پژوهش جدید: تحقق حقوق زنان برای سلامتی جامعه هم مفید است

شنبه, ۲۹ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

تحقیقات جدید نشان داده است که وضعیت سلامتی عمومی در کشورهایی که حقوق زنان رعایت می‌شود بهتر است. طبق این پژوهش جدید در ۶۳ کشور حقوق اقتصادی و اجتماعی زنان ناکافی، در ۵۱ کشور متوسط و در ۴۴ کشور بالا رتبه بندی شده است.

    
default

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر کامیار علایی کارشناس بین‌المللی بهداشت، استاد دانشگاه درکسل فیلادلفیا و  آکسفورد بریتانیا تحقیقاتی که انجام داده بنا به نتیجه آن سلامتی جامعه با رعایت حقوق زنان ارتباط دارد و رعایت حقوق زنان برای سلامتی مفید است.

طبق این پژوهش حقوق زنان در کشورهای ثروتمند و دموکراتیک صنعتی که قدرت در این کشورها تقسیم شده بهتر از کشورهایی است که بیتشر تحت تاثیرعوامل مذهبی قرار دارند.

نتایج تحقیقات مزبور در ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) در مجله تخصصی و پزشکی BMJ Open  منتشر شده است.

محققین داده‌های مربوط به سلامتی، حقوق بشر و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در ۱۶۲ کشور را بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که احتمالا با استانداردهای حقوقی برای زنان و پارامترهای سلامتی ارتباط وجود دارد.

طبق این بررسی در مقایسه میان کشورهای فقیر نیز آنجا که زنان از حقوق بیشتری برخوردارند، پارامترهای سلامتی بهتر بوده است.

 

دکتر کامیار علایی درباره ایدز در ایران هم تحقیق کرده است

دکتر کامیار علایی درباره ایدز در ایران هم تحقیق کرده است

نویسندگان گزارش تحقیقی تاکید کردند که با وجود اینکه اکثر کشورهای جهان کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان را امضا کردند اهمیت حقوق زنان برای توسعه اجتماعی را درک نکرده‌اند.

 در ۶۳ کشور بررسی شده، حقوق اقتصادی و اجتماعی زنان “ناکافی”، در ۵۱ کشور “متوسط” و تنها در ۴۴ کشور “بالا” رتبه بندی شده است.

نویسندگان این تحقیق نتیجه‌گیری کردند که در مواردی که زنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردارند، مراقبت‌های بهداشتی نیز بهتر است.

محققان همچنین می‌نویسند این ممکن است به این دلیل باشد که سرانه صرف شده بابت مراقبت‌های بهداشتی از جمله واکسیناسیون، پیشگیری از بارداری و مراقبت‌های بهداشتی از زنان حامله و کودکان بیشتر بوده است.

در کشورهایی که حقوق زنان رعایت شده میزان مرگ و میر کاهش داشته و امید به زندگی نیز بالاتر بوده است.

محققین همچنین تاکید کردند که تحقیقاتی که آنها انجام داده‌اند فعلا باید به عنوان یک  “پژوهش مقدماتی” در نظر گرفته شود و تحقیقات تطبیقی ​​بیشتری برای شناسایی این روند باید انجام بگیرد.

با این وجود، این پژوهش نشان می‌دهد که کشورهایی که تحقق حقوق زنان را به بعد از توسعه اقتصادی موکول می‌کنند در اشتباهند.

محققین همچنین به این نتیجه رسیدند که حقوق بشر و حقوق زنان می‌تواند منجر به توسعه بیشتر کشورها شود و برای پیشرفت اقتصادی حتی ضروری باشد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.