پیام یونسی‌پور: انتخاب بین تعلیق یا حکم آیت‌الله؛ فارس می‌گوید فیفا صهیونیست است

سه شنبه, 2ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

پیام یونسی‌پور

تمامی مقاومت‌ها برای بازگشایی درهای ورزشگاه‌ها به روی تماشاگران به دلیل فتوایی است که آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۲ برای ممنوعیت ورود تماشاگران زن به ورزشگاه‌های ایران صادر کرد

موضع فیفا در مورد دسترسی زنان به ورزشگاه‌های ایران کاملا واضح و روشن است؛ همه زنان باید در استادیوم‌های فوتبال در ایران مجاز باشند؛ برای تمام مسابقات فوتبال

«سهیل مهدی»، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ اعلام کرده است که در هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، درهای ورزشگاه فقط در بازی پرسپولیس و صنعت نفت به روی تماشاگران باز خواهد شد.

این تصمیم پس از آن‌ اتخاذ شد که هفته گذشته و در جریان دیدار تیم‌های استقلال و نساجی، تماشاگران استقلال وارد ورزشگاه آزادی شدند.

حضور تماشاگران استقلال در بازی مقابل نساجی، نخستین حضور رسمی هواداران در ورزشگاه‌های ایران پس از همه‌گیری کرونا از اسفند ۱۳۹۸ بود.

فدراسیون فوتبال ایران و سازمان لیگ برتر، همچنان درهای سایر ورزشگاه‌ها را به دلایلی غیر از معضل کرونا بسته نگه داشته‌اند.

***

سهیل مهدی در مورد چرایی تداوم ممنوعیت حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های سایر شهرهای ایران گفته است: «متاسفانه امکانش نیست.»

او وزارت ورزش و جوانان و همین‌طور وزارت بهداشت و درمان را به عنوان تصمیم‌گیرنده‌های نهایی بازگشایی تمامی ورزشگاه‌های کشور در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران دانسته و گفته است: «این دو نهاد در حال ارزیابی بهترین مدل برای استخراج چگونگی حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها هستند.»

مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ حرفه‌ای ایران همچنین حضور تماشاگران در ورزشگاه‌های کشور را مشروط به همکاری کامل آن‌ها دانسته است.

اما در حقیقت تماشاگران فوتبال ایران، نقش خاصی در این تصمیم‌گیری ندارند. آن‌چه فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و حاکمیت را بر بسته ماندن درهای ورزشگاه‌های ایران مُصِر می‌کند، سخت‌گیری‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال در راه‌ یافتن زنان به ورزشگاه‌های ایران است.

مهرماه سال جاری و پس از آن‌که «جیانی اینفانتینو»، رییس فدراسیون جهانی فوتبال در دیدار با «شهاب‌الدین عزیزی خادم»، رییس فدراسیون ایران، از طرف ایرانی می‌خواهد که شرایط را برای حضور زنان ایرانی در بازی ایران و کره‌جنوبی در تهران فراهم کند، فدراسیون ایران از برگزاری دیدار تیم‌های ایران و کره جنوبی با حضور تماشاگران خبر داد. در فاصله ۴۸ ساعت بعد از اعلام این خبر، فدراسیون فوتبال در بیانیه‌ای اعلام کرد که باز هم درهای ورزشگاه به روی تماشاگران باز نخواهد شد.

«حمید سجادی»، وزیر ورزش و جوانان دلیل این اتفاق را مخالفت کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور تماشاگران ایران در ورزشگاه دانست و «حسن کامرانی‌فر»، دبیرکل فدراسیون فوتبال نیز به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «عدم حضور تماشاگران در بازی تیم ملی فوتبال ایران با کره جنوبی ارتباطی به فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ندارد و مدیران فدراسیون فوتبال به این نتیجه رسیده‌اند که بازی بدون تماشاگر باشد.»

فوتبال ایران در صورتی که درهای ورزشگاه آزادی را مطابق ۳۳ سال اخیر صرفا به روی مردان باز می‌کرد، احتمالا از سوی فدراسیون جهانی فوتبال تعلیق می‌شد.

درهای ورزشگاه‌های ایران در حالی با بهانه همه‌گیری کرونا به روی تماشاگران بسته مانده است که استخرهای شنای همگانی در ایران طبق تصمیم فدراسیون شنا، فدراسیون پزشکی ورزشی و هیات‌های استانی این فدراسیون، از ابتدای شهریور ماه به صورت کامل بازگشایی شده‌اند.

