در زندان‌های سوریه حدود ۱۸ هزار نفر کشته شده‌اند

پنجشنبه, 28ام مرداد, 1395
اندازه قلم متن

zendanian-surieh

به گفته عفو بین‌الملل از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه تقریبا ۱۸ هزار تن در زندان‌های تحت کنترل دولت کشته شده‌اند. این سازمان با توجه به ناپدید شدن ده‌ها هزار زندانی در زندان‌های سوریه آمار واقعی را بسیار بالاتر دانسته است.

سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه (۱۸ اوت/ ۲۸ مرداد) گزارشی را با استناد به گفته‌های ۶۵ زندانی سابق در زندان‌های تحت کنترل دولت سوریه منتشر کرد. در این گزارش از شکنجه زندانیان به عنوان بخشی از حملات منظم و گسترده علیه کسانی یاد شده که مظنون به مخالفت با حکومت هستند.

به گفته عفو بین‌الملل شرایط این زندان‌ها که متعلق به وزارت اطلاعات و نیز دولت سوریه هستند، فاجعه‌آمیز بوده و زندانیان از همان لحظه ورود به زندان تحت شکنجه‌های وخیم و بدرفتاری قرار می‌گیرند.

رنه ویلدانگل، کارشناس سوریه سازمان عفوبین‌الملل در آلمان گفته است: «موارد نقض حقوق بشر که توسط عفو بین‌الملل ثبت شده‌اند‌، بخش شوکه‌کننده‌ای از حمله منظم و سازمان‌دهی شده دولت سوریه و متحدانش علیه شهروندان عادی است.»

او اضافه کرده است که قربانیان به کمک‌های پزشکی و روان‌درمانی نیاز دارند و آمران و عاملان این سوءرفتارها با زندانیان بایستی به پای میز محاکمه کشانده شوند.

“یک جهنم واقعی”

در این گزارش به ویژه از زندان نظامی “صیدنایا” در شمال دمشق نام برده شده که به گفته ویلدانگل “شرایط فاجعه‌بار، گرسنگی و سوءتغذیه و شکنجه‌های سازمان‌دهی شده که در آن رخ می‌دهند، این زندان را تبدیل به جهنمی واقعی برای زندانیان کرده است.”

عفو بین‌الملل دولت سوریه را به ارتکاب جنایت علیه بشریت متهم کرده است. شاهدان عینی در گفتگو با کارشناسان این سازمان از وجود مراسمی در زندان‌ها خبر داده‌اند که از آن به عنوان “مهمانی استقبال” یاد می‌شود. در این مراسم زندانی تازه‌وارد به شدت مورد ضرب و شتم با باتوم و کابل قرار می‌گیرد.

به گفته شماری از زندانیان سابق آنها با باتوم برقی به شدت شکنجه شده‌اند و نگهبانان ناخن‌هایشان را کشیده‌اند. گزارش‌هایی هم مبنی بر نگهداری شمار زیادی زندانی در سلول‌های کوچک به عفو ‌بین‌الملل رسیده است.

به گفته شاهدان عینی این سلول‌ها به اندازه‌ای بیش از ظرفیت پر شده بودند که زندانیان مجبور به خوابیدن در کنار اجساد بوده‌اند.
به گفته عفو بین‌الملل از ماه مارس سال ۲۰۱۱ در زندان‌های تحت کنترل دولت سوریه ۱۷ هزار و ۷۲۳ تن جان خود را از دست داده‌اند. به طور متوسط ماهانه ۳۰۰ نفر در این زندان‌ها کشته می‌شوند.

این سازمان تأکید کرده که تا کنون ده‌ها هزار نفر در زندان‌های سوریه ناپدید شده‌اند و به همین دلیل این ارقام تنها به صورت تخمینی محاسبه شده‌اند. عفو بین الملل آمار واقعی کشته‌شدگان را بسیار بیشتر دانسته است.

سازمان عفو بین‌الملل از دولت آلمان خواسته که به ویژه از روسیه و آمریکا بخواهد تا در مذاکرات صلح سوریه بحث حمایت از حقوق بشر را یکی از اولویت‌های مهم قرار دهند.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.