مسعود میرکاظمی؛ یک «احمدی‌نژادی» در راس برنامه‌ریزی‌های مالی جمهوری اسلامی – گفت‌وگو با فریدون خاوند

یکشنبه, 24ام مرداد, 1400
اندازه قلم متن

مسعود میرکاظمی ©

با انتصاب مسعود میرکاظمی به ریاست سازمان برنامه و بودجه، تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی تا حدود زیادی شکل گرفت و تصویر واضح‌تری از سطح کارآمدی این تیم به دست آمده است.

میرکاظمی روز شنبه در مراسم معارفه خود از دولت پیشین جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت: «می‌خواهیم بر سر مسائل اصلی کشور تمرکز کنیم اگر بودجه به این ترتیب باشد با این سازمان عریض و طویل که حدود پنج هزار شاغل در معاونت‌ها و این سازمان وجود دارد با پنجاه نفر بودجه را می‌توان جمع کرد و اتفاق خاصی نمی‌افتد.»

میرکاظمی ادامه داد: «ما یک سازمان انقلابی در تراز انقلاب باید داشته باشیم تا بتوانیم جلوی ناملایماتی که در آینده اتفاق می‌افتد را بگیریم.»

اما با وجود اظهارنظر اولیه میرکاظمی هنوز مشخص نیست که رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه با چه مشکلاتی روبه‌روست و چه برنامه‌هایی برای حل آن دارد.

فریدون خاوند اقتصاددان ساکن پاریس در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه در این باره می گوید: تیم اقتصادی جمهوری اسلامی تقریبا مشابه آن چیزی که در پیش از انقلاب وجود داشت، به صورت مثلثی است که سه راس آن، وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی است؛ بنابراین مسعود میرکاظمی که از این پس ریاست سازمان برنامه و بودجه را در دست دارد، یکی از سه عضو مهم تیم اقتصادی دولت است.

خاوند تاکید می‌کند که تیم رئیسی از سه جا گردآوری شده‌اند: یکی «احمدی‌نژادی» هستند، یعنی در کابینه محمود احمدی‌نژاد حضور داشتند. بعضی های دیگر از قوه قضاییه آمدند و بعضی دیگر از آستان قدس رضوی که رئیسی در دوره‌هایی ریاست این دو سازمان را برعهده داشت.

این کارشناس اقتصادی اضافه می کند که ویژگی مسعود میرکاظمی این است که هم به محمود احمدی نژاد نزدیک بود و هم به ابراهیم رئیسی در آستان قدس رضوی.

مشروح گفتگو با فریدون خاوند را با کلیک روی فایل صوتی بالا بشنوید


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.