل این آژانس، به علت ادامه رایزنی با مقامات ایرانی به صبح دوشنبه موکول شد.

پیش از این قرار بود مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در نشستی خبری درباره آخرین تحولات نظارت و راستی آزمایی برنامه هسته‌ای ایران سخن بگوید.

 

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، اوایل روز یکشنبه اعلام کرد که آژانس از روز اول خرداد «حق دسترسی به تصاویر» برنامه هسته‌ای ایران و انتقال اطلاعات را ندارد.

به‌رغم مخالفت رئیس و نمایندگان مجلس با تمدید توافق نظارتی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خبرگزاری ایرنا به نقل از «یک مقام مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی» گزارش داد که «احتمال تمدید مشروط» این توافق به مدت یک ماه وجود دارد.

دولت آمریکا در اردیبهشت ۹۷، در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرد.

تهران نیز یک‌سال بعد به صورت تدریجی از تعهدات خود در برجام عدول کرد و اجرای پروتکل الحاقی برای بازرسی سرزده بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران را به حال تعلیق در آورد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.