جمهوری اسلامی: استفاده از فیلترشکن ممنوع؛ آمریکا: ما جبران می‌کنیم

جمعه, 4ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

گیتا آرین

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا درباره «غیرقانونی شدن وی پی ان در ایران» در کنفرانس خبری دوم اسفند، گفت:
«پشتیبانی از آزادی اینترنت و تضمین دسترسی شهروندان ایران به اینترنت کماکان یکی از ارکان محوری تعامل ما در آن کشور است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا توضیح نداد که دولت بایدن چگونه و در چه سطحی می‌خواهد این ممنوعیت را جبران کند، اما اشاره کرد که در اوج تظاهرات مردمی دو سال پیش، «از هر سه ایرانی یک نفر از ابزار امنیتی دیجیتال و ضد سانسور آمریکایی مانند وی پی ان» استفاده می‌کرد.

به گفته او، هنوز میلیون‌ها شهروند ایران از این ابزار استفاده می‌کنند.

دولت‌های آمریکا، فارغ از این که کدام حزب در قدرت باشد، همواره اعلام کرده‌اند که حمایت از حقوق بشر در هر جای دنیا یکی از ارکان سیاست خارجی ایالات متحده است.

به گفته میلر، این سیاست نسبت به مردم ایران کماکان ادامه خواهد داشت.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در ایران، محمدامین آقا‌میری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، مصوبه ممنوعیت فیلترشکن و «غیرقانونی» تلقی شدن استفاده از آن را روز سه‌شنبه اول اسفند برای اجرا به آن شورا ارائه کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه این تصمیم جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر به دلیل «بیم رژیم از مردم خود و توانایی آنها در استفاده از دسترسی بدون مانع به اینترنت و اطلاعات» خواند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران که خبر ممنوعیت را منتشر کرده بودند، این تصمیم شورای عالی فضای مجازی با تأیید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای اجرا ابلاغ شد ه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به زیان میلیارد دلاری که قطع اینترنت توسط جمهوری اسلامی طی آن تظاهرات به کسب و کارها و نهایتاً اقتصاد کشور زد، اشاره کرد.

خبرنگار صدای آمریکا همچنین درباره سفر آبرام پیلی، معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، به وین و دیدار او با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، سوال کرد.

به گفته میلر، «توسعه برنامه اتمی ایران به گونه‌ای که توجیه قابل قبول غیرنظامی ندارد» و «ادامه تولید اورانیوم با غنای بالا» محور گفتگوی پیلی با گروسی بود.

آبرام پیلی، معاون فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، تصویری از دیدار خود با گروسی را روز چهارشنبه در شبکه مجازی «ایکس» یا همان توئیتر سابق به اشتراک گذاشت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حاضر به توضیح بیشتر درباره محتوای ملاقات نشد.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.