برای نخستین بار یک زن رئیس بانک مرکزی ترکیه شد

جمعه, 19ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

حکم رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد انتصاب دکتر حفیظه غایه ارکان به ریاست بانک مرکزی در روزنامه رسمی منشتر شد.

بدین ترتیب ارکان نخستین زنی شد که تصدی این سمت را بر عهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، حفیظه غایه ارکان در سال ۱۹۸۲ میلادی در استانبول متولد شد و پس از اتمام دوره متوسطه، از رشته مهندسی صنایع دانشگاه بوغاز ایچی استانبول در سال ۲۰۰۱ فارغ التحصیل شد.

وی سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت و در سال ۲۰۰۵ در رشته مهندسی مالی و تحقیق در عملیات مدرک اخذ کرد. او همچنین در دوره آموزشی در زمینه علوم مدیریت در مدرسه کسب‌وکار هاروارد و دانشگاه استنفورد را طی کرد.

ارکان در نخستین گام در شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس، کار خود را آغاز کرد. طی ۹ سال حضور در این مجموعه، به اعضای هیئت‌های مدیره و مدیران بانک‌های مهم و شرکت‌های بیمه خدمات مشاوره در خصوص مدیریت بیلان، تست استرس و برنامه‌ریزی سرمایه، مدیریت ریسک، خرید و ادغام ارایه کرد.

او درسال ۲۰۱۴ هم در شرکت شرکت خدمات مالی «فیرست رپابلیک بنک» در آغاز به کار کرد. او طی ۸ سال فعالیتش در این شرکت تحت عناوین مختلف مانند معاون مدیر عامل، رئیس، عضو هیئت مدیره، مدیر سرمایه‌گذاری و سپرده گذاری و مدیریت ریسک به کار خود دامه داد.

ارکان همچنین پس دو سال فعالیت به عنوان عضو هیئت مدیره در شرکت جواهرات «تیفانی اند کو»، وارد هیئت مدیره شرکت خدمات مالی «مکلنن» که در فهرست «فورچون ۵۰۰» قرار دارد، شد.

بر اساس تحقیقات مجله سان فرانسیسکو تایمز در سال ۲۰۱۸، او تنها زن زیر ۴۰ سال بود که در سمت رئیس یا مدیرعامل ۱۰۰ بانک بزرگ آمریکا حضور داشت.

وی همچنین در سال ۲۰۱۹ در فهرست‌ «زنان مهم عرصه بانکداری و امور مالی مجله کرینز و فهرست «زنانی که باید مورد توجه قرار بگیرند» آمریکن بنکر قرار گرفت.

وی همچنین در شورای مشاوران بخش مهندسی مالی و تحقیق در عامیات دانشگاه پرینستون فعالیت دارد.

از: ایران امروز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.