زنان ایرانی از برندگان جایزۀ بین‌الملل «لائیسیته» فرانسه

دوشنبه, ۲۱ام آبان, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن


«سارا دورقی» چهره رسانه ای و فرهنگی به نمایندگی از زنان ایرانی جایزه را دریافت کرد

بکتاش خمسه پور

در سیزدهمین دورۀ جوایز «لائیسیته» بانوان ایرانی از برندگان جایزه امسال در بخش بین‌المللی بودند.

مراسم اعطای این جوایز سالانه سه‌شنبه ۶ نوامبر، ۱۵ آبان، در پاریس با حضور نزدیک به یک هزار تن از جمله بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان اتحادیه‌ها و جامعۀ مدنی برگزار شد.

جوایز لائیسیته از سال ۲۰۰۳ میلادی در فرانسه با هدف ارجگذاری به کسانی اهدا می‌شود که از روی پایبندی به سکولاریسم (جدایی دولت از دین) و ارزش‌های عُرفی، فعالانه به دفاع و ترویج این اصول جهانی یاری رسانده‌اند.

«سارا دورَقی» گزارشگر کانال ۲ تلویزیون فرانسه که به نمایندگی از زنان ایرانی جایزۀ آنها را دریافت کرد به رادیو فردا می‌گوید بسیار شادمان است برای همه زنان ایرانی که به نمایندگی از آنها این جایزه را دریافت کرده است.

او می‌افزاید که فکر می‌کند فرانسه بسیار افتخار می‌کند به زنان ایرانی هنگامی که می‌بینند آنها در ایران نمی‌خواهند روسری بگذارند و این را با همه سختی‌هایی که می‌تواند داشته باشد نشان می‌دهند.

سارا دورقی در مراسم دریافت جایزۀ بخش بین الملل لائیسیته در پایتخت فرانسه در سخنانی لائیسیته یا اصل جدایی دولت از دین را حافظ و ضامن حق آزادی دانست و ستود.

او در برابر این پرسش که چه پیامی برای بانوان ایران دارد گفت که می‌خواهد به همه بانوان ایران بگوید احترام بسیار برایشان دارد؛ برای آنهایی که در سختی زندگی می‌کنند و اینکه این جایزه به راستی از آن آنهاست.

«شهدخت جوان» نویسنده در سال ۲۰۰۳ و «مریم نمازی» کوشنده حقوق بشر در سال ۲۰۱۶ از برندگان ایرانی دیگر جایزۀ بین الملل لائیسیته بشمار می‌روند.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.