«احتمالا انتخابات تهران به دور دوم کشیده شود»؛ آرای نامزدهای پیشتاز تهران از همه ادوار مجلس کمتر است

شنبه, 12ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

همشهری آنلاین

در حالی که به گفته وزارت کشور بیش از ۱۰ میلیون نفر در استان تهران واجد شرایط رای دادن بودند، بعد از شمارش بیش از ۷۰ درصد از صندوق‌های پایتخت، آرای نفر اول تهران حدود ۳۴۰ هزار نفر اعلام شد که با ادوار پیشین انتخابات مجلس شورای اسلامی، فاصله معناداری دارد.

به گفته عباس جوهری، رئیس ستاد انتخابات تهران، این احتمال وجود دارد که انتخابات پایتخت به دور دوم کشیده خواهد شد.

در انتخابات مجلس در صورتی که نامزدی به ۲۰ درصد آرای اخذ شده دست پیدا نکند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

اگرچه شمارش آرا ادامه دارد و تعداد آرای نامزدها افزایش پیدا خواهد کرد، اما با این حال مقایسه آمار فعلی با دوره‌های قبلی و تعداد واجدین شرایط نشان می‌دهد که تعداد آرای نامزدها در تهران به شکل قابل ملاحظه‌ای از همه ادوار انتخابات مجلس کمتر است.

در جریان دهه‌ها برپایی انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، نفر اول تهران همواره نزدیک به یک میلیون یا بیشتر رای به دست آورده است.

اما آمار رسمی شمارش بیش از ۷۰ درصد صندوق‌های تهران حاکی است که محمود نبویان به عنوان نفر اول در تهران تا اینجا حدود ۳۴۰ هزار رای به دست آورده است. در سه دور پیشین انتخابات مجلس شورای اسلامی، نفر اول تهران بیش از یک میلیون رای به دست آورده بود.

پایین‌ترین میزان آرای نفر اول تهران، انتخابات دور هشتم مجلس شورای اسلامی بود که در آن، غلامعلی حداد عادل با حدود ۸۵۰ هزار رای، به عنوان نفر اول تهران اعلام شد.

مساله میزان مشارکت و آمار نهایی که توسط دولت اعلام خواهد شد، به یکی از اصلی‌ترین جنبه‌های این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی تبدیل شده که همزمان با انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان در روز جمعه برگزار شد.

در حالی که هنوز شمارش آرا به پایان نرسیده، ایرنا به نقل از منابع غیررسمی گزارش داده که میزان مشارکت در این انتخابات، ۴۱ درصد واجدین شرایط بوده و ۲۵ میلیون نفر در آن شرکت کرده‌اند.

بیش از ۶۱ میلیون نفر در سراسر کشور می‌توانستند در این انتخابات رای بدهند.

election

منبع تصویر،GETTY IMAGES

این نخستین انتخابات در ایران از زمان اعتراض‌های جنبش مهسا بود. در جریان آن اعتراض‌ها بیش از ۵۰۰ نفر کشته و دهها هزار نفر مجروح و دستگیر شدند.

برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراض‌های سال گذشته اعلام کرده بودند که به نشانه اعتراض به نظام «جمهوری اسلامی» در این انتخابات شرکت نخواهند کرد.

همچنین مخالفان سیاسی حکومت نیز به شکل فعالانه‌ای از شهروندان خواستند تا این انتخابات را تحریم کنند.

در روز برگزاری انتخابات ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن‌ها، مراکز رای‌گیری سوت و کور دیده می‌شدند. این تصاویر در تضاد با تبلیغات گسترده رسانه‌های وابسته به حکومت بود که از استقبال مردم از انتخابات خبر می‌دادند.

موضع رسمی حکومت مبنی بر «شلوغ بودن مراکز رای‌گیری» تا آن‌جا پیش رفت که کمی قبل از فرارسیدن زمان پایان رای‌گیری، وزارت کشور اعلام کرد به دلیل «ازدحام جمعیت در برخی صندوق‌ها»، رای‌گیری تا نیمه‌شب تمدید می‌شود.

