الهام علی‌اف: امیدوارم شرکت‌های ایرانی نقشی فعال در بازسازی قره‌باغ برعهده بگیرند

پنجشنبه, 7ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

 

علی‌اف و قاسمی

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان در گفت‌وگو با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران گفت که مشارکت ایران در بازسازی مناطق جنگ‌زده قره‌باغ بسیار اهمیت دارد و ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های ایرانی به زودی «نقشی فعال» در این کار برعهده بگیرند.

به گزارش وب‌سایت رسمی ریاست جمهوری آذربایجان، آقای علی‌اف که در جریان سفر رستم قاسمی به قره‌باغ با او و هیات ایرانی به شکل ویدئویی گفت‌وگو می‌کرد، افزود که جنگ قره‌باغ «فرصت‌های تازه‌ای برای سراسر منطقه» به وجود آورده است.

علی الهام‌اف خطاب به آقای قاسمی گفت: «شما خودتان میزان ویرانی را در سرزمین‌های آزاد شده دیدید. ارمنستان در دوران اشغال، همه روستاهای ما را نابود کرد. صدها شهر و روستا به کلی نابود شده‌اند.»

به گفته رئیس‌جمهوری آذربایجان، بازسازی این مناطق آغاز شده است، اما وسعت این مناطق «حدود ۱۰ هزار کیلومتر مربع است و این کار بسیار بزرگی است.»

ارمنستان موضوع تخریب روستاها و شهرهای منطقه را رد می کند.

جنگ قره باغ

منبع تصویر،GETTY IMAGES – توضیح تصویر، ارتش جمهوری آذربایجان در جریان جنگ دوم قره‌باغ موفق شد کنترل بخش‌هایی از قره‌باغ را از ارمنستان پس بگیرد

 

در جریان جنگ قره‌باغ در سپتامبر سال ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان موفق شد عمده مناطق قره‌باغ را که خارج از محدوده استان ارمنی‌نشین «ناگورنو قره‌باغ» واقع شده بود، از ارمنستان پس بگیرد. این مناطق از زمان جنگ دو کشور در ابتدای دهه ۹۰ میلادی در اشغال ارمنستان بودند.

رستم قاسمی در سفر به جمهوری آذربایجان، از این مناطق که حالا در کنترل آذربایجان هستند دیدار کرد.

وزیر راه و شهرسازی ایران در گفت‌وگویش با الهام علی‌اف، «به نمایندگی از کشور و ملت ایران» بازگرداندن این مناطق به خاک آذربایجان و «پیروزی در جنگ» را به رئیس‌جمهور آذربایجان تبریک گفت.

خبرگزاری ترندنیوز در گزارشی از سفر آقای قاسمی نوشته است که او در حال مذاکره برای امضای یک سند همکاری‌های تجاری بین دو کشور است.

به نوشته این خبرگزاری، آقای قاسمی گفته است که احتمالا در این سفر، «موضوعات مربوط به افتتاح شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید و گسترش ظرفیت‌های تجاری در سندی که بین طرفین امضا می‌شود، مشخص شود.»

مذاکره با ابراهیم رئیسی

الهام علی‌اف در همین ملاقات مجازی با رستم قاسمی، به گفت‌وگویش با ابراهیم رئیسی در نوامبر سال گذشته میلادی اشاره کرد و آن را گفت‌وگویی «بسیار موفق و مهم» توصیف کرد.

آقای علی‌اف گفت که در پی همان گفت‌وگو، «فصلی تازه در روابط، دوستی و برادری» میان دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان، گشوده شده است.

گفت‌وگوی الهام علی‌اف و ابراهیم رئیسی، حدود دو ماه بعد از تنشی رخ داد که در مهر‌ماه امسال بین ایران و جمهوری آذربایجان به وجود آمد.

این تنش از آنجا آغاز شد که ابتدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سپس ارتش جمهوری اسلامی ایران، مانورهایی کم‌سابقه در نزدیکی مرزهای دو کشور برگزار کردند.

این مانورها در فاصله کوتاهی بعد از چند سخنرانی امامان جمعه در برخی شهرهای آذربایجان ایران انجام شد که در آنها به افزایش نفوذ اسرائیل در جمهوری آذربایجان اعتراض کردند.

مقام‌های نظامی ایران نیز برگزاری مانورهای نظامی را اقدامی علیه اسرائیل توصیف کردند.

مانور ارتش ایران در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان، تحولی کم‌سابقه در روابط دو کشور بود

منبع تصویر،ANADOLU AGENCY — توضیح تصویر، مانور ارتش ایران در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان، تحولی کم‌سابقه در روابط دو کشور بود

 

جمهوری آذربایجان از بدو تاسیس در حدود ۳۰ سال پیش کشور اسرائیل را به رسمیت شناخت و همواره با این کشور روابط خوبی داشته است.

این روابط در یک دهه اخیر به شکل قابل‌توجهی گسترش یافته و جمهوری آذربایجان به یکی از مهم‌ترین فروشندگان نفت به اسرائیل تبدیل شده است.

در مقابل اسرائیل نیز یکی از اصلی‌ترین فروشندگان تسلیحات نظامی به باکوست که گفته می‌شود در شکل‌گیری برتری نظامی این کشور در برابر ارمنستان، نقش اصلی را داشته است.

در سال‌های اخیر همواره گزارش‌هایی تایید نشده از حضور نظامیان و ماموران اسرائیلی در جمهوری آذربایجان منتشر شده که عموما با نارضایتی جمهوری اسلامی ایران همراه بوده است.

باکو همیشه گزارش‌ها درباره احتمال تاسیس یک پایگاه نظامی اسرائیلی در خاک این کشور را تکذیب کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.