دختران افغان در استادیوم کابل با سحر خدایاری، مشهور به ‘دختر آبی’ ابراز همبستگی کردند

جمعه, ۲۲ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن
همبستگی دختران افغان با دختر آبی

خودسوزی اعتراضی سحر خدایاری، در کابل و در استادیوم اصلی فدراسیون فوتبال افغانستان نیز باعث واکنش میان دختران افغان شده است.

در افغانستان زنان و دختران می‌توانند به استادیوم بروند و هرچند که هنوز جو ورزشگاه‌ها عمدتا مردانه است، حضور زنان در چند سال گذشته رو به افزایش گذاشته است.

شماری از دختران افغان حین تماشای دیدار تیم‌های شاهین آسمایی و سیمرغ البرز در مرحله نیمه نهایی لیگ برتر فوتبال افغانستان، به نشانه حمایت و همدردی با دختران ایرانی و به خصوص سحر خدایاری با کاغذهایی که هشتگ دختر آبی ‘ داشت به استادیوم کابل آمدند.

این گروه از دختران می‌گویند، خودسوزی سحر به همه “دختران آزادی‌خواه جهان مربوط می‌شود و مبارزه برای به‌دست آوردن آزادی باید ادامه داشته باشد.”

همبستگی دختران افغان با دختر آبی

فرحناز فروتن، یکی از فعالان مدنی شرکت‌کننده در مسابقه امروز می‌گوید: ” این بسیار دردناک است که یک انسان بخاطر کوچکترین حق ممکن خودش در حدی برسه که خودش را به آتش بکشه. این یک زنگ خطر بزرگی است و نشان دهنده یک مبارزه بزرگ است. ما با زنان ایرانی ابراز همدردی داریم و در کنار آن ایستادگی آنها را می‌ستاییم.”

این دختران در حالی به حمایت از سحر خدایاری پرداختند که امیدوارند روزی دختران ایرانی نیز بتوانند برای تماشای مسابقات فوتبال جواز حضور در استادیوم‌ها را بدست بیاورند.

نرگس آذریون از دیگر فعالان شرکت‌کننده در مسابقه امروز می‌گوید: “ما امروز اینجا برای اعلام همدردی آمدیم و امیدوار هستیم روزی هیچ کسی بخاطر ورود به باشگاه اذیت و آزار نشود.”

همبستگی دختران افغان با دختر آبی

پس از خودکشی سحر خدایاری که به دختر آبی ‘ مشهور شده است، بسیاری از چهره‌های سرشناس دنیای فوتبال و تیم‌های صاحب نام اروپایی از جمله بارسلونا، چلسی و رم با دختران ایرانی ابراز همدردی کردند.

سحر خدایاری حوت/اسفند ماه گذشته موقع ورود به استادیوم آزادی با لباس مبدل مردانه دستگیر شده بود. او روز ۱۱ سنبله/شهریور در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب در تهران خود را به آتش کشید. او طرفدار تیم استقلال بود و به همین دلیل از او با نام دختر آبی نام می‌برند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.