حذف جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل ۱۴ دسامبر به رای گذاشته می‌شود

سه شنبه, 8ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

حذف جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل ۱۴ دسامبر به رای گذاشته  می‌شود

حذف جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل ۱۴ دسامبر به رای گذاشته می‌شود. AP – Gregorio Borgia

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۲۹ نوامبر/هشتم آذر ماه، گزارش داد که قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا برای حذف جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۴ دسامبر سال جاری به رای گذاشته می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات در گزارشی اعلام کرد که در ادامه تلاش‌های دولت آمریکا برای مجازات جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب خیزش سراسری مردم ایران و همچنین نقض حقوق زنان ایرانی، قطعنامه حذف این کشور در ۱۴ ماه دسامبر/۲۳ آذر‌ماه، به رای گذاشته خواهد شد.

طبق گزارش رویترز، دولت آمریکا روز دوشنبه ۲۸ نوامبر/ هفتم آذرماه، پیش‌نویس قطعنامه حذف جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را منتشر و سیاست‌های این کشور علیه زنان ایرانی را به شدت محکوم کرد. 

بر اساس متن پیش‌نویس قطعنامه ارئه شده از سوی دولت ایالات متحده آمریکا، سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران با ماموریت کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد که یکی از اهداف اصلی آن ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان می‌باشد، به شدت در تظاد است. 

هرچند جمهوری اسلامی از ابتدای سال ۲۰۲۲ دوره چهار ساله عضویت خود در کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد آغاز کرده است، اما در صورت تصویب قطعنامه‌ اخیر، ایران برای باقیمانده دوره ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ از این کمیسیون حذف خواهد شد.

پیشتر کامالا هریس، معاون جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای با تاکید بر حمایت این کشور از زنان شجاع ایران که برای «برای حقوق اساسی و کرامت انسانی» خود مبارزه می‌کنند گفته بود که ایالات متحده برای اخراج جمهوری اسلامی ایران از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد تلاش می‌کند.

افزون بر این، گروهی از بانوان برجسته جهان، از جمله میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا و شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح، با انتشار نامه‌ای سرگشاده، خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد شده بودند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.