طی پنج ماه نیم میلیون نفر به یارانه‌بگیران اضافه شدند

شنبه, 13ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

در حالی که دولت در پی حذف یارانه قشرهای پردرآمد است یک نماینده مجلس از افزایش شمار یارانه‌بگیران خبر می‌دهد. یک نماینده دیگر مجلس پیشنهاد کرده یارانه ثروتمندان حذف و صرف مقابله با آلودگی و بهبود وضعیت هوا شود.

کاهش تعداد یارانه‌بگیران از سال‌ها پیش از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح بوده، بدون این که به طور جدی در راه اجرای آن گامی برداشته شود. نمایندگان مجلس نهم در واپسین روزهای کاری خود و هنگام تصویب بودجه سال ۹۵ دولت را موظف به حذف یارانه‌ی سه دهک پردرآمد کشور کردند که جمعیتی حدود ۲۴ میلیون نفر را شامل می‌شود.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در ۵ ماه نخست سال جاری از افزایش قابل‌ملاحظه تعداد یارانه‌بگیران خبر داد.

جعفرزاده جمعه ۱۲ آبان به پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس گفت که تعداد یارانه‌بگیران در پایان مردادماه امسال به نزدیک ۷۶ میلیون نفر رسیده و این رقم ۵۶۰ هزار نفر بیشتر از یارانه‌بگیران در اسفند ماه سال گذشته است.

۹۶ درصد مردم یارانه می‌گیرند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید در حال حاضر نزدیک به ۹۶ درصد شهروندان ایران یارانه نقدی دریافت می‌کنند. دولت یازدهم زمانی تلاش کرد عده‌ای را به انصراف از دریافت یارانه ترغیب کند که ناکام ماند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فروردین ماه سال پیش تکلیف مجلس برای حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر را “غیرقابل اجرا و ناعادلانه” خواند و گفت: «سال گذشته دولت، مجلس را مکلف به حذف یارانه افراد پردرآمد کرد و براین اساس یارانه چهار و نیم میلیون نفر حذف شد اما خانوارها با ارائه اسنادی اعلام کردند که به آنها ظلم شده و به همین جهت دوباره یک و نیم میلیون نفر جزء افراد یارانه بگیر قرار گرفتند.»

مطابق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت موظف است بخشی از درآمد حاصل از افزایش بهای حامل‌های انرژی و خدمات دیگری نظیر آب‌رسانی را صرف پرداخت یارانه نقدی کند و دست‌کم نیمی از این درآمدها را به حوزه‌های دیگر از جمله سلامت، تولید داخلی، بهبود زیرساخت‌ها و حمل و نقل عمومی اختصاص دهد.

قانونی که اجرا نمی‌شود

در بیش از ۷ سالی که از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد دولت هیچ گاه موفق به اجرای دقیق آن نشده و بخش اصلی درآمدهای پیش‌بینی شده در این قانون فقط به صورت یارانه نقدی به شهروندان پرداخت شده است.

حعفرزاده ماه گذشته به بررسی عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۵ پرداخت و با استناد به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور گفت تنها اندکی کمتر از ۶۶ درصد از درآمدهای پیش‌بینی شده از افزایش بهای حامل‌های انرژی متحقق شده و تقریبا تمام آن به پرداخت یارانه‌های نقدی اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبررسانی مجلس، حعفرزاده گفته است: «انحراف در اجرای قانون هدفمندی از دولت گذشته ایجاد شده است و بیشتر از درآمد یارانه می‌دهیم، این روند هنوز ادامه دارد و اصلاح نشده است، این گزارش و اعداد و ارقام نشان می‌دهد تقریبا در هیچ زمینه‌ای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا نشده و به طور کل قانون کنار گذشته شده است.»

مقابله با آلودگی هوا با یارانه ثروتمندان

قاسم میرزایی نیکو، نماینده تهران در مجلس نیز روز جمعه ۱۲ آبان از هزینه هنگفتی که صرف پرداخت یارانه نقدی می‌شود انتقاد کرد و گفت: «سالانه ۴۵ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود در حالی که برای انجام پروژه‌های اولویت‌دار با کمبود منابع مواجه هستیم.»

میرزایی نیکو حل معضلات زیست‌محیطی را از پروژه‌های اولویت‌دار خوانده و می‌افزاید آلودگی هوا و عوارض آن از چالش‌های مهمی است که رفع آن مستلزم صرف هزینه و سرمایه‌گذاری مناسب است.

نماینده تهران در مجلس با بیان این که شهرداری منابع لازم برای کاهش آلودگی هوا را در اختیار ندارد پیشنهاد کرد: «یارانه ثروتمندان و پردرآمدها باید حذف و صرف بهبود وضعیت آلایندگی هوا شود.»

میرزایی نیکو در عین حال توصیه کرد که برای مقابله با آلودگی هوا باید از “اقدامات مقطعی و شعارگونه” پرهیز شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.