دکتر خسرو سعیدی عضو هیات اجرایی جبهه ملی ایران و حزب ایران درگذشت

چهارشنبه, ۱۵ام شهریور, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

دکتر خسرو سعیدی عضو هیات اجرایی جبهه ملی ایران و حزب ایران بتاريخ ۱۱ شهریور در تهران در گذشت.

وی در سال 1315 خورشیدی در شهر خوی متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در تبریز به پایان رساند.

خسرو سعیدی که دانش آموخته رشته حقوق در مقطع دکترای دانشگاه تهران بود، از سال 1340 به استخدام سازمان بیمه های اجتماعی کارگران درآمده و تا سال 1362 مسئولیت های؛ ریاست شعبه، ریاست اداره بیمه بیماری و کمک های قانونی، مدیریت منطقه فارس و بنادر، معاونت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در امور فنی و عضویت در هیات مدیره سازمان را به عهده داشت.

فعالیتهای سیاسی سعیدی به سال 1328 و عضویت در حزب ایران و سپس جبهه ملی ایران باز می گردد. وی در سال 1340 مسوولیت دونشریه دانشجویی جوانان سوسیالیست و پیام دانشجو را برعهده گرفت. اما دوری جستن های مداوم وی از تند روی های مرسوم آن زمان باعث شد تا از سوی حزب ایران به همراه چند تن دیگر برای تشکیل و بازسازی کمیته استان تهران انتخاب شد.

به اعتقاد گروهی عملکرد بدور از جنجال وی در همین دوران هم سبب شد تا او که یکی از جوانترین اعضای حزب به شمار می آمد به سمت منشی کنگره هشتم برگزیده شود. سعیدی در جبهه ملی پنجم نیز به عنوان عضو شورای مرکزی فعالیت های بسیار انجام داد و در سال 1382 به اتفاق حسین راضی و حسین شاه حسینی مسوولیت برگزاری انتخابات پلنوم الله یار صالح را برعهده گرفت. او در این کنگره از طرف شرکت کنندگان به عضویت در شورای مرکزی انتخاب شده و ازسوی اعضای شورای مرکزی به سمت عضویت در هیات اجرایی منصوب گردید.

از خسرو سعیدی مقالاتی در زمینه های تاریخی و ادبی در مجلات بخارا،حافظ، ایرانمهر و… منتشر گردیده است. او دارای تالیفاتی در خصوص زندگینامه الله یار صالح ، مهندس زیرک زاده (پرسش های بی پاسخ در سالهای استثنایی) ، ن‍ف‍ت‌ در ای‍ران‌: ن‍گ‍رش‍ی‌ در ش‍ن‍اخ‍ت‌ دگ‍رگ‍ون‍ی‍ه‍ای‌ ن‍ف‍ت‍ی‌ ای‍ران‌ (از اس‍ت‍ث‍م‍ار ت‍ا ب‍ه‍ره‌گ‍ی‍ری‌ م‍ل‍ی‌) و. ..) نیز هست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.