دکتر خسرو سعیدی عضو هیات اجرایی جبهه ملی ایران و حزب ایران درگذشت

چهارشنبه, 15ام شهریور, 1391
اندازه قلم متن

دکتر خسرو سعیدی عضو هیات اجرایی جبهه ملی ایران و حزب ایران بتاریخ ۱۱ شهریور در تهران در گذشت.

وی در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در شهر خوی متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در تبریز به پایان رساند.

خسرو سعیدی که دانش آموخته رشته حقوق در مقطع دکترای دانشگاه تهران بود، از سال ۱۳۴۰ به استخدام سازمان بیمه های اجتماعی کارگران درآمده و تا سال ۱۳۶۲ مسئولیت های؛ ریاست شعبه، ریاست اداره بیمه بیماری و کمک های قانونی، مدیریت منطقه فارس و بنادر، معاونت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در امور فنی و عضویت در هیات مدیره سازمان را به عهده داشت.

فعالیتهای سیاسی سعیدی به سال ۱۳۲۸ و عضویت در حزب ایران و سپس جبهه ملی ایران باز می گردد. وی در سال ۱۳۴۰ مسوولیت دونشریه دانشجویی جوانان سوسیالیست و پیام دانشجو را برعهده گرفت. اما دوری جستن های مداوم وی از تند روی های مرسوم آن زمان باعث شد تا از سوی حزب ایران به همراه چند تن دیگر برای تشکیل و بازسازی کمیته استان تهران انتخاب شد.

به اعتقاد گروهی عملکرد بدور از جنجال وی در همین دوران هم سبب شد تا او که یکی از جوانترین اعضای حزب به شمار می آمد به سمت منشی کنگره هشتم برگزیده شود. سعیدی در جبهه ملی پنجم نیز به عنوان عضو شورای مرکزی فعالیت های بسیار انجام داد و در سال ۱۳۸۲ به اتفاق حسین راضی و حسین شاه حسینی مسوولیت برگزاری انتخابات پلنوم الله یار صالح را برعهده گرفت. او در این کنگره از طرف شرکت کنندگان به عضویت در شورای مرکزی انتخاب شده و ازسوی اعضای شورای مرکزی به سمت عضویت در هیات اجرایی منصوب گردید.

از خسرو سعیدی مقالاتی در زمینه های تاریخی و ادبی در مجلات بخارا،حافظ، ایرانمهر و… منتشر گردیده است. او دارای تالیفاتی در خصوص زندگینامه الله یار صالح ، مهندس زیرک زاده (پرسش های بی پاسخ در سالهای استثنایی) ، ن‍ف‍ت‌ در ای‍ران‌: ن‍گ‍رش‍ی‌ در ش‍ن‍اخ‍ت‌ دگ‍رگ‍ون‍ی‍ه‍ای‌ ن‍ف‍ت‍ی‌ ای‍ران‌ (از اس‍ت‍ث‍م‍ار ت‍ا ب‍ه‍ره‌گ‍ی‍ری‌ م‍ل‍ی‌) و. ..) نیز هست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.