زندانیان سیاسی: مردم از سویی گرفتار زمین‌لرزه‌اند، و از سویی گرفتار حکم‌رانی ناکارآمد

دوشنبه, 17ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

تعدادی از زندانیان سیاسی اوین با انتشار بیانیه‌ای خواهان راه‌اندازی کارزاری برای «کمک حداکثری» به زلزله‌زدگان خوی شدند به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، این بیانیه به امضای جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی، امیرسالار داوودی، محمد شریفی‌مقدم، رضا شهابی و مصطفی عبدی رسیده است.

در این بیانیه آمده: «مردم از یک سو گرفتار زلزله‌های متعدد، سرمای طاقت‌فرسا و کمبود نان و غذا و چادر شده و از سوی دیگر گرفتار حکم‌رانی ناکارآمدی هستند که با سنگ‌اندازی مانع کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی داخلی و بین‌المللی می‌شود و آنها را از حداقل‌های اسکان همچون کانکس محروم می‌دارد.» 

در همین حال، حمید محبوبی، رییس جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی از وقوع آتش‌سوزی در چادر کمپ زلزله‌زدگان «شهرک ولیعصر» خوی خبر داد .وی افزود: «در این حادثه دو چادر آتش گرفت.»

به گفته محبوبی، آتش‌سوزی به دلیل افتادن یک اجاق گاز پیک‌نیک در یکی از چادرها شروع شد و به چادر بعدی انتقال یافت تا اینکه به دست نیروهای امدادی خاموش شد. 

رییس جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی گفت در پی این‌آتش‌سوزی چهار نفر از امدادگران هلال احمر از ناحیه دست دچار سوختگی شدند.

جعفر میعادفر، رییس سازمان اورژانس نیز گفت یکی از نگرانی‌های بهداشتی در خوی خطر ابتلا به آنفلوانزا و کروناست. او از زلزله‌زدگان خواست در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی «به مراکز بهداشتی و درمانی» مراجعه کنند و در صورت حضور فرد مبتلا در چادرشان ماسک بزنند.

میعادفر همچنین افزود تاکنون ۱۶۵ مورد مسمومیت با گاز منوکسیدکربن گزارش شده است.

پیش‌تر معاون دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان نیز از مسمومیت ناشی از اننتشار گاز منواکسید کربن از چراغ‌های نفتی و گازی در چادرها در بیش از ۱۰۰ نفر خبر داده بود. 

با وجود افزایش نگرانی‌ها از وضعیت زلزله‌زدگان در شهر خوی و ادامه انتقادها از رسیدگی مسئولان به قربانیان، ابراهیم رئیسی خطاب به مردم این شهر گفت: «با صبوری شایعات را پشت سر بگذارید، شایعات می‌خواهد دل مردم را خالی کند، با صبوری شما و خدمتگزاری دولت کار دنبال می‌شود و آرامش دوباره به خوی باز خواهد گشت.»

در بیانیه روز یکشنبه زندانیان سیاسی ضمن ابراز نگرانی عمیق و همدردی با قربانیان از مردمی «که بارها در سختی‌ها، کنار هم بودن را تجربه کرده‌اند» خواسته شده در کارزاری برای کمک به زلزله‌زدگان شرکت کنند «تا شاهد تقویت جبهه مردم وتسلیم حاکمیت در برابر اراده آنها باشیم».

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.