کانادا و اوکراین گزارش ایران درباره هواپیمای اوکراینی را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند

پنجشنبه, 28ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

کانادا و اوکراین گزارش جمهوری اسلامی درباره هواپیمای اوکراینی را که با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خواندند و تاکید کردند این گزارش به سوالات موجود پاسخ نگفته و نتوانسته واقعیت یا مدرک محکمی ارائه دهد.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، و عمر الغبرا، وزیر ترابری این کشور، در بیانیه‌ای مشترک، ضمن رد گزارش ۱۴۵ صفحه‌ای ایران گفتند: «این گزارش هیچ تلاشی نکرده تا به پرسش‌های حساس در مورد واقعیت ماجرا پاسخ گوید. این گزارش ناقص به نظر می‌رسد و دربرگیرنده هیچ شواهد و واقعیت ملموسی نیست.»

این بیانیه تاکید کرد کانادا به زودی نتایج تحقیقات خود را افشا می‌کند.

بیانیه دو وزیر کانادایی با ابراز نگرانی عمیق از «نبود شواهد و اطلاعات قانع‌کننده» تاکید کرد دولت فدرال کانادا به اصرار خود برای انجام تحقیق و تفحص «شفاف و فراگیر و مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی» ادامه خواهد داد.

رلف گودیل، وزیر سابق ایمنی عمومی کانادا و اولین نماینده ویژه دولت برای رسیدگی به این پرونده، نیز این گزارش را برای بازماندگان قربانیان «غیر قابل قبول، ابهام‌آور و توهین‌آمیز» خواند.

گودیل گفت: این گزارش برای ادعاهای مطرح شده هیچ شواهد ملموسی ارائه نکرده و «تصمیم بسیار غیرمحتاطانه» ایران در باز گذاشتن حریم هوایی خود در شرایط حمله موشکی را نادیده گرفته است.

گودیل با اشاره به اینکه ایران پدافند هوایی خود را نیز از پرواز این هواپیما باخبر نکرده بود، این پرونده‌ را «سلسله‌ای از شکست‌ها» خواند که نشان دهنده «بی‌توجهی بی‌رحمانه به جان انسان‌» است.

گودیل هشدار داد: «تا در مورد علت این ماجرا و راه‌ حل آن یک بررسی صادقانه انجام نشود، حریم هوایی ایران همچنان به اندازه ژانویه ۲۰۲۰ خطرناک است.»

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه، نیز از گزارش نهایی سازمان هواپیمایی ایران درباره پرونده هواپیمای مسافربری اوکراین، انتقاد کرد و آن را تلاش مقام‌های ایرانی برای پنهان کردن دلایل واقعی انهدام این هواپیما دانست.

کولبا در صفحه حساب فیسبوک خود نوشت: «آنچه امروز در گزارش مشاهده کردیم چیزی بیش از یک تلاش برای پنهان کردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیمای ما نیست.»

او در ادامه گفت اوکراین اجازه نمی‌دهد ایران واقعیت را پنهان کند و از مسئولیت این جنایت طفره برود.

سازمان هواپیمایی ایران پس از بیش از یک سال از شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ گزارش نهایی خود را درباره آن را روز چهارشنبه، ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۹، منتشر کرده که‌ مسئولیت شلیک را به اپراتور واحد پدافندی نسبت داده است.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.