علی مطهری: از همان ابتدا هدف‌مان تولید بمب هسته‌ای بود اما افشا شد

دوشنبه, 5ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

علی مطهری می‌گوید کشوری که می‌خواهد استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد، هیچ‌گاه از غنی‌سازی شروع نمی‌کند.

علی مطهری، نماینده و نایب رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی

علی مطهری می‌گوید کشوری که می‌خواهد استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد، هیچ‌گاه از غنی‌سازی شروع نمی‌کند.

نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا به‌دنبال ساخت بمب هسته‌ای برای «تقویت قوای بازدارنده» بود، اما نتوانست محرمانه بودن این موضوع را حفظ کند و افشا شد.

علی مطهری روز یکشنبه چهارم اردیبهشت در مصاحبه‌ با «باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران» در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر سابقش درباره این‌که «می‌توانیم در ایران بمب اتم بسازیم چون شرع استفاده از بمب اتم را برای ما حرام کرده نه ساخت آن را» اظهار داشت: «از همان ابتدا که وارد فعالیت هسته‌ای شدیم هدف‌مان ساخت بمب و تقویت قوای بازدارنده بود، اما نتوانستیم محرمانه بودن این مسئله را حفظ کنیم و گزارش‌های محرمانه توسط گروهک منافقین (شورای ملی مقاومت ایران) افشا شد».

قبلا اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران، نیز تایید کرده بود که ایران در دوران جنگ با عراق، «در فکر تولید بمب هسته‌ای بود اما آن را عملی نکرد».

محسن رضایی فرمانده سپاه در دوران جنگ نیز در نامه‌ای محرمانه‌ به آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی از نیاز به داشتن «سلاح‌های لیزری و هسته‌ای» برای بازدارندگی مقابل حملات عراق سخن گفته بود.

مصاحبه اخیر علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس دهم و پاسخ‌های او به پرسش‌ها از جمله در مورد برجام، سر و صدای زیادی به راه انداخته است. علی مطهری به “ایسکا نیوز” گفته است که جمهوری اسلامی از همان ابتدای ورود به فعالیت هسته‌ای “هدف ساخت بمب و تقویت قوای بازدارنده” را دنبال می‌کرده است. این هدف، به گفته او با “گزارش‌های محرمانه  توسط گروهک منافقین افشا شد”.

او افزوده است: «کشوری که می‌خواهد استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشد، هیچ‌گاه از غنی‌سازی شروع نمی‌کند. بلکه ابتدا رأکتور تأسیس می‌کند و بعد به  حوزه غنی‌سازی وارد می‌شود، اما اینکه مستقیماً غنی‌سازی انجام دهیم این شائبه را ایجاد می‌کند که می‌خواهیم بمب بسازیم.»

مطهری معتقد است اگر ایران هم می‌توانست همچون پاکستان بمب بسازد و آزمایش کند، بسیار بازدارنده بود: «کشورهای دیگر روی توان هسته‌ای حساب باز می‌کنند، لذا معتقدم وقتی کاری را شروع کردیم باید تا آخرش می‌رفتیم. اکنون که نظر مقام معظم رهبری این است که کلاً ساخت بمب هسته‌ای حرام است.»

در واکنش به سخنان علی مطهری، یک”مقام مطلع” در سازمان انرژی اتمی ایران اظهارات او را تکذیب کرد. حبرگزاری ایسنا به نقل از این مقام نوشت: «برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه جهت‌گیری نظامی نداشته و اظهارات افراد غیر مسئول در این زمینه ناشی از بی‌اطلاعی و یا رویکرد سیاسی خاص آنها است.»

“در دولت قبلی حذف سپاه از فهرست تروریستی توافق شده بود”

در مصاحبه یاد شده، علی مطهری  در پاسخ به پرسشی در مورد مذاکرات احیای برجام و شفافیت در این حوزه گفته است: «تا آنجا که اطلاع دارم اختلاف بر سر خارج کردن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است.»

او با اشاره به پافشاری ایران بر این مسئله و صحیح دانستن این موضع به دلیل “ورود گسترده سپاه در امور اقتصادی”، گفت: «در مذاکرات قبلی، در گزارشی که در اواخر سال ۹۹ آقای ظریف به مجلس داد، مسئله رفع تحریم‌های نهادهای مرتبط با رهبری و سپاه حل شده بود و آمریکایی‌ها قبول کرده بودند که حتی نام سپاه را از فهرست تروریست‌ها خارج کنند.»

این نماینده سابق مجلس معتقد است، «تأخیر و تعللی که به دلیل تغییر دولت پیش آمد، سبب شد آمریکایی‌ها تجدیدنظر کنند».

