ادعای پلیس درباره بازداشت خشن یک زن: نسکافهٔ داغ به مأموران پاشید

پنجشنبه, 27ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

ویدئویی از اقدام مأموران «طرح نور» برای اعمال حجاب اجباری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

ویدئویی از اقدام مأموران «طرح نور» برای اعمال حجاب اجباری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی درباره ویدئوی منتشرشده از «پتوپیچ» کردن یک زنِ بدون حجاب اجباری، مدعی شد که او ضمن «هنجارشکنی»، اقدام به «پاشیدن محتوای داغ داخل لیوان نسکافه به سمت مأموران» هم کرده بود.

نیروی انتظامی همچنین ادعا کرده که این زن در خودروی پلیس به این اقدام خود «اعتراف» کرده است.

مرکز اطلاع‌رسانی نیروی انتظامی روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در اطلاعیه خود گفت این «خانم جوان» روز ۲۴ اردیبهشت در خیابان مطهری در حال تردد بود که «واحد ویژه اجرای طرح نور» به‌دلیل «کشف حجاب و نقض علنی قانون» به او «تذکر» داد.

«طرح نور» نام جدیدی است که نیروی انتظامی اخیراً به جای گشت ارشاد استفاده می‌کند و هدف از آن برخورد با زنان و دخترانی است که اعتقادی به حجاب اجباری ندارند.

نیروی انتظامی ادعا کرده که این زنِ بدون حجاب اجباری «ضمن هنجارشکنی، اقدام به پاشیدن محتویات داغ داخل لیوان (نسکافه) به سمت مأموران کرد و به صورت هدفمند قصد فرار داشت که پرسنل نسوان اقدام به پوشاندن این خانم نموده و در ادامه به خودرو منتقل می‌شود».

 

در بخش دیگری از این ادعا آمده که «در تصاویر بررسی‌شده دوربین داخل خودرو، نامبرده به موضوع پاشیدن محتویات داغ به سمت مأموران اعتراف می‌کند».

مرکز اطلاع‌رسانی این نیرو، ویدئویی نیز منتشر کرده که تدوین شده است و تصاویر آن پرش دارد و بخشی از آن مربوط به یک ون است که شماری از دختران و زنان بازداشت‌شده در آن حضور دارند.

بر اساس ویدئویی که یک شهروند- خبرنگار از این حادثه منتشر کرده، دو مأمور زن، به زور زنی را که به نظر می‌رسد روسری به سر ندارد، سوار یک ونِ بدون نام و نشان می‌کنند که در حین کشیدن او، لباس از تن‌اش در آمده و زن توسط مأموران به سمت جدول خیابان پرتاب می‌شود. سپس یکی از مأموران با آوردن یک پتو و کشیدن آن بر سر زن او را به زور سوار ون می‌کند.

انتشار این ویدئو بازتاب گسترد‌ه‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت، تاجایی که وزیر کشور جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان داد.

با این حال احمد وحیدی ضمن دفاع از اقدام مأموران نیروی انتظامی، گفته که اقدام آن‌ها «منطبق بر ضوابط» بوده است.

برخوردهای خشونت‌بار با زنان در ایران برای رعایت حجاب اجباری در حالی ادامه دارد که چهره‌های شناخته‌شده داخلی و نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی نسبت به ادامه آن هشدار می‌دهند.

شیما قوشه، وکیل دادگستری، در توئیتی با اشاره به «پتوپیچ» کردن این زن نوشته است: «این‌که تو ماشین‌های بی‌نام و نشونشون پتو دارند برای مواقع اضطراری، موضوع رو ترسناک‌تر می‌کنه».

پیشتر نیز زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می‌برد، در پیامی گفته بود که «حاکمیت در ملاءعام و جلوی چشم مردم و رسانه‌های ایران و جهان بی‌شرمانه زنان را کتک می‌زند یا فرزندان معترض‌شان را می‌کشد و سوگواران‌شان را زندانی می‌کند و گشت ارشاد و اضلال‌شان را همچنان مبتکرانه ادامه می‌دهد و زن‌کشی می‌کند».

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.