بیانیه بریتانیا، فرانسه و آلمان: ایران بی‌معطلی از پیشنهادی که به نفع مردم است استفاده کند

پنجشنبه, 9ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی با اعلام اینکه هیأت مذاکره جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام در دوحه مطالبه‌های اضافی و غیرواقعی جدیدی را مطرح کرد، خواستار آن شدند که تهران بدون تعلل بیشتر، از پیشنهاد روی میز که «به نفع مردم ایران» است، استفاده کند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان اعلام کردند ایران در مذاکرات احیای برجام در دوحه بار دیگر از فرصت استفاده نکرده و در عوض، مطالبه‌های اضافی و غیرواقعی جدیدی را مطرح کرده است.

این سه کشور در این بیانیه خود هشدار دادند که اقدامات جمهوری اسلامی پنجره را حل مشکل از راه دیپلماتیک می‌بندد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین از جمهوری اسلامی خواستند تنش‌های هسته‌ای را متوقف کند، به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگردد و بدون تعلل بیشتر، از پیشنهاد روی میز که به نفع مردم ایران است، استفاده کند

دور جدید گفت‌وگوهای احیای برجام روز چهارشنبه هشتم تیر در دوحه، پایتخت قطر، بدون پیشرفت خاصی به پایان رسید و جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا بی آن‌که زمان مشخصی را برای دور بعدی مذاکرات احتمالی اعلام کنند، خبر دادند که به تماس‌های خود ادامه خواهند داد.

پس از پایان گفت‌وگوهای دوحه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در تماسی تلفنی با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، همتای قطری خود، گفت که توافق همچنان در دسترس است.

او تأکید کرد: «ارزیابی ما از مرحله اخیر مذاکرات در دوحه مثبت است و برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار جدی هستیم.»

در ماه‌های گذشته دلیل به بن‌بست خوردن مذاکرات احیای برجام، اصرار ایران به خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا اعلام شد.

در همین حال دو دیپلمات غربی به روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفتند ایران در مذاکرات دوحه خواسته است در صورت احیای برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تحقیقات درباره آثار اورانیوم در سایت‌های اعلام نشده جمهوری اسلامی پایان دهد.

مذاکرات اتمی پس از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران از سر گرفته شد.

سه کشور اروپایی اما از پرتاب «تحریک‌آمیز» ماهواره‌بر ذوالجناح نیز انتقاد و ادامه فعالیت «بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه را شدیدا محکوم کردند.

در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواسته شده تا تمام فعالیت‌ها و اشاعه موشک‌های بالستیک مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را متوقف کند.

پیش از این کاخ سفید هم پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح در ایران را اقدامی «غیرمفید و بی‌ثبات‌کننده» خواند و اعلام کرد به استفاده از تحریم‌ها و سایر اقدامات برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر در برنامه موشکی ایران متعهد است.

وزارت دفاع جمهوری اسلامی روز چهارم تیر از دومین پرتاب ماهواره‌بر «ذوالجناح» خبر داده بود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.