در بازی هفته گذشته استقلال مقابل نساجی، نه بلیت‌فروشی اینترنتی صورت گرفت و نه مقابل درهای ورزشگاه‌ آزادی بلیت کاغذی به هواداران فروخته شد. صرفا درها را به روی مردانی که برای تماشای دیدار استقلال به آزادی آمده بودند، باز کردند.

سهیل مهدی می‌داند که در صورت تداوم این رفتار گزینشی در قبال باشگاه‌ها و تماشاگران، حساسیت فدراسیون جهانی فوتبال شدت خواهد گرفت.

فیفا پیش از این در پاسخ به سوال ایران‌وایر در مورد حضور زنان در بازی‌های باشگاهی یا ملی به صورت رسمی نوشته بود: «موضع فیفا در مورد دسترسی زنان به ورزشگاه‌های ایران کاملا واضح و روشن است؛ همه زنان باید در استادیوم‌های فوتبال در ایران مجاز باشند؛ برای تمام مسابقات فوتبال.»

سهیل مهدی اما فرصت را برای بستن مجدد تمامی درها در تمامی ورزشگاه‌ها با این صحبت‌ها آماده نگه داشته است: «در بازی استقلال مقابل نساجی، مشکلاتی در عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به وجود آمد که اگر در دیدار پرسپولیس-صنعت نفت نیز تکرار شود، نمی‌توانیم فضا را در اختیار باشگاه‌ها قرار دهیم تا از حمایت هواداران خود برخوردار شوند.»

او در حالی از رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی صحبت کرده است که ماموران نیروی انتظامی، مقابل درهای ورزشگاه‌ آزادی، الکل و مایعات ضدعفونی‌کننده را از تماشاگران می‌گرفتند و هیچ کس اجازه همراه داشتن اقلامی را نداشت که جزیی از همین شیوه‌نامه‌های بهداشتی مورد نظر است.

هم‌چنین با تصمیم نیروی انتظامی بخش‌های وسیعی از سکوهای آزادی به روی تماشاگرانی که به آزادی آمده بودند، بسته ماند تا ماموران نیروی انتظامی در فضایی کوچک‌تر، کنترل تماشاگران استقلال را در دست داشته باشند. به این ترتیب، آن‌چه آقای مهدی در مورد رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی هواداران استقلال می‌گوید، مرتبط با تصمیمات نیروی انتظامی بود، نه هواداران استقلال.

تصاویری که از حضور تماشاگران در بازی استقلال و نساجی منتشر شده نیز نشان می‌دهد که بسیاری از هواداران این تیم در فضای محدودی که از سوی نیروی انتظامی در نظر گرفته شده بود، از ماسک استفاده کرده بودند.

تمامی مقاومت‌ها برای بازگشایی درهای ورزشگاه‌ها به روی تماشاگران به دلیل فتوایی است که آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۲ برای ممنوعیت ورود تماشاگران زن به ورزشگاه‌های ایران صادر کرد.

به نظر می‌رسد ایران در انتهای این بازی، از میان تعلیق یا جریمه از سوی فیفا، یا شکستن حکم آیت‌الله خامنه‌ای باید یکی را انتخاب کند.

هم‌زمان با بازی فدراسیون ایران با فیفا، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، برای سومین بار طی یک ماه اخیر، فدراسیون جهانی فوتبال را سازمانی «سیاست‌زده» و «صهیونیستی» خواند و رییس آن را « غلام حلقه به گوشی برای سرکوب حامیان فلسطین» دانست.

هرچند که اشاره فارس به ملاقاتی است که مهرماه سال جاری میان جیانی اینفانتینو، رییس فیفا و «نفتالی بنت» نخست‌وزیر اسراییل در اسراییل صورت گرفت، اما به نظر می‌رسد فارس در پروژه‌ای که از یک ماه قبل آغاز کرده است، تلاش می‌کند هرگونه تصمیمی از سوی فیفا در ماه‌های آینده را به سیاست‌های اسراییل مرتبط کند، نه فتوای رهبر جمهوری اسلامی و تداوم تلاش برای ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران.

فدراسیون فوتبال ایران به این دلیل سامانه بلیت‌فروشی برای دیدار استقلال مقابل نساجی و پرسپولیس مقابل صنعت نفت را باز نمی‌کند، چون می‌داند که هرگونه شواهدی مبنی بر عدم بلیت‌فروشی برای زنان، جرایم فیفا را به همراه خواهد داشت.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.