ایران امروز و هواداران سلطنت مطلقه

جمعه, 11ام شهریور, 1401
اندازه قلم متن

هرمز عابدی

هنوز جوهر امضاء تکذیب نامه خانم فرح دیبا در رابطه با ادعای سلطنت ایشان خشک نشده است که دم خروس با اعلامیه سیزده سازمان سیاسی تک نفره و چند نفره خارج نشینان نمایان شد: «شهبانو فرح پهلوی، مادر ایران زمین نیز، در جایگاه نائب السلطنه، این فریاد آزادی خواهی زنان و مردان ایرانی را اجابت کرده، و آمادگی خود را برای بازگشت به ایران و رهبری مبارزات اعلام کرده‌اند.» کسانی که در گذشته حامی سلطنت مطلقه و ساواک و نفوذ بیگانگان و خفقان حاکم بر کشور و همچنین کشتار بهترین و فرهیخته ترین و دلیرترین جوانان ایران بوده‌اند، امروز نیز البته به آن افتخار کرده و خواستار بازگشت سلطنت هستند. اکثر آنان متاسفانه بعد از گذشت دهه‌ها، هنوز هم توان و دانش این را ندارند که فرق بین انتقاد و نقد مخالفان فکری خود را با محاکمه و محکوم کردن تشخیص دهند و از دادن یک پاسخ معقول در برابر یک پرسش سیاسی و سرنوشت ساز درمانده هستند. در نتیجه این نوع هواداران روی آوردن به شناخته ترین روش، یعنی توهین و تهمت و فرار به جلو را تنها راه دفاع از افکار عقب مانده خود می‌بینند.

در هر برهه‌ای از تاریخ ایران زمین، فرزندان دلیر این مرز و بوم با افکاری مستقل و ضد بیگانگان، مانند خاری درچشمان این نوع مردمان بوده و هستند. کسانی نیز که مانند گربه در کنجی بدام عقل و منطق افتاده‌اند، نا دانسته پنجه بروی خودی‌هایشان هم می‌کشند. آنان اقرار می‌کنندکه رهبران ما درس سیاست نخوانده‌اند و بخاطر عدم دانش و دانایی و بی عملی، درکی هم از حکومت‌های مردم سالار ندارند؛ ولی حاضرند هر لحظه بر موج هواداران عاصی و نا آگاه خود سوار شده و بر مصدر قدرت بنشینند. اینان که در تناقص گویی از یکدیگر پیشی می‌گیرند، پاسخ پرسش‌های منطقی و استدلال‌های بر حق دیگران را با مثالهای غیر واقعی از گذشته مخالفان حکومت استبداد و توهین و شبیه سازی‌های آنچنانی… یعنی فرار به جلو می‌دهند. اقرار به کم سوادی و برخورد احساسی و بی ریشه با یک اصل مهم یعنی حق تعیین ساختار سیاسی حکومت برای ایران و ایرانی، گواه بر شعار‌های مردم فریبانه و به گفته خودشان موج سواری بر امواج توده هایی است که به باور آنان هیچگاه در گذشته و فعل پیشرفتی از لحاظ فکری به طرف جلو نداشته‌اند. اما کسانی که اقرار به سلطنت مطلقه درگذشته دارند و مثلا خیلی با سواد هستند باید بدانند که از زمان کودتای پهلوی اول تا فروپاشی رژیم پهلوی دوم… پدر و پسر هر دو سلطنت مطلقه داشته‌اند. در سال هایی که آنها بطور کامل هم بر اوضاع استوار نبودند ولی در عمل و بصورت مستمر در حال مخالفت و یار گیری داخلی و خارجی برای از بین بردن موافقان اجرای قانون اساسی کشور بوده و در پشت پرده مشغول توطئه و فعالیت و کارشکنی بوده‌اند. آخرین ملکه ایران که طولانی ترین زمان را در آن منصب داشته هم فرقی با اولی و دومی و…. نداشته و همگی تحت نفوذ و آلت دست دربار و تقریبا در یک پایه از سواد و دانایی بوده‌اند. باید بپذیریم که این وضع موجود حاصل آن بی خردی و استبداد و بیگانه نوازی و نبود بویژه استقلال سیاسی در کشور بوده است. از سویی دیگر پرداختن به اصل مطلب یعنی آنالیز سیاسی حکومت گذشته و راه و روش سپردن سرنوشت مردم بدست خودشان و شایسته سالاری، متاسفانه هنوز نیز در توان و درک این نوع هوداران سلطنت نیست؛ زیرا که آنها ابتدا بدلیل بی اطلاعی و عدم توانایی سعی در عقده گشایی و نشان دادن وابستگی‌شان دارند و سپس با برخورد‌های کوچه و بازاری و نه بر خورد اصولی و سیاسی در برابر پرسش‌ها و انتقادات مطرح شده از طرف مخالفان، به گفتمان احساسی و پر تشنج دامن می‌زنند.
البته واضح است که آنان چون شناختی از آزادی و رفاه اجتماعی واقعی ندارند، فقط با مقایسه گذشته و برخورد شخصی و با تکرار یک مشت حرف‌ها و نقل قول‌های پوچ و بی ارزش و مطرح کردن حرف‌های کلیشه‌ای و مطالب دم دستی و دست صدمی، راه به جایی نخواهند برد. امروزه این هواداران حتا بعنوان بخش کوچکی از یک اپوزیسیون مترقی نیز ارزش گذاری نخواهند شد، زیرا که خواسته‌شان ارتجاعی و غیر مردمی وغیر مترقی و روش سیاسی‌شان هم برای رسیدن به قدرت، کاملا پوپولیستی و ماکیاولیستی است.

از: گویا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.