این در حالی است که بر اساس قوانین انتخاباتی ایران، اخذ رای از کسانی که در برابر صندوق‌های رای‌گیری هستند ارتباطی به زمان پایان رای‌گیری ندارد و کارکنان صندوق‌های رای‌گیری موظف هستند رای همه کسانی را در محل صندوق حاضر شده‌اند، حتی در صورت پایان زمان رای‌گیری، اخذ کنند.

خط خاکستری

روسای دولت‌های پیشین ایران در روز رای گیری چه کردند؟

از راست، میر حسین موسوی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی به نوبت زمانی ریاست دولت را در جمهوری اسلامی در دست داشتند

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

از راست، میر حسین موسوی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی به نوبت زمانی ریاست دولت را در جمهوری اسلامی در دست داشتند

  • میرحسین موسوی، آخرین نخست‌وزیر ایران که از بهمن ۱۳۸۹ همراه همسرش زهرا رهنورد در حبس خانگی است، در انتخابات شرکت نکرده است. آقای موسوی سال گذشته پیشنهاد تشکیل مجلس موسسان برای تغییر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و عبور از حکومت فعلی ایران را مطرح کرده بود.
  • محمد خاتمی، که رئیس جمهور ایران در سال‌های بین ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بوده، به گفته منابع وابسته به اصلاح‌طلبان، در انتخابات شرکت نکرده است. آقای خاتمی در دوره‌های پیشین، با اینکه از نیروهای سیاسی حذف شده در حاکمیت است، شهروندان را به شرکت در رای‌گیری دعوت می‌کرد و در مواردی حمایت او از نامزدها از جمله در انتخابات دوره دهم مجلس و همچنین حمایتش از نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ در پیروزی آنها نقش تعیین کننده داشت.
  • محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهور سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲، بر اساس اعلام منابع خبری نزدیک به او در یک حوزه رای‌گیری در منطقه نارمک تهران که نزدیک به محل سکونت اوست، در رای گیری شرکت کرده است. آقای احمدی نژاد با اینکه عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است اما مواضع انتقادی شدیدی علیه حکومت و شیوه حکمرانی کنونی دارد.
  • حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ هم در یک حوزه رای گیری که در یکی از مدارس شمال شهر تهران برپا بوده در انتخابات شرکت کرده است. شورای نگهبان صلاحیت آقای روحانی را که هم اکنون عضو مجلس خبرگان رهبری است، برای شرکت در انتخابات دوره ششم خبرگان رد کرده است. رای گیری روز جمعه ۱۱ اسفند اولین انتخابات پس از پایان دوره ریاست جمهوری آقای روحانی بوده است.
خط خاکستری

موضع اصلاح‌طلبان

محمدرضا عارف در انتخابات رای داد

منبع تصویر،MEHR NEWS

توضیح تصویر،

محمدرضا عارف در انتخابات رای داد

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران به شکل رسمی در ارتباط با انتخابات اخیر موضع‌گیری نکرد. اما گروهی از وابستگان به جناح سیاسی او در انتخابات نامزد شدند و چهره‌هایی مانند محمدرضا عارف و غلامحسین کرباسچی در انتخابات رای دادند.

در طول روز رای‌گیری هیچ تصویری از رای دادن آقای خاتمی منتشر نشد و در نهایت آذر منصوری، دبیرکل جبهه اصلاحات ایران با انتشار متنی کوتاه در ایکس نوشت که رئیس‌جمهور پیشین در انتخابات شرکت نکرده است.

آقای خاتمی هرگز به شکل رسمی این انتخابات را تحریم نکرده بود.

در ارتباط با موضع گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب از جمله «جبهه اصلاحات ایران» نیز گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شد.

