افشاگری تازه درباره ۵۰ میلیونی که رحیمی «از تامین اجتماعی گرفت»

شنبه, 7ام دی, 1392
اندازه قلم متن

tamin-ejtemaei

یکی از اعضای هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تامین اجتماعی، در نامه‌ای به روزنامه شرق اعلام کرد که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور سابق ایران، ۵۰ میلیون تومان «کارت هدیه» سازمان تامین اجتماعی را به «پرسنل نهاد ریاست جمهوری و حوزه معاون اول» پرداخت کرده، نه به «ایتام و بیماران».

در ادامه جنجال‌های مربوط به هیئت تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی در زمان ریاست سعید مرتضوی، روزنامه شرق در شماره شنبه هفت دی خود، جوابیه نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه و عضو این هیئت، را منتشر کرده که، به نوشته این روزنامه، «مستندات تازه‌ای از فساد» در تامین اجتماعی و «تخلف» محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، را برملا می‌کند.

سعید مرتضوی، رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی از سمت خود برکنار شد، در مصاحبه با روزنامه شرق که هفته گذشته منتشر شد، گفته بود ۵۰ میلیون تومانی که در دوران ریاست او به معاون اول رئیس جمهور سابق ایران پرداخت شده، در «سفرهای استانی هزینه و صورت پرداختش» نیز ارائه شده است.

آقای مرتضوی گفته بود که هیئت تحقیق و تفحص مجلس در اسنادی که منتشر کرده، «تصویر دست‌خط نامه کارمند حسابداری که می‌خواسته تنخواهش را در مکاتبات داخلی تسویه کند» در سایت‌ها منتشر کرده، اما به «نامه اصلی مدیرکل مالی و هزینه‌کرد و مستندات سند» اشاره نکرده است.

رئیس سابق تامین اجتماعی تاکید کرده بود که محمدرضا رحیمی این مبلغ را «در سفرهای استانی» هزینه کرده، «صورت پرداخت» آن را نیز ارائه کرده اما «تحقیق و تفحص اصلا به آن توجه نکرده است».

اما عضو هیئت تحقیق و تفحص مجلس گفته است که «تصویر مدرک یادشده در اسناد مالی سازمان {تامین اجتماعی} موجود نبود».

نادر قاضی‌پور افزوده است که در برگ رسید اول که از سوی امور مالی تامین اجتماعی به هیئت تحقیق و تفحص ارائه شده، خطاب به سعید مرتضوی نوشته شده که «بنا به دستور و در حضور حضرتعالی مبلغ ۵۰ ‌میلیون ‌تومان در قالب کارت ‌هدیه تحویل جناب آقای رحیمی معاون اول محترم ریاست‌ جمهوری شد»، اما رسید دوم به امضای ترابی، رئیس دفتر معاون اول سابق محمود احمدی‌نژاد، رسیده که در آن آمده است «جهت پاداش و جبران زحمات پرسنل نهاد و حوزه معاون اول».

این نماینده مجلس همچنین تاکید کرده است که سعید مرتضوی «از ابتدا از ریسک بسیار بالای تفاهم‌نامه [با بابک زنجانی] مطلع بوده» و «با کدام جسارت قبل از آن که وجهی در داخل کشور به حساب سازمان واریز شود چک‌های تضمینی به هلدینگ مذکور داده شده است».

بابک زنجانی، تاجر میلیاردری که با دولت محمود احمدی‌نژاد همکاری نزدیک داشت، در گزارش هیئت تحقیق و تفحص مجلس متهم شده است که با حمایت دولت پیشین، بخشی از کارخانجات شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا، را با ارزشی بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان به یک‌سوم قیمت و با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار میلیارد تومان خریداری کرده که آن هم با چک تضمینی بوده است.

گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی ایران، مدیریت پیشین این سازمان را به «فساد» و «تخلفات گسترده مالی» متهم کرده است، تخلفاتی که رقم‌هایی بالغ بر ده‌ها هزار میلیارد تومان را در برمی‌گیرد.

این گزارش نشان می‌دهد که این سازمان هدیه‌های اختصاصی بسیاری نیز به مسئولان دولت محمود احمدی‌نژاد از جمله محمدرضا رحیمی، معاون اول او، داده است.

سعید مرتضوی تمام این اتهامات را رد کرده و تهدید کرده است که «اگر دادگاه علنی در این رابطه برگزار شود، صحن دادگاه علنی «با ارائه اسناد و مدارک رسمی موجود صحنه رسوایی عوامل انتشار این دروغ بزرگ خواهد شد».
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.