روحانی: منافع ما ماندن در برجام و رفع تحریم تسلیحاتی در سال آینده است

دوشنبه, ۲۰ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

روحانی در رفسنجان

روحانی در رفسنجان

حسن روحانی،رئیس جمهوری ایران در تازه‌‌ترین اظهارات خود گفته منافع ما در ماندن در برجام است ما برجام را حفظ می‌کنیم و سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود.

او گفت “سال‌هاست خرید سلاح از طرف ایران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است و ما نمی‌توانیم سلاح خود را بفروشیم، اما اگر برجام را نگه داریم سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و ما می‌توانیم به راحتی هم سلاح بخریم و هم بفروشیم”.

مطابق قطعنامه ٢٢٣١ مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد، که در ژوئیه سال ٢٠١۵ براساس برجام صادر شد،، پنج سال پس از آغاز اجرای برجام، تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران لغو می‌شود.

آقای روحانی مرداد ماه امسال نیز با دفاع از عملکرد دولتش در رسیدن به توافق هسته‌ای، گفته بود در صورت باقی ماندن برجام، ایران می‌تواند از سال آینده وارد بازار جهانی تجارت اسلحه شود.

در آن زمان پس از سخنان آقای روحانی، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در مورد نزدیک شدن زمان انقضای مهلت تحریم تسلیحاتی ایران هشدار داد و گفت: “زمان باقی مانده تا انقضای مهلت تحریم تسلیحاتی علیه ایران و پایان ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی به پایان می‌رسد. ما از تمامی متحدان و شرکای خود می‌خواهیم تا فشار بر رژیم ایران را افزایش دهند تا این رژیم رفتار بی‌ثبات ساز خود را کنار بگذارد”.

با آغاز اجرای برجام بخشی از محدودیت‌های تسلیحاتی تغییر کرد و ایران می‌تواند با تایید شورای امنیت سازمان ملل مورد به مورد برای خرید سلاح از کشورهای دیگر اقدام کند.

اکنون آقای روحانی با اشاره به این موضوع در سخنرانی امروز خود در رفسنجان درباره اختلاف نظرهای داخلی درباره پایبندی یا خروج از برجام گفته “در یک جمعیت هشتاد و خرده‌ای میلیونی اختلاف نظر وجود دارد. در این میان تندرو‌ها ما را با مشکل رو به رو می‌کنند”.

آقای روحانی می‌گوید این جناح پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، خواستار خروج ایران از این توافق بود.

اما رئیس جمهوری ایران با دفاع از ادامه پایبندی ایران به برجام گفت “ما می‌توانیم از توافق هسته‌ای خارج شویم اما قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران باز می‌گردد، منافع ما در ماندن در برجام است ما برجام را حفظ می‌کنیم، اما در عین حال پله پله تعهدات خود را کاهش می‌دهیم”.

اگر برجام حفظ شود و ایران بتواند سال آینده مطابق آن سلاح‌های متعارف را از کشورهای دیگر بخرد، این امکان برایش فراهم خواهد بود که زرادخانه موشکی، پدافند هوایی و موشکی، ناوگان هوایی و دریایی خود را تقویت کند.

در قطعنامه ٢٢٣١ مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد از جمله از کشورهای جهان خواسته شده است تا از معامله، خرید و فروش و فراهم کردن هرگونه تسهیلات مالی، مبادلاتی و ترابری در مورد تجهیزات سنگین نظامی به ایران یا برای استفاده ایران به مدت پنج سال از زمان اجرای برجام یا تسلیم “گزارش جمع‌بندی مبسوط” اجرای برجام توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – هر کدام که زودتر باشد – خودداری ورزند.

در این بخش از قطعنامه از جمله از انواع تانک رزمی، سامانه‌های توپخانه سنگین، هواپیماهای رزمی، هلی‌کوپترهای تهاجمی، ناو، سامانه‌های موشکی طبق فهرست تسلیحات متعارف سازمان ملل و همچنین مواد، قطعات یدکی و امکانات آموزشی و خدماتی برای اینگونه اقلام نام برده شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.