او  با اشاره به “تغییر روند برجام با پدیده‌ای به نام ترامپ” عنوان کرده که جمهوری اسلامی هم “درست رفتار نکرد”، رفتاری که به گفته او “پیام منفی برای اجرای برجام”  داشت. مطهری در این ارتباط به گذاشتن محدودیت از سوی ایران برای شرکت‌های آمریکایی پس از قبول برجام و همچنین آزمایش موشکی “به آن شکل خاص آن هم دو سه روز پس از توافق” اشاره کرده است.

نقش سوءمدیریت در بحران جاری در کشور

مطهری با تأکید بر لزوم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران با ورود شرکت‌های آمریکایی می‌گوید: «در همان زمانی که اجرای برجام شروع شد، اگر درست رفتار می‌شد و اجازه می‌دادیم همه شرکت‌های اروپایی و آمریکایی برای سرمایه‌گذاری بیایند، آمریکایی‌ها به این راحتی نمی‌توانستند زیر همه چیز بزنند چون پایشان گیر بود.»

او به موضوع نقش تحریم‌ها در مشکلات کشور پرداخت و گفت، «معتقدم بالای ۵۰ درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم‌هاست. بقیه آن به دلیل سوءمدیریت است.»

علی مطهری تأکید کرد: «وقتی مبادلات بانکی‌ تعطیل شود و نتوان با بانک‌های دنیا رابطه مستقیم و راحت داشت و پول را وارد کشور یا خارج کرد، روشن است که تحریم اقتصاد کشور را فشل می‌کند.

او با اشاره به “گشایش‌ها در کشور” برای نمونه، رونق اقتصادی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ در نتیجه مذاکرات برجام در دولت روحانی گفت:«اینها شعار است که بگوییم کاری به تحریمها نداریم و همه را دور می‌زنیم. این دور زدن به چه قیمتی است؟ به قیمت رفتن پول از جیب مردم و واردات با قیمت چند برابر.»

نایب رئیس دوم مجلس دهم در بخش دیگری از این مصاحبه به اعتراض‌های سال ۹۸ در پی گران شدن حامل‌های انرژی در ایران اشاره کرد. او گفت: «معتقد بودیم در مسئله بنزین که ۲۴۰ نفر کشته شدند، مجلس نباید ساکت باشد. استیضاح وزیر کشور را مطرح کردیم، ولی رئیس مجلس نگذاشت.» 

در آبان ماه سال ۹۸ در پی گران شدن قیمت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین، اعتراضاتی گسترده در سراسر ایران شکل گرفت که از سوی نیروهای امنیتی به شدت سرکوب شد. سازمان‌های حقوق بشری، شمار کشته‌شدگان آبانماه ۹۸ را تا ۱۵۰۰ تن تخمین می‌زنند.

“از حزب‌الله حمایت می‌کنیم، چاره‌ای نداریم”

او در بخش دیگری از این مصاحبه به پرسش‌هایی درباره”حضور مستشاری ایران در سوریه” و “حمایت از مردم یمن” پاسخ داد.

علی مطهری همزمان با اشاره به رفتار “خشن” رژیم سوریه با معترضان، گفت:« اگر در سوریه دخالت نمی‌کردیم حزب الله محدود می‌شد و احتمال اینکه حکومتی در سوریه روی کار بیاید که دست حزب الله را ببندد، زیاد بود.»

او در پاسخ به تأثیر”رفتارهای مستشاری ایران بر حل و فصل مذاکرات هسته‌ای”، گفت: «ما هیچ‌وقت دست از حمایت حزب‌الله لبنان دست برنمی‌داریم.» به اعتقاد او: «الان باید از حزب الله حمایت کنیم و اگر علت باقی ماندن تحریم‌ها این است، چاره‌ای نداریم.»

“در ایران حجاب اجباری نیست”

مطهری در بخشی از این مصاحبه به نگرش اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان به مسائل فرهنگی پرداخت. به اعتقاد او “هر دو جناح برای ورودشان به مسائل تابع قدرت هستند و در حکمرانی با یکدیگر فرقی ندارند”.

به گفته او، در حالی که اصول‌گرایان در دوران تصدی اصلاح‌طلبان در حکومت به وضعیت پوشش اسلامی و تصاویر در سطح شهر معترض بودند، “الان هیچ اصول‌گرایی نسبت به این مسائل اعتراض ندارد.”

او در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره سخت‌گیری درباره حجاب گفت: « حجاب اجباری این است که بگوییم همه باید چادر سر کنند و روبند بگذارند. یعنی چیزی شبیه حجاب طالبانی در حالی که واقعاً حجاب در ایران اینگونه نیست.»

او وضع فعلی حجاب در کل کشور را “خوب” توصیف کرد و گفت، معتقد است، «اساسا در ایران بدحجابی از یک حدی فراتر نمی‌رود؛ چون شرایط فرهنگی جامعه این اجازه را نمی‌دهد.»

نایب رئیس پیشین مجلس وجود قانون حجاب در جامعه را ضروری می‌داند چون به اعتقاد او “صرف عفیف بودن درونی کافی نیست”.

از: دویچه وله و رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.