سازمان ملل متحد: جنایتکاران سوریه با عدالت روبه‌رو خواهند شد

جمعه, 22ام اسفند, 1393
اندازه قلم متن

زید رعد الحسین، کمیسر ارشد حقوق بشر ملل متحد، وعده داد که «جنایتکاران جنگی سوریه بالاخره روزی با عدالت روبه‌رو خواهند شد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای الحسین که روز پنج‌شنبه، ۲۱ اسفند، به مناسبت چهارمین سالگرد آغاز نزاع در سوریه سخن می‌گفت، افزود: «ما شواهد زیاد و فهرست‌های بلندی پر از نام افراد داریم. عدالت اجرا خواهد شد، شاید این اتفاق زود رخ ندهد، اما در نهایت اجرا خواهد شد.»

وعده این مقام سازمان ملل در حالی است که این سازمان به‌ویژه از سوی اپوزیسیون سوریه متهم است که تاکنون در انجام وظیفه خود کوتاهی کرده و نتوانسته به داد آوارگان سوریه برسد.

کمیسر ارشد حقوق بشر ملل متحد همراه با آنتونیو گوتیه‌رز، مدیر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد، در یک مصاحبه با کریستین امانپور در ژنو سوئیس حاضر بود.

یک کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد به ریاست پائولو پینیرو کار جمع‌آوری شواهد و نشانه‌ها درباره جنایت جنگی در سوریه را بر عهده دارد. این کمیسیون تاکنون پنج فهرست شامل اسامی مقام‌های امنیتی و نظامی حکومت سوریه و فرماندهان شورشی‌های مسلح مخالف آن را تدوین کرده است.

زید رعد الحسین با اشاره به این فهرست‌ها گفت: «مصونیت اندکی در کار خواهد بود. من مطمئنم که این شواهد دادستانی را پیدا خواهند کرد که قادر باشد دست‌کم بدترین جنایت‌ها را دادخواهی کند.»

آنتونیو گوتیه‌رز نیز در این نشست گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل و فصل بحران سوریه «کاملا فلج» شده است و توان قدم برداشتن برای پایان دادن به جنگی که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشته را ندارد.

در میان بی‌میلی قدرت‌های جهانی برای ارجاع جنایت‌های صورت گرفته در سوریه به دادگاه بین‌المللی کیفری، پائولو پینیرو و تیم او خواستار تشکیل یک دادگاه بین‌المللی تنها برای بررسی این جنایت‌ها شده‌اند.

آقای پینیرو، دولت اسد را به بمباران مناطق مسکونی با بمب‌های بشکه‌ای و گروه حکومت اسلامی و جبهه‌النصره را به جنایت جنگی متهم کرده است.

او گفت: «آخرین بار که شورای امنیت سازمان ملل تصمیم گرفت که چیزی مسئولانه بگوید، یک سال قبل بود. جامعه بین‌الملل باید فعال باشد. الان وقتش است. قربانیان نمی‌توانند ساکت بنشینند.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.