لحظه ‌به ‌لحظه با واکنش‌ها و حواشی موج اعتراضات در ایران

دوشنبه, 11ام دی, 1396
اندازه قلم متن


اخبار مربوط به اعتراضات ایران توجه بسیاری را به رسانه‌ها معطوف کرده است. تلویزیون ایران از ۱۰ کشته خبر داد و وزیر ارتباطات خبر فیلتر دائمی تلگرام را تکذیب کرد. حسین شریعتمداری معترضان را “جرثومه‌های فساد و تباهی” خواند.

توئیت محمود صادقی، نماینده تهران

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب تهران در مجلس، در توئیتر خواستار توجه به عوامل سرخوردگی مردم را شده است.


هشدار تلویزیون ایران

به گزارش آسوشیتدپرس، صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت که نیروهای امنیتی از پس “معترضان مسلحی” که اقدام به گرفتن “قرارگاه‌های پلیس و پایگاه‌های نظامی” کنند بر خواهند آمد.

پیام حسن روحانی

رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه ۱۱ دی گفت: «ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک که بیایند و کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند را به‌خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به‌راحتی از این‌ها عبور کرده است. این‌ها که چیزی نیست.» روحانی همچنین گفت: «مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان‌ها نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی‌خواهند… یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.»

کشته شدن ۱۰ نفر

شبکه خبر صدا و سیمای ایران می‌گوید که ۱۰ نفر در جریان درگیری‌های یکشنبه (۱۰ دی / ۳۱ دسامبر) در ایران کشته و حدود ۱۰۰ نفر زخمی شدند. این شبکه به نقل از احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، گفت که این نیرو از سلاح گرم استفاده نکرده بلکه کشته‌ها و زخمی‌ها به دلیل آن بوده است که “عوامل تروریست” از سلاح گرم و سرد استفاده کرده‌اند.

تأیید دو کشته در اعتراضات ایذه

هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه خوزستان در مجلس، با تأیید کشته شدن دو نفر در اعتراضات یکشنبه ۱۰ دی در این شهرستان گفت که نمی‌داند آیا این تیراندازی از جانب تجمع‌کنندگان یا نیروی انتظامی بوده یا خیر و موضوع بررسی خواهد شد. او افزود که مسئولان سال‌هاست با مشکل وجود سلاح‌ سرد و گرم در دست مردم این منطقه مواجه هستند و مأموران “در حین جستجو در برخی از منازل دستگیرشدگان مواد منفجره کشف و ضبط” کرده‌اند.

شریعتمداری‌: یک مشت آشوبگر که در اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول و نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان، می‌گوید که شعار “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” شعار مردم ایران نیست، بلکه شعار اسرائیل است. او خطاب به معترضان نوشت که برای “این جرثومه‌های فساد و تباهی و پیاده‌نظام مفلوکی که به نیابت از دشمنان ملت به خیابان آمده‌اند فقط یک ­­”یا حیدر” بسیجیان کافی است”. شریعتمداری افزود: «آیا تصور می‌کنند اینان از پس یک مشت آشوبگر که در حد و اندازه تفاله داعشی‌ها هم نیستند، بر نمی‌آیند؟ کسانی که اوج شجاعتشان آتش‌زدن سطل‌های زباله و کندن نرده خیابان‌هاست.»
گزارش‌های “وال ‌استریت ژورنال”

روزنامه آمریکایی “وال استریت ژورنال” در گزارشی در ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) نوشت که بزرگ‌ترین موج اعتراض‌های خیابانی در حدود یک دهه گذشته در ایران و تظاهرات معترضان به رغم تهدیدهای دولت، چالشی افزون‌شونده برای رهبران این کشور است. این نشریه یک روز پیش از این در گزارشی نوشته بود: «معترضان به دولت ایران خواستار تغییر رژیم ایران به حاکمیت خامنه‌ای هستند.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.