آمانو: ایران سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده را افزایش داده است

سه شنبه, ۲۱ام خرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام اعلام کرد، ایران سرعت تولید اورانیوم غنی‌‌شده خود را افزایش داده است. او پیش از این نسبت به افزایش تنش بر سر پرونده هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بود.

    
IAEA Direktor Yukiya Amano (Reuters/H.-P. Bader)

به گزارش رویترز، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست شورای حکام اعلام کرد که ایران سرعت تولید اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده است. آمانو بدون اشاره به میزان افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده توسط ایران تصریح کرد: «مشخص نیست ایران در چه زمانی به سر حد محدودیت خود برای غنی‌سازی اورانیوم خواهد رسید.»

آمانو روز دوشنبه (دهم ژوئن) در سخنرانی خود در آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی همچنین بر پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای (برجام) تأکید کرد و آن را “دستاوردی چشمگیر” دانست.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست که همچنان به تعهدات خود در چارچوب برجام وفادار بماند. این درحالی‌ست که ایران گفته است که قصد دارد از تعهدات خود در توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ (برجام) بکاهد.

یک ماه پیش شورای عالی امنیت ملی ایران در اعتراض به خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که جمهوری اسلامی از برخی تعهدات برجامی منصرف می‌شود و قصد دارد بار دیگر ذخیره‌سازی اورانیوم را در مقیاسی بالاتر ادامه دهد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در دیدارش با هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، که در حال حاضر در تهران به‌سر می‌برد، تأکید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام متعهد بوده و این امر را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی “طی پانزده بیانیه” تأیید کرده است.

آلمان در هماهنگی و توافق با کشورهای بریتانیا و فرانسه، مصمم است که به رغم خروج آمریکا از برجام به این توافق پراهمیت وفادار بماند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان برای ابلاغ همین پیام به تهران رفته است.

وزیر خارجه آلمان قصد دارد از زمامداران ایران بخواهد که همچنان در فرجام باقی بمانند.

هدف ماس به ویژه آن است که دولتمردان ایرانی را متقاعد کند که با راه افتادن اینس‌تکس، یعنی سازوکاری تازه و مستقل برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، همکاری کشورهای عمده اروپایی با ایران نتایج مفید و مؤثری به بار خواهد آورد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.