دادستان تهران: استاد دانشگاه قبل از ‘خودکشی’ اعتراف کرده بود

یکشنبه, 22ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

مدرس دانشگاه امام صادق از فعالان محیط زیست در ایران بود

یک روز پس از اعلام خبر “خودکشی” کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه در زندان اوین، یک مقام قضایی ایران برای اولین بار این خبر را تأیید کرد و گفت او در زندان علیه خود اعتراف کرده بود.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن به خبرگزاری کار ایران گفت: “این فرد یکی از همان متهمان [فعال محیط زیست] بوده و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.”

خبر درگذشت آقای سیدامامی را دیروز رامین سیدامامی، فرزند او اعلام کرد و گفت مأموران امنیتی زندان اوین روز جمعه بیستم بهمن با مادرش تماس گرفته و گفته‌اند که کاووس سیدامامی در زندان “خودکشی” کرده است.

در واکنش به انتشار خبر “خودکشی” کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان اوین، انجمن علمی جامعه‌شناسی در ایران از مرگ او ابراز تأسف کرده‌ و خواستار توضیح مسئولان شده است. محمود صادقی، نماینده مجلس هم گفته مسئولان درباره این خبر “پاسخی نمی‎‌دهند.”

این عکسی است که رامین سیدامامی از پدرش در اینستاگرام منتشر کرده است

روز شنبه ۲۱ بهمن، دادستان تهران بدون اشاره به این اتفاق و نام بردن از کسی، اعلام کرده بود که شماری از فعالان محیط زیست به اتهام “جاسوسی” و “جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده” بازداشت شده‌اند.

فعالان محیط زیست از بازداشت دست‌کم هشت نفر در این رابطه خبر داده‌اند اما مقام‌های قضایی جزئیات بیشتری از این ماجرا منتشر نکرده‌اند.

علی شکوری‌راد، دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی از انتشار این اخبار ابراز نگرانی کرده و پرسیده چرا دستگاه قضایی به موقع و شفاف اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

ابراز تأسف دو انجمن علمی

انجمن جامعه‌شناسی و همچنین انجمن علوم سیاسی ایران در دو اطلاعیه جداگانه از اعلام خبر درگذشت کاووس سیدامامی، ابراز تأسف کردند.

انجمن جامعه‌شناسی ایران در این اطلاعیه گفته که این خبر باعث “بهت و حیرت و اندوه عمیق” دانشجویان و همکاران آقای سیدامامی شده است.

در این اطلاعیه گفته شده است: “به شهادت همه کسانی که با این بزرگمرد سروکار داشته‌اند، علاوه بر دانش عمیق، اخلاقی نیکو و آرامشی مثال‌زدنی داشت. به همین دلیل، اخبار منتشرشده درباره وی در باور نمی‌گنجد و انتظار می‌رود مسئولان امر درباره این ضایعه دردناک پاسخگو باشند و به افکار عمومی توضیح دهند.”

همچنین هیات مدیره انجمن علوم سیاسی ایران هم آقای کاووس سیدامامی را استاد معتبر دانشگاه امام صادق توصیف کرده و او را انسانی “شریف و اخلاق‌گرا” خوانده است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در توییترش درباره این‌که علت مرگ آقای سیدامامی “خودکشی” بوده، ابراز تردید کرده است.

در دو ماه گذشته و پس از اعتراض‌های سراسری در ایران، شماری دیگر از بازداشت‌شدگان هم در زندان‌های ایران جان باخته‌اند. فعالان حقوق بشر، شماری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس از وضعیت زندان‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

اخبار مربوط به مرگ در زندان‌های ایران:

بازداشت معاون سازمان محیط زیست

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس که از نمایندگان پیگیر حقوق زندانیان در ایران است، در توییترش از دادستان تهران خواستار توضیح بیشتر شده و نوشته است: “از صبح که در جریان خبر ناگوار درگذشت دکتر سید امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق (ع) در زندان اوین قرار گرفتم، علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم.”

او همچنین خبر داده که در پیگیری‌هایش مطلع شده که معاون امور بین‌الملل سازمان محیط زیست ایران هم بازداشت شده است. با این حال یکی از خبرنگاران محیط زیست به نقل از روابط عمومی سازمان محیط زیست این خبر را تکذیب کرده است.

بر اساس گزارش‌ها کاووس سیدامامی، مدرس جامعه‌شناسی و عضو هیأت مدیره انجمن ‘حیات وحش میراث پارسیان’ که در آمریکا تحصیل کرده، شهروند کانادا هم بوده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.