دو حمله هم‌زمان اسرائیل به مواضع ایران در سوریه

دوشنبه, 24ام مرداد, 1401
اندازه قلم متن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به «نیروهای مخرب» که در پی تضعیف آزادی بیان هستند، اقدام رسانه‌های دولتی ایران در تمجید از سوء قصد به جان سلمان رشدی را نفرت‌انگیز خواند.

بلینکن در بیانیه‌ای که شامگاه یکشنبه ۲۳ مرداد در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، حمله علیه سلمان رشدی را «شنیع» خواند.

او تاکید کرد سلمان رشدی نه تنها یک غول ادبیات، بلکه فردی است که همواره برای حق آزادی بیان، آزادی مذهب و عقیده، و آزادی رسانه در جهان ایستادگی کرده است.

بلینکن نوشت: همزمان که تحقیق مقام‌های مجری قانون درباره این حمله ادامه دارد، من نیز به نیروهای مخربی که در پی تضعیف این حقوق هستند می‌اندیشم.

به نوشته او، «مشخصا، نهادهای دولتی ایران چند نسل است که به خشونت علیه سلمان رشدی دامن زده‌اند، و در روزهای اخیر نیز رسانه‌های وابسته به دولت ایران از اقدام به قتل او تمجید کرده‌اند. این نفرت‌انگیز است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران تاکنون واکنشی رسمی به سوء قصد علیه سلمان رشدی نشان نداده‌اند اما رسانه‌های حکومتی از این سوء قصد اظهار شادمانی کرده‌اند.

هواداری علنی هادی مطر از جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در شبکه‌های اجتماعی پیشتر آشکار شده بود اما پایگاه خبری وایس شامگاه یکشنبه به نقل از مقام‌های اطلاعاتی در اروپا و خاورمیانه گزارش داد که او با سپاه قدس ارتباط مستقیم داشته است.

با این حال آنتونی بلینکن در بیانیه خود به گزارش‌ها درباره ارتباط هادی مطر با نیروی قدس سپاه پاسداران اشاره‌ای نکرد.

سلمان رشدی روز جمعه در آغاز برنامه‌ای فرهنگی در ایالت نیویورک هدف حمله با چاقو قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد. ظفر رشدی، فرزند این نویسنده انگلیسی-هندی، درباره آخرین وضعیت پدرش گفت که دستگاه تنفس مصنوعی از او جدا شده و او قادر به حرف زدن است.

هادی مطر، ۲۴ ساله و آمریکایی لبنانی‌تبار، به تلاش برای قتل سلمان رشدی متهم شده است.

سیلوانا فردوس، مادر هادی مطر، در گفت‌وگو با نشریه بریتانیایی دیلی‌میل گفت فرزندش پس از سفری که در سال ۲۰۱۸ به خاورمیانه داشت حالتی درون‌گرا پیدا کرد و خود را در زیرزمین خانه‌شان در ایالت نیوجرسی حبس می‌کرد.

ماموران اف‌بی‌آی از این زیرزمین و وسایل هادی مطر در آن، از جمله یک کامپیوتر، یک پلی‌استیشن، کتاب‌ها، چاقوها و وسایل تیز کردن چاقو، بازرسی کرده‌اند.

روح‌الله خمینی در ۲۵ بهمن ۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد و علی خامنه‌ای نیز در سال ۸۳ فتوای خمینی را غیرقابل تغییر خواند.

رابین رایت، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی، در مقاله‌ای که در نیویورکر منتشر شد نوشت: احمد خمینی اوایل دهه ۱۹۹۰ در تهران به من گفت که پدرش آیات شیطانی را نخوانده بود.

به نوشته رایت، فتوای خمینی علیه سلمان رشدی در راستای اقدامات قبلی او یعنی بهره‌برداری از یک موضوع خاص برای انحراف توجه عمومی از موضوعاتی دیگر بود.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.