خانم منصوری در پستی که منتشر کرد، بعد از اعلام خبر شرکت نکردن محمد خاتمی نوشت: «او قبلا نیز از راهبرد جبهه اصلاحات ایران در این انتخابات حمایت کرده بود.»

بر اساس این نوشته اینطور به نظر می‌رسد که شرکت نکردن در انتخابات، «راهبرد جبهه اصلاحات» بوده است.

در بیانیه‌ انتخاباتی که این گروه سیاسی پیش از رای‌گیری منتشر کرده بود، اعلام کرد که نمی‌تواند برای انتخابات فعلی فهرستی ارائه کند.

محمدرضا عارف که یکی از مهم‌ترین چهره‌های اصلاح‌طلب که رای داد محسوب می‌شود، در زمان انداختن رای خود به صندوق گفت که اصلاح‌طلبان این انتخابات را تحریم نکرده‌اند.

او گفت: «در جامعه این را القا نکنید که جبهه اصلاحات، مخالف رای‌دادن است. ما اگر ببینیم مخالف در کشور وجود دارد باید به آن‌ها بگوییم که شما مخالف نیستید و نظر و عقیده متفاوت دارید. ما در نظام، مخالف نداریم.»

محمد علی ابطحی، یکی دیگر از چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبان نیز درباره رای ندادن خاتمی در ایکس نوشت: «خاتمی در انتخابات دیروز قهر نکرد. فکر کرد شاید تنها راه شنیدن حرفهای دلسوزانه اش رای ندادن باشد. هرکسی به شکلی دنبال این هدف بود.»

برخی نتایج مهم

محمد صادق لاریجانی (راست) برادر علی لاریجانی است و دو سال پیش به رد صلاحیت برادرش در انتخابات ریاست جمهوری به شدت اعتراض کرده بود

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،

محمد صادق لاریجانی (راست) برادر علی لاریجانی است و دو سال پیش به رد صلاحیت برادرش در انتخابات ریاست جمهوری به شدت اعتراض کرده بود

در روز شنبه و در ادامه انتشار نتایج رسمی و غیررسمی در ارتباط با این انتخابات، گزارش‌هایی از «شکست» برخی چهره‌های مهم منتشر شده است.

یکی از مهم‌ترین چهره‌ها، محمد صادق آملی لاریجانی است که به نوشته رسانه‌های داخلی از حوزه انتخاباتی استان مازندران نتوانست بار دیگر به عنوان عضو مجلس خبرگان رهبری انتخاب شود.

مجلس خبرگان رهبری موظف است که بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی نظارت کند و همچنین وظیفه انتخاب رهبر بعدی را نیز بر عهده دارد.

در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز تا این لحظه از محمدباقر نوبخت (نامزد شهر رشت) و محمدرضا باهنر (نامزد شهر کرمان) به عنوان چهره‌های شاخص شکست خورده نام برده شده است. آقای نوبخت از محافظه‌کاران میانه‌رو و آقای باهنر از اصولگرایان محسوب می‌شود.

در عین حال بر اساس آمار غیررسمی، مسعود پزشکیان، از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان بار دیگر موفق شد از حوزه انتخابیه تبریز وارد مجلس شود. آقای پزشکیان از سال ۱۳۸۷ تاکنون نماینده مجلس شورای اسلامی است. او در دولت دوم محمد خاتمی، وزیر بهداشت بود.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس فعلی کمیسیون اقتصادی مجلس و از مخالفان سرسخت اجرای تعهدات بین‌المللی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم (شروط جهانی FATF)، یکی دیگر از چهره‌هایی است که در انتخابات شکست خورد. او بعد از شکست با انتشار بیانیه‌ای، سلامت انتخابات را زیر سوال برد و رقبای خود را به «خرید و فروش رای» متهم کرد.

همچنین برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که علی‌اصغر عنابستانی، نماینده فعلی شهر سبزوار نیز در انتخابات شکست خورده است. او همان نماینده‌ای است که متهم شد به صورت یک سرباز وظیفه سیلی زده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.