پیتر بروک، کارگردان نامدار تئاتر جهان، در ۹۷ سالگی درگذشت

یکشنبه, 12ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

پیتر بروک پیش از انقلاب ایران به روستاها و مناطق مختلف کشور سفر کرده بود

رادیو فردا

پیتر بروک، از کارگردانان پیشگام تئاتر بریتانیا در قرن بیستم، که یک‌بار هم در ایرانِ قبل از انقلاب نمایشی را به روی صحنه برده بود، روز ۱۱ تیرماه در ۹۷ سالگی در پاریس از دنیا رفت.

بروک زاده ۲۱ مارس ۱۹۲۵ در لندن بود و از سال ۱۹۷۴ با تاسیس مرکز بین‌المللی پژوهش‌های تئاتر در پاریس، پایتخت فرانسه را به عنوان محل فعالیت حرفه‌ای و اقامت دائمی خود برگزید.

این کارگردان نامدار بریتانیا علاوه‌بر اجرای ماندگار آثار ویلیام شکسپیر بر صحنه تئاتر انگلستان، در دوران فعالیت حرفه‌ای خود به‌ویژه طی دهه‌های ۷۰ و ۸۰ آثاری متفاوت و مدرن و اغلب الهام گرفته از نمایش شرق، از ژاپن و چین گرفته تا هند و ایران را به روی صحنه برد.

بروک علاوه‌بر اجرای آثار نمایشی، چند فیلم سینمایی را هم با اقتباس از آثار مشهور ادبی از جمله «شاه لیر» و «ملاقات با مردان برجسته» را مقابل دوربین برد.

او پیش از انقلاب ایران، با هدف کشف ارتباط تماشاگر و نوع فاصله‌گذاری در نمایش‌های سنتی ایرانی نظیر تعزیه و روحوضی،‌ به روستاها و مناطق مختلف ایران سفر کرده بود.

بروک در سفر خود به ایران در سال ۱۹۷۱ میلادی (۱۳۵۱ خورشیدی) نمایش «اورگاست» را با همکاری آربی آوانسیان در جشن هنر شیراز به روی صحنه برد. در آن اجرا، بازیگران سرشناس ایرانی از جمله پرویز پورحسینی، هوشنگ قوانلو، فهیمه راستکار و سیاوش تهمورث حضور داشتند.

پس از انقلاب هم قرار بود گروه تئاتر بروک برای اجرای نمایش «مفتش بزرگ» در جشنواره فجر به تهران سفر کند. با این حال، در بهمن‌ماه ۱۳۸۸ پیش از آغاز بیست‌و‌هشتمین جشنواره تئاتر فجر، در شرایطی که بحث تحریم گسترده این رویداد توسط اهالی تئاتر در اعتراض به سرکوب معترضان به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، گروه تئاتر بروک نیز از حضور در جشنواره آن سال انصراف داد.

سخنگوی دفتر پیتر بروک در همان زمان بدون اشاره به حوادث وقت ایران به رادیوفردا گفته بود که کارگردان سرشناس بریتانیا معتقد است «اکنون زمان مناسبی برای سفر به تهران نیست».

با استفاده از وب‌سایت ورایتی، گاردین و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.