اعتراضات در سیستان و بلوچستان؛ حضور پررنگ زنان بلوچ

جمعه, 11ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

Iran | Proteste in Zahedan

اعتراضات زاهدان برای بار دیگر با حضور ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد. زنان بلوچ در این اعتراضات حضور پررنگی داشتند. مولوی عبدالحمید در خطبه های نمازجمعه خواست، از صدور حکم محاربه برای معترضان خودداری شود.

تجمعات جمعه ۱۱ آذر در شهر زاهدان با حضور ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد و مردم مورد تیراندازی قرار گرفتند. گروه رسانه‌ای “حال وش” فعال در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از اعتراضات امروز زاهدان خبر داد. 

“کمپین فعالین بلوچ” نیز تصویری از یکی از معترضان منتشر کرده که در اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای بر پیشانی‌اش در زاهدان زخمی شده است.

گفته می‌شود، ده‌ها معترض دیگر بلوچ نیز با شلیک گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک آور در این شهر از سوی نیروهای نظامی زخمی شدند. 

در تجمع‌های امروز شهرهای سیستان و بلوچستان حضور زنان بلوچ قابل توجه بود. بسیاری از این زنان با چادر یا لباس سنتی بلوچی در تجمع‌ها شرکت کرده و شعارهایی مانند “چه باحجاب چه بی‌حجاب/‌ پیش به سوی انقلاب”، “مرگ بر دیکتاتور” و “می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت” سر دادند. 

این چندمین هفته متوالی است که معترضان پس از برگزاری نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند. 

یکی دیگر از شعارهای مردم در زاهدان “کرد ‌و بلوچ برادرن/ تشنه خون رهبرن” بود. 

در ویدیوی دیگری که از اعتراضات پس از نماز جمعه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، مردم معترض در چابهار در خیابان‌ها دیده می‌شوند که شعارهای ضدحکومتی می‌دهند. 

در دومین جمعه آذرماه بسیاری از شهرهای استان سیستان و بلوچستان صحنه اعتراص بود. در خاش معترضان شعار “مرگ بر بسیجی” سر دادند. 

در تجمعات شهرهای سیستان و بلوچستان شعارهای بسیاری مبنی بر تکذیب “تجزبه طلبی” مردم منطقه سر داده شد و برخی با در دست داشتن پلاکاردهایی به این موضوع اشاره کرده بودند. 

 پیش از آغاز اعتراضات جمعه ۱۱ آذر، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نمازجمعه به صدور احکام محاربه برای برخی از معترضان اعتراض کرد و گفت: «محاربه بر اساس قرآن، مسلحانه است. اعتراض با سنگ و چوب و داد و بیداد که محاربه نیست. حکم اعدام و محاربه صادر نکنید تا روز قیامت در درگاه خدا مواخذه نشوید.»

مولوی عبدالحمید همچنین خطاب به مقامات جمهوری اسلامی با اعلام اینکه “حقوق تمام مردم از هر مذهب و قومی باید رعایت شود” افزود: «همه ایرانی هستیم، از زرتشتی، دراویش و بهائیان. آنها هم انسان و ایرانی‌اند و باید حقوقشان رعایت شود.»

او در خطبه‌های نمازجمعه زاهدان همچنین با تاکید بر دوری از خشونت اظهار داشت: « مردم ۴۴ سال تحمل کردند اما حالا اعتراض دارند. مردم از فشارها خسته شده‌اند، از فقر خسته‌ شده‌اند، باید تحمل‌شان کنید. با مردم کنار بیایید. اعتراض مردم هم البته باید سالم باشد. از تعرض به اموال عمومی ماموران خودداری کنید.» 

امام جمعه اهل سنت زاهدان از احتمال اشتباه بودن برخی از قوانین نیز سخن گفت و افزود: «قوانین در صورت اشتباه بودن، باید بر اساس خواست ملت تغییر کنند. مقامات باید در قوانین به‌ویژه قوانین جزایی جمهوری اسلامی تجدید نظر کنند.»

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نمازجمعه به یکی از موارد فاش شده پس از هک بولتن‌های محرمانه خبرگزاری فارس نیز اشاره کرد و گفت: « اگر شما حکومت و قدرت دستتان است، خواست خدا بوده. اگر هم ما پیش مردم حرمت و محبتی داریم، کار خداوند است. چیزی که خدا بدهد را فقط خودش می‌تواند پس بگیرد. خدا عزت می‌دهد و می‌گیرد. عزت را کسی دیگر نمی‌تواند بگیرد.»

اشاره او به بولتن فاش شده‌ای از خبرگزاری فارس بود که در آن گفته شده، علی خامنه‌ای برای مهار اعتراضات در سیستان و بلوچستان دستور داده‌ که مولوی عبدالحمید “نباید بازداشت شود. بلکه بی‌آبرو شود.”

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.