آتنا فرقدانی، فعال مدنی و کاریکاتوریست زندانی را وادار به تست بکارت کردند

شنبه, 11ام مهر, 1394
اندازه قلم متن

atena-faraghdani

عدالت برای ایران، ۱۱ مهر ۱۳۹۴: دادگاه آتنا فرقدانی، فعال مدنی و کاریکاتوریست زندانی و وکیلش، محمد مقیمی به اتهام دست دادن با یکدیگر به شکل غیرعلنی و پشت درهای بسته برگزار شد. آتنا فرقدانی در حالی در مجتمع قضایی قدس در تهران محاکمه شد که ماه‌ها است تحت فشار و آزار به دلیل اتهام رابطه نامشروع با وکیل خود قرار دارد.

منابع موثق در گفت‌و‌گو با عدالت برای ایران گفته‌اند که این زندانی سیاسی زن، در مرداد ماه به دستور بازپرس پرونده مورد تست بکارت و بارداری قرار گرفته است.

در خرداد ماه امسال و در پایان جلسه ملاقات، آتنا فرقدانی برای خداحافظی با وکیل خود، محمد مقیمی دست می‌دهد و بلافاصله، پرونده‌ای علیه او و وکیلش به اتهام «رابطه نامشروع مادون زنا» تشکیل و وکیل او نیز برای سه روز بازداشت می‌شود. اطلاعات رسیده به عدالت برای ایران تایید می‌کند که بازداشت وکیل آتنا باعث شد مهلت دادن درخواست تجدیدنظر از حکم ۱۲ سال و ۹ ماه حبس او از دست برود.

با وجود اینکه پس از سه روز اعتصاب غذای خشک آتنا فرقدانی در اعتراض به اتهام رابطه نامشروع و انجام اعمال تحقیرآمیزی مانند تست بکارت، مسئولان زندان قول مساعدت در مورد این پرونده را داده بودند، هفته گذشته به شکل غیرمنتظره‌ای، اعلام شد که دادگاه آتنا فرقدانی و محمد مقیمی، امروز، ۱۱ مهر برگزار می‌شود. براساس قوانین کیفری ایران، اتهام رابطه نامشروع مادون زنا می‌تواند تا ۹۹ ضربه شلاق مجازات داشته باشد.

آتنا فرقدانی، فعال مدنی و کاریکاتوریست، در اول شهریور ۱۳۹۳ برای اولین بار توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد و دو ماه را در سلول‌های بند۲الف به سر برد. او پس از آزادی، شرح آزار جنسی وارده توسط نگهبانان این بند و دادخواهی بدون نتیجه خود را در این ویدئو منتشر کرده است. آزار جنسی زندانیان سیاسی زن به بهانه بازرسی بدنی سابقه‌ای طولانی مدت دارد و با وجود اینکه در مواردی به اعتراضات جمعی این زندانیان نیز منجر شده است، عاملان آن تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند. پس از انتشار ویدئوی یاد شده، به جای رسیدگی به شکایت آتنا فرقدانی، او را مجددا دستگیر و به زندان زنان قرچک ورامین منتقل کردند. پس از چندین روز اعتصاب غذا و وخیم شدن وضعیت سلامت، او را به بند زنان زندانی سیاسی اوین، جایی که تا همین امروز زندانی است بردند.

در خرداد ۱۳۹۴، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عبدالقاسم صلواتی، آتنا فرقدانی را با اتهام‌های متفاوت از جمله به دلیل اعتراض به رفتارهای غیرقانونی نگهبانان بند ۲الف، کشیدن کاریکاتوری درباره طرح مجلس راجع به افزایش جمعیت و انتقاد از مقامات جمهوری اسلامی مجموعا به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان محکوم کرد. قاضی صلواتی به دلیل دست داشتن در نقض شدید حقوق بشر، در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد. علیرغم اعتراضات وسیع بین المللی به خصوص از سوی کاریکاتوریست‌های شناخته شده، تاکنون هیچ تجدیدنظری در مورد این حکم انجام نشده است.

عدالت برای ایران، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آتنا فرقدانی است. همچنین، باید در اسرع وقت تمامی مقاماتی که در نقض حقوق وی و به خصوص آزار و تحقیر وی با بازرسی بدنی، انجام تست بکارت و بارداری دست داشته‌اند، پاسخگو شوند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۶ نظر

  1. درود بر شرف تو که ابروی یک ملت هستی پس بیشرافتی و تهمت ناروا سزاوار چنین حکومتی هست
    هر چه بیشتر دارن توی کثافت غرق میشن درود بر شیر زنان ایران زمین یک عمر رضا شاه تلاش کرد چادر بردارد یک عمر هم اینها سعی کردن چادر بزارن تاریخ زنان ایران همیشه زنده هست

  2. آقا یا خانم “ایرانی” که رفتار قرون وسطایی و وحشیانه با یک دختر بی گناه در حبس را ستایش می کنی، ننگ و شرم بر تو باد. باد روزی که ایران آزاد به تو و امثال تو بیاموزد که ارزش آزادی تنها یک انسان برتر است از تمام کج فکران و دژخیمانی که مردم را شکنجه می کنند و تو می گویی خوب می کنند. کاش ارزنی وجدان داشتی

  3. کار بسیار خوبی کرده اند. انجام خلاف اخلاق عمومی در برابر همه، معنا ندارد.

  4. خامنه ای و حکومتش لکه لجنی هستند بر دامان ایرانمان.

  5. هموطنان گرامی طی سی وهفت سال استقراروحشی ترین حکومت دینی تاریخ بشریت درراستای پروژه رازبقا حاکمان داعشی اورده شده دراواخرقرن بیستم که ادامه عمرسیاه انها همچنان درقرن بیست ویکم مشغول فساد وجنایت ووارد اوردن خسارتهای جبران ناپذیربرملک وملت ایران میباشد ودامنه جنایات انها به سایرکشورها نیزسرایت کرده است که باعث رنج وشکنج واوارگی میلیونها انسان ازکشورهای خود گردیده وصدها هزارتن جان خودرا ازدست داده اند اما ازانجاییکه ملت ایران وجامعه جهانی براعمال این حکومت ادمخوار اعلام انزجاروتنفروبرفساد وجنایات بیشمارانها اگاهی یافته اند رژیم جهل وجوروفساد وجنایت اخوندی خودرا درتنگنای سرنگونی می بیند ازاین رو بروحشیگری واعمال ضد بشری خود برای چندصباحی بیشترماندن افزوده است وانچه دراین مطلب تاسف برانگیز امده است نمونه ای ازاعمال سخیف وبیشرمانه وقرون وسطایی دزدان وقاتلین واختلاسگران وزمینخواران ورانتخواران نشسته برمسند قضاوت رژیم اخوندی میباشد که هرانسان نیک اندیش ومدافع حقوق بشرانرا محکوم میکند من نیزهمراه شما چنین عمل ضدبشری را محکوم وخواهان ازادی اتنا فرقدانی وتمامی زندانیان سیاسی وفعالین کارگری ومعلمان وپرستاران ومدنی وعقیدتی ودانشجویی وزنان ودگراندیشان ووکلا میباشم.متحد وپیروزباشید.

لینک از سایتهای دیگر به این مطلب

  1. اخبار ایران : » آتنا فرقدانی، فعال مدنی و کاریکاتوریست زندانی را وادار به تست بکارت کردند