حجاب در ایران اجباری است، حتی در اینستاگرام

چهارشنبه, ۳۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

معاونت پلیس فتا اعلام کرده از این پس با کسانی که عکس بی حجاب در فضای مجازی منتشر می‌کنند مانند مجرم برخورد خواهد شد. یک حقوقدان اما جرم بودن بی‌حجابی در فضای مجازی را از نظر حقوقی درست نمی‌داند.

    
islamische Kleiderordnung (Basij)

معاون اجتماعی پلیس فتا اعلام کرد کشف حجاب در فضای مجازی نیز جرم محسوب می‌شود و هر شخصی که قانون حجاب را در فضای مجازی رعایت نکند به عنوان مجرم شناخته خواهد شد.

سرهنگ پاشایی تصریح کرد: «هیچ تفاوتی میان جرائم در فضای مجازی و واقعیت وجود ندارد و هر امری که موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود قطعا با آن برخورد خواهد شد و پلیس در این رابطه با جدیت عمل می‌کند.»

این مقام انتظامی سپس با تاکید بر اینکه “در فضای مجازی هیچ تفاوتی میان افراد پرطرفدار و افرادی که فالوورهای کمتری دارند، وجود ندارد” جلوی این گمانه‌زنی را که شاید این قانون فقط شامل حال سلبریتی‌ها و کسانی شود که طرفداران زیادی در فضای مجازی دارند، گرفت و تصریح کرد: «هر شخصی که در فضای مجازی مرتکب تخلف شود و موارد فوق را رعایت نکند به عنوان مجرم شناخته ‌خواهد شد.»

معاون پلیس فتا به قانون تعیین مصادیق استفاده مجرمانه از فضای مجازی که در سال ۸۸ تصویب شده، اشاره کرده که بر اساس آن پخش محتوایی که خلاف اخلاق و عفت عمومی باشد در فضای مجازی جرم محسوب می‌شود.

او سپس نتیجه گرفته: «در رابطه با کشف حجاب در فضای مجازی نیز باید گفت به علت اینکه زیرمجموعه ناهنجاری‌ها قرار می‌گیرد، نیز تخلف محسوب می‌شود.»

این اظهارات دو روز پس از سخنرانی علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در جمع دانشجویان و دانشگاهیان صورت می‌گیرد. او در این دیدار مجازی که روز یک‌شنبه ۲۸ اردیبهشت انجام شد، حجاب را “دغدغه” خود دانست و گفت: «بنده در این زمینه دغدغه دارم و خواهش میکنم که مسئولان و رؤسای دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های مربوط و بویژه خود دانشجویان و دخترخانم‌ها به مسئله‌ی حجاب و فاصله‌گذاری بین زن و مرد که مورد تأکید اسلام است اهمیت بدهند و موازین شرعی را در دانشگاه‌ها رعایت کنند.»

اوایل اردیبهشت یک اینفلوئنسر ایستاگرام به نام پیکاسو معین نوشت که او و همسرش که در حال حاضر در خارج ایران به سر می‌برند مجموعا به ۱۶ سال حبس محکوم شده‌اند. یکی از اتهامات همسرش این بوده که در اینستاگرام بدون حجاب عکس منتشر کرده است.

Picasso Moin@PicassoMoin
 

١۶ سال و چهار ماه زندان
٧۴ ضربه شلاق
٣ ماه کار اجبارى
٨ میلیون تومان جریمه نقدى
مجموع احکام صادره از شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب اسلامى به ریاست قاضى افشارى
هدیه به من و همسرم براى زندگى صادقانه شهروندى ما در ایران.@hosein_taj

۳۲۷ people are talking about this
 
 

معین در ویدیویی که درباره این موضوع منتشر کرد توضیح داد که وقتی برای اولین بار احضار شده بودند از آنها تعهد گرفته‌اند که عکس بی‌حجاب همسرش را در اینستاگرام منتشر نکنند.

این زن و شوهر از مدال آوران ورزش رزمی در ایران بودند.

واقعیت وضعیت زنان ایران حتی در اینستاگرام

اظهارات معاون پلیس فتا بازخوردهای گوناگونی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

مهدیه گلرو، فعال دانشجویی سابق و کنشگر حقوق زنان در دو توییت تاکید کرده که این واقعیت زندگی در جمهوری اسلامی است. او نوشته است: «با عکس‌های رنگی و بدون حجاب اجباری دور از چشم مأمورها وضعیت دروغین از زنان نسازید. واقعیت وضعیت ما همین حجاب اجباری حتی در اینستاگرام است.»

مهدیه گلرو@mahdieh_golroo

نداشتن حجاب اسلامی درایران جرم است حالاچه مجازی چه واقعی!ج ا درتمام ۴۰ سال گذشته درمسئله زنان حتی قدمی عقب نرفته آنچه به ظاهرشمامتفاوت از قبل میبینید مبارزه و تلاش هر لحظه زنان برای آزادی است که تن به قوانین نمیدهند،قوانین فرقی با دهه۶۰ نکرده این زنان هستند که تغییر کرده اند./۱

View image on Twitter
مهدیه گلرو@mahdieh_golroo
 

بادیدن تصاویر رنگی زنان گمان نکنیدچیزی در ج ا تغییر کرده!من خودم بارها درگوشه و کنار ایران بدون حجاب مرسوم ج ا و با پوشش آزادبوده ام بااین عکس ها افکار عمومی را منحرف نکنیدهمان لحظه و همان جایی که من باپوشش آزاد بودم اگر ماموری میرسید یا حتی هموطنی که از این پوشش خوشش نمی آمد/۲

See مهدیه گلرو’s other Tweets
 
 

علی مجتهدزاده که خود حقوقدان است در توییترش این اظهارات معاون پلیس فتا را خلاف قانون دانسته چرا که به نظر او بنا بر اصل “مضیق” کسی حق گسترده کردن عناوین مجرمانه را ندارد و قانون حجاب اجباری هم فقط برای معابر عمومی است.

ali mojtahedzadeh@alimojtahedzad3
 

مطابق ماده ۶۳۸ قانون مجازات در منظر و معابر عمومی ممنوع و قابل مجازات است و بنا بر اصل قوانین کیفری کسی حق گسترده کردن عناوین مجرمانه راندارد پس سخنان مقام‌ مبنی بر لزوم حجاب خانمها در چندان با موازین حقوقی سازگار نیست

۳۱ people are talking about this
 
 

کاربر دیگری که عکس توییترتش با حجاب است، نتیجه این گونه برخوردها را “متنفر کردن مردم از حجاب” می‌داند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.