مدیرکل آژانس درباره بروز ‘سیاهچاله اطلاعاتی’ درباره برنامه اتمی ایران هشدار داد

جمعه, ۲۸ام خرداد, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

رافائل گروسی

رافائل گروسی درباره عواقب پاک کردن اطلاعات از روی دوربین های آژانس توسط ایران هشدار داده است

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که ایران هنوز تماسی با آژانس برای تمدید توافق موقت درباره کار دوربین های نظارتی آژانس نگرفته و در صورتی که این توافق تمدید نشود ممکن است ایران اطلاعات ذخیره شده از اسفند ۱۳۹۹ در این دوربین ها را پاک کند.

مدیرکل آژانس این وضعیت را “پدید آمدن سیاهچاله اطلاعاتی” درباره برنامه اتمی ایران خوانده و درباره آن هشدار داده است.

آقای گروسی هشدار داده که این وضعیت باعث لطمه به توانایی آژانس برای بازسازی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های ایران از اسفند ۹۹ به بعد خواهد شد.

پس از آنکه ایران با توقف اجرای پروتکل الحاقی تصمیم به کاهش سطح بازرسی های آژانس گرفت، در توافق ۳ ماهه و موقتی به آژانس اعلام کرد که اجازه می دهد دوربین های نظارتی آن به فعالیت خود ادامه دهند.

یکی از شروط ایران در این توافق این است که اطلاعات ذخیره شده در این دوربین ها را در پایان سه ماه درصورتی در اختیار بازرسان قرار می دهد که تحریم های آمریکا رفع شده باشد.

ایران تهدید کرده که در صورت رفع نشدن تحریم های ایالات متحده، اطلاعات دوربین ها را برای همیشه پاک می کند.

رافائل گروسی و علی اکبر صالحی

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

رافائل گروسی و علی اکبر صالحی. آژانس در هفته های اخیر به طور مرتب از ایران انتقاد کرده است

این توافق در اوایل خرداد به پایان رسید. ایران که درگیر مذاکرات وین برای احیای برجام یعنی رفع تحریم های آمریکا و بازگشت به محدودیت های اتمی است اعلام کرد که این توافق را تمدید نمی کند اما اطلاعات ذخیره شده در دوربین ها را برای یک ماه دیگر نگه خواهد داشت تا تکلیف مذاکرات احیای برجام مشخص شود.

مدیرکل آژانس گفته درباره پاک کردن ذخایر دوربین های آژانس توسط ایران گفته “امیدوارم این اتفاق نیفتد و با ایران به زودی وارد تعاملات مستقیم در این باره شویم”.

آقای گروسی پیش از این گفته بود برای احیای توافق هسته‌ای برجام شامل رفع تحریم‌های آمریکا و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی باید منتظر تشکیل دولت جدید ایران شد.

مقام های ایرانی ارتباط این دو موضوع با هم را رد می کنند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران امروز ۲۸ خرداد برگزار می شود و رئیس جمهور جدید ایران نیمه مرداد کار خود را آغاز می‌کند.

روابط ایران و آژانس طی هفته های اخیر متشنج بوده است.

مدیرکل آژانس به تازگی به شورای حکام، گزارشی مبنی بر همکاری نکردن این کشور درباره منشاء ذرات اورانیوم و فعالیت با موارد رادیواکتیو کشف شده در چهار مرکز ارائه داده و از این وضعیت ابراز نگرانی کرده است.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس این موارد را “بی اهمیت” و نگرانی مدیرکل را “مصنوعی” عنوان کرده و از مدیرکل خواسته به امور اتمی اسرائیل بپردازد.

کشورهای اروپایی و ایالات متحده از ایران خواسته اند با بازرسان همکاری کند و به پرسش ها درباره منشاء ذرات کشف شده پاسخ دهد.

ایران پاسخ روشنی به این درخواست ها نداده اما اعلام کرده که با آژانس کماکان همکاری خواهد کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.