عبدالستار دوشوکی: سخنان مولانا عبدالحمید توسط وزارت بهداشت تائید شد

پنجشنبه, ۷ام فروردین, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه زاهدان و برجسته ترین عالم اهل سنت ایران اخیرا در ویدئویی با استناد به سخنان دکتر سید محمدحسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفته بود که منشاء ویروس کرونا در ایران به احتمال زیاد طلبه های چینی در جامعه المصطفی قم بودند. بسیاری از علمای شیعه با حمله فرقه ای به مولانا عبدالحمید ااین سخنان را نادرست نامیدند.

بر اساس گزارش های خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی از جمله ایسنا , امروز دکتر علیرضا رییسی معاون وزیر بهداشت در کنفرانسی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین یافته‌های وزارت بهداشت در زمینه منشاء بروز بیماری کرونا در کشور، گفت: “از روزی که اولین مورد بیماری را در قم پیدا کردیم، تیم اپیدمیولوژی قوی مطالعات‌شان را در این زمینه شروع کردند. بر اساس مطالعات انجام شده، این بیماری در قم واضحا و مشخصا در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو که در قم بودند”.

این سخنان مستند معاون وزیر بهداشت نه حدس و گمان است و نه ادعای بی پایه. ایشان می گویند: بر اساس مطالعات تیم اپیدمیولوژی قوی وزارت بهداشت ثابت شده که این بیماری در قم واضحا و مشخصا در ارتباط با چینی‌هایی بود که در این استان بودند؛ تعدادی کارگر چینی که در بهمن ماه رفت و آمد داشتند و همچنین یک سری دانشجو (بخوان طلبه های جامعه المصطفی) که در قم بودند”.

در نتیجه مطالعات تیم اپیدمیولوژی قوی وزارت بهداشت سخنان مولانا عبدالحمید را بصورت رسمی و علمی تائید می کند. اکنون زمان آن فرا رسیده که منتقدان مغرض, که به طرق مختلف در طی روزهای گذشته در رسانه ها جولان می دادند, باید از مولانا عبدالحمید عذرخواهی کنند. زیرا آنچه که مولانا درخواست کرده بودند, ریشه یابی منشاء این ویروس در کشور بوده که تیم اپیدمیولوژی وزارت بهداشت آن را انجام داده.

عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

چهارشنبه ۶ فروردین ١٣٩٩

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.