سازمان سینمایی از اکران فیلم «تفریق» با بازی ترانه علیدوستی «جلوگیری کرد»

سه شنبه, 2ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

ترانه علیدوستی در نمایی از فیلم «تفریق»

رادیو فردا

روزنامه «اعتماد» خبر داده که سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایش فیلم سینمایی «تفریق» به کارگردانی مانی حقیقی و با بازی ترانه علیدوستی و نوید محمدزاده جلوگیری کرده است.

این روزنامه در شماره روز سه‌شنبه دوم خرداد خود نوشت: این فیلم قرار بود بدون تبلیغات و در «سکوت خبری» در سینماهای ایران اکران شود اما سازمان سینمایی بر اساس آنچه « فعالیت سیاسی عوامل» خوانده شده، اجازه اکران آن را صادر نکرده است.

سازمان سینمایی در حالی از نمایش فیلم «تفریق» جلوگیری کرده است که به گفته مسئولان آن، این فیلم مجوز نمایش دارد و روزنامه اعتماد نوشته که «حواشی» ایجاد شده برای برخی عوامل فیلم، بخصوص ترانه علیدوستی مانع از نمایش آن شده و «ظرف چند ماه آینده» اکران خواهد شد.

این فیلم که داستان برخورد دو زوج را روایت می‌کند و در آن ترانه علیدوستی و نوید محمدزاده هرکدام در دو نقش متفاوت بازی کرده‌اند، نخستین بار پارسال در جشنواره فیلم تورنتو اکران شد و سپس در چند رویداد سینمایی بین‌المللی به نمایش درآمد.

مانی حقیقی و ترانه علیدوستی از سرشناس‌ترین سینماگران ایرانی بودند که در جریان اعتراض‌های سال گذشته، به شیوه‌های گوناگون از شیوه رفتار و برخورد حکومت انتقاد کردند و خانم علیدوستی مشهورترین بازیگر زن ایرانی بود که به نشانه همراهی با معترضان به حجاب اجباری، تصویر بدون روسری‌اش را در صفحه اینستاگرام خود با شعار «زن، زندگی، آزادی» منتشر کرد.

این بازیگر بعد از اعتراض به اعدام چند تن از معترضان در آذرماه پارسال، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود سه هفته آزاد شد. او اردیبهشت‌ماه امسال نیز بعد از انتشار درخواست کمک سه متهم محکوم به اعدام در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، تصویر درخواست آن‌ها را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد.

این اقدام او با واکنش رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی مواجه شد و خبرگزاری فارس او را به حمایت از «تروریست‌های خانه اصفهان» متهم کرد. حمید رسایی نماینده سابق مجلس هم در کانال تلگرام خود خواستار «اعدام» ترانه علیدوستی شد.

از سوی دیگر، مانی حقیقی هم سال گذشته در چند نوبت با انتشار ویدئوهایی از مسئولان حکومت جمهوری اسلامی انتقاد کرد و وقتی محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از هنرمندان موسیقی خواست کنسرت بگذارند، در ویدئویی خطاب به او گفت: ما سینماگران «عزادار» هستیم و نمی‌توانیم «برایت برقصیم.»

او همچنین در ویدئوی دیگری از شرکت در دوره‌های پیشین جشنواره فیلم فجر ابراز پشیمانی کرد و خواستار تحریم سی‌ویکمین دوره این جشنواره شد.

بر اساس گزارش روزنامه «اعتماد» و رادیو فردا/ع.م/ک.ر

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.