بیانیه سه کشور اروپایی: ایران فورا تولید اورانیوم فلزی را متوقف و از فرصت بازگشت به مذاکرات استفاده کند

پنجشنبه, ۲۵ام شهریور, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با بیان اینکه اقدامات ایران در نقض برجام با گام‌های مهمی در تولید سلاح هسته‌ای همراه است، از جمهوری اسلامی خواستند فورا تولید اورانیوم فلزی با غنای بیست درصد و اورانیوم با غنای بالا را متوقف کند، توافق نظارتی با آژانس را بدون تاخیر اجرا کند و به مذاکرات هسته‌ای بازگردد.

این بیانیه پس از آن صادر شد که رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش جدید خود به شورای حکام از رسیدن ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ایران به بیش از ۱۰ کیلوگرم خبر داد و افزود که میزان اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران به بیش از ۸۴ کیلوگرم رسیده است.

آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که «ما قویا از ایران می‌خواهیم که به‌طور فوری از فرصت دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.»

تروئیکای اروپایی از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به خاطر گزارش جدیدش به شورای حکام تشکر کرده و افزودند که ما از آژانس برای گزارش به موقع، مستقل و عینی تقدیر می‌کنیم.

آلمان، فرانسه و بریتانیا افزودند که ما نگران ادامه نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران و تشدید تنش هستیم چرا که از آخرین نشست شورای حکام در ماه ژوئن، ایران همچنان به فعالیت‌های غیرمجاز خود ادامه داده و برای اولین‌بار اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

سه کشور اروپایی با تاکید براینکه ایران هیچ دلیل قابل قبول غیرنظامی برای تولید اورانیوم فلزی با غنای بالا ندارد، افزودند که این اقدام ایران در جهت دستیابی به دانش تسلیحات هسته‌ای است و جمهوری اسلامی باید فورا تولید اورانیوم فلزی را متوقف کند.

آنها با اشاره به اینکه ایران فرایند دو برابر کردن میزان غنی‌سازی را پس از نشست سه ماه قبل شورای حکام آغاز کرده است، هشدار دادند که تولید اورانیوم با غنای بالا در ایران بسیار نگران کننده است زیرا گامی مهم در تولید سلاح هسته‌ای به شمار می‌رود و گامی در جهت دستیابی به دانش برگشت‌ناپذیر ساخت سلاح هسته‌ای است.

تروئیکای اروپایی از اعضای شورای حکام خواست تا به صورت یک‌پارچه از ایران بخواهد که فورا تولید اورانیوم با غنای بالا را متوقف کند.

در بخشی از بیانیه سه کشور اروپایی به اقدام ایران برای غنی‌سازی همزمان ۵، ۲۰ و ۶۰ درصدی اشاره شده و آمده که این اقدامات زمان گریز، زمان لازم برای دستیابی ایران به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای، را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

آنها با اشاره به اینکه ایران همزمان با توسعه مستمر سانتریفیوژهای قدرتمند و پیشرفته به قابلیت‌های غنی‌سازی خود می‌افزاید، گفتند که جمهوری اسلامی اقدام به نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در مقیاس انبوه کرده و از جمله با نصب تعداد زیادی سانتریفیوژ پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی فردو، درحال افزایش ظرفیت غنی‌سازی است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترک خود تاکید کردند که به شدت از ایران می‌خواهند که این فعالیت‌ها را متوقف کند.

در این بیانیه همچنین آمده است که اقدامات ایران در مجموع، نشان دهنده خطر فزاینده اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، عواقب جبران‌ناپذیری نیز برای توانمندی هسته‌ای ایران دارد و مزایای برجام را تضعیف می‌کند.

سه کشور اروپایی با ابراز تاسف از اینکه ایران «نقض سیستماتیک برجام» را در زمانی افزایش داده که همه اعضای برجام و آمریکا در حال گفتگو با هدف دست‌یابی به راه حل دیپلماتیک برای احیای برجام هستند، تاکید کردند که ما از ایران می‌خواهیم تا تشدید تنش‌ها را متوقف کند و بدون تاخیر بیشتر، به مذاکرات وین بازگردد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.