توصیه‌های کم‌سابقۀ دادستان تهران در رسیدگی به خودکشی در زندان‌ها

دوشنبه, 30ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در انتقاداتی کم‌سابقه از وضعیت زندان‌ها به خودکشی‌های اخیر در زندان اوین پرداخت و گفت که با توجه به هزینه‌هایی که این نوع رویدادها برای جمهوری اسلامی دارد، باید با دقت بیشتری به حال زندانیان نظارت کرد. او همچنین گفت که خانواده‌ها باید از وضعیت بازداشت‌شدگان مطلع باشند. سخنان دادستان تهران چند ساعت بعد از آن منتشر شد که آیت‌الله خامنه‌ای گفتدر زمینۀ عدالت مشکلات زیادی داریم و باید از مردم عذرخواهی کنیم.

روز یکشنبه ٢٩ بهمن/١٨ فوریه عباس جعفری دولت آبادی طی جلسۀ معاونان دادسرای تهران، از سرپرست دادسرای جنایی خواست که در پروندۀ مرگ کاووس سیدامامی نسبت به هرگونه “مسامحه در نظارت بر زندانی” اقدام نماید.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به دو مورد خودکشی که اخیراً در زندان اوین رخ داد، گفته است: “نباید منتظر وقوع حادثه‌ای باشیم و آن گاه نظارت‌ها را افزایش دهیم، بلکه با توجه به هزینه‌هایی که از چنین رخدادهایی بر جمهوری اسلامی وارد می‌‌شود، لازم است به طور مستمر نظارت بر زندانیان مورد توجه قرار گیرد و زندانبانی به گونه‌ای باشد که در عین نگه‌داری زندانی، حقوق متهمان زندانی نیز حفظ شود”.

دادستان تهران گفت که سرکشی قضات دادسرا به زندان‌ها ضروری است و افزود: “سرکشی به عنوان اولویت اول، نوعی اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از حوادث مشابه در آینده محسوب می‌شود و سرکشی قضات به زندان‌ها دارای این پیغام است که به حقوق زندانیان توجه می‌شود، حتی اگر زندانی متهم به قتل، سرقت یا جاسوسی باشد. چرا که زندانی حتی اگر مرتکب مهم‌ترین جرایم شده باشد، دارای حقوقی است”.

جعفری دولت‌آبادی از وضعیت بعضی زندان‌ها انتقاد کرد و گفت در برخی موارد وجود “آشپزخانه در نزدیک بندهای محل نگه‌داری افراد، زمینه دسترسی زندانی به وسایل خطرناک مانند چاقو را فراهم می‌سازد”.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به خودکشی در زندان اوین گفت در هر دو مورد زندانیان “در معرض دوربین بوده‌اند” و در نتیجه معلوم است که “وسایل نظارت الکترونیک موجود بوده اما به نحو کامل از آن استفاده نشده است”. او گفت نباید وضعیت به شکلی باشد که “زندانی با ورود به دستشویی از حوزه مراقبتی خارج شود”.

دادستان تهران افزود: “به عنوان مثال حسب فیلم موجود، کاووس سیدامامی از سرویس بهداشتی خارج شده و با در آوردن پیراهن خود و پرتاب شئ به سوی لامپ، سعی در شکستن آن داشته است و چنانچه مأمور از طریق دوربین توجه بیشتری می‌کرد، با مشاهدۀ حرکات غیرمتعارف متهم می‌توانست از خودکشی وی جلوگیری نماید”.

علاوه بر کاووس سید امامی، دستگاه قضایی می‌گوید که سینا قنبری نیز در زندان خودکشی کرده است.

جعفری دولت‌آبادی از سرپرستان نواحی و معاونان خود خواست که حداقل هفته‌ای یک بار شخصاً به زندان‌ها مراجعه نمایند.

جعفری دولت‌آبادی همچنین بر اهمیت اطلاع‌رسانی به خانواده‌های بازداشت شدگان تأکید کرد و گفت: “خانواده‌های متهم باید از بازداشت وی مطلع باشند تا در کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها سرگردان نشوند”…

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.