انتشار اسناد جدید در باره نقش انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت مصدق

چهارشنبه, ۱۸ام مرداد, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

اسناد وزارت خارجه آمریکا که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده‌اند نقش لندن را در کودتا علیه دولت مصدق در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ مورد تأکید قرار می‌دهند.

ه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اسناد وزارت خارجه آمریکا که روز سه‌شنبه از حالت محرمانه خارج شده‌اند نقش لندن را در  کودتا علیه دولت مصدق در ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ مورد تأکید قرار می‌دهند.

این اسناد را موسسه غیرانتفاعی «آرشیو امنیت ملی امریکا» روز سه‌شنبه منتشر کرد. دو پژوهشگر این موسسه اسناد جدید را «اولین تأیید رسماً منتشر شده از هدف اعلام‌شده انگلیس در اواخر سال ۱۹۵۲ (برابر با ۱۳۳۲ هجری شمسی) برای متقاعد کردن واشنگتن به عزل مصدق از قدرت» توصیف کرده‌اند.

این دو یادداشت تا قبل از این «فوق محرمانه» بوده‌اند و در بخش عنوان آنها عبارت «پیشنهاد بریتانیا برای سازمان‌دهی کودتا در ایران» درج شده است.

روزنامه فایننشال‌تایمز انگلیس نوشته انتشار این اسناد، اطلاعات تازه‌ای درباره ارزیابی لندن از فضای سیاسی ایران در آن زمان و احساس خطر این کشور از تهدید منافعش در تهران در اختیار قرار می‌دهد.

یادداشت‌های وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهند مقام‌های انگلیسی و آمریکا از مهرماه سال ۱۳۳۱ دست‌کم سه بار برای بحث درباره سرنگون کردن دولت مصدق دیدار کرده‌اند. «کریستوفر استیل»، دومین مقام عالی‌رتبه سفارت انگلیس در واشنگتن این ایده را با مقام‌های آمریکایی در میان گذاشته است.

دولت انگلیس در سال‌های گذشته بارها مقام‌های آمریکایی را برای جلوگیری از اعلان علنی نقش لندن در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ تحت فشار قرار داده‌اند.

به همین دلیل، سندهای تازه انتشار یافته جزو مواردی بوده‌اند که از مجموعه مفصل اسنادی که چند وقت پیش وزارت خارجه آمریکا برای اولین بار درباره طراحی کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ منتشر کرد حذف شده‌اند.

به نوشته وب‌سایت آرشیو امنیت ملی آمریکا در حالی که عنوان و تاریخ این دو سند در مجموعه اسناد اخیراً منتشر شده وزارت خارجه آمریکا گنجانده شده‌اند محتوای آنها به کل حذف شده و جای آنها خالی گذاشته شده است.

اولین یادداشت با عنوان «پیشنهاد سازمان‌دهی کودتا در ایران» مربوط به تاریخ ۲۶ نوامبر ۱۹۵۲ (ششم آذرماه ۱۳۳۱) است. در این یادداشت «هنری بایرود»، دستیار وزیر خارجه آمریکا به مافوقش، «فریمن متیوز» که معاون قائم وقت مقام وزیر خارجه است اطلاع داده که مشاور سفیر انگلیس ، «کریستوفر استیل» خواستار نشستی با موضوع بحث درباره یک کودتای احتمالی شده است.

«بایرود» در این یادداشت به «متیوز» خاطرنشان کرده که سفارت انگلیس قبلاً و برای اولین بار این پیشنهاد را در قالب سندی به تاریخ ۸ اکتبر ۱۹۵۲ (۱۷ مهرماه ۱۳۳۱) مکتوب کرده است.

سند دوم که در بخش عنوان آن عبارت «پیشنهاد بریتانیا برای سازمان‌دهی کودتا در ایران» درج شده یادداشتی مربوط به ۳ دسامبر ۱۹۵۲ (۱۳ آذر ۱۳۳۱) است. این سند، صورت‌جلسه مربوط به دیدار دیدار مقام وزارت خارجه آمریکا با «کریستوفر استیل» است.

از: خبرگزاری فارس


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. هر وقت که اسنادی در خصوص دست داشتن آمریکا در کودتا بر علیه مصدق منتشر می شد بی بی سی با شوروشوق فراوان در موردش مقاله های و تحلیل های فراوان می نوشت و آن را روزها از روی ساید بار سمت چپ وبسایت اش بر نمیداشت حالا اما بد جورخفقان گرفته انگار که انگلیس و دارو دسته اش مانند روسها بی گناه ترین حکومتهای دنیا هستند– انگلیس بی شرم ترین و وقیح ترین و خون ریز ترین حکومت های ضد بشری در عالم نهان است– روزی خواهد رسید که دست شرورانه انگلیس برای دیدگان همه رو شود