خطر ایران؛ ارزیابی سالانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا

سه شنبه, ۳۱ام فروردین, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

ارزیابی این ۱۸ نهاد درباره تهدیدهای پیش رو هر سال با عنوان «گزارش سالانه مدیریت جامعه اطلاعاتی آمریکا از ارزیابی تهدیدها» تدوین می‌شود و نسخه‌ای غیرمحرمانه از آن در اختیار کنگره قرار می‌گیرد

این گزارش در سرفصلی با عنوان «اقدامات تحریک‌آمیز ایران»، برآورده کرده است که جمهوری اسلامی همچنان برای آمریکا و متحدانش تهدیدی مستمر در منطقه خواهد بود

نهادهای اطلاعاتی تدوین‌کننده این گزارش برآورد کرده‌اند که ایران در سال جاری نیز دست به اقداماتی بزند که می‌تواند به تشدید تنش با ایالات متحده و متحدانش منجر شود

جامعه اطلاعاتی آمریکا، شامل ۱۸ نهاد اطلاعاتی، تازه‌ترین ارزیابی سالانه خود را منتشر کرد. در این ارزیابی که تهدیدهای پیش روی ایالات متحده و شرکایش را برآورد می‌کند بارها به ایران اشاره شده و در کنار چین، روسیه و کره شمالی، یکی از تهدیدهای جدی شمرده است. بر اساس این ارزیابی اطلاعاتی، ایران در سال جاری همچنان یک تهدید مستمر علیه آمریکا و منافع متحدانش در منطقه خواهد بود و تلاش خواهد کرد با استفاده از روش‌های مختلف، از قبیل راهبردهای نظامی، گروه‌های نیابتی، اقدامات مخرب در منطقه، تهدید اتمی و حملات سایبری، به آمریکا ضربه بزند.

***

در تازه‌ترین ارزیابی سالانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا که نسخه غیر طبقه‌بندی شده آن به تازگی منتشر شد نام ایران بارها تکرار شده و از تهدیدهایی که ایران می‌تواند در زمینه‌های مختلف علیه آمریکا اجرا کند سخن رفته است.

۱۷ نهاد اطلاعاتی آمریکا که زیر نظر «مدیریت جامعه اطلاعاتی» فعالیت می‌کنند مجموعا ۱۸ عضو جامعه اطلاعاتی را تشکیل می‌دهند.

ارزیابی این ۱۸ نهاد درباره تهدیدهای پیش رو هر سال با عنوان «گزارش سالانه مدیریت جامعه اطلاعاتی آمریکا از ارزیابی تهدیدها» تدوین می‌شود و نسخه‌ای غیرمحرمانه از آن در اختیار کنگره قرار می‌گیرد.

در تازه‌ترین ارزیابی این ۱۸ نهاد مهم‌ترین تهدیدهای پیش روی آمریکا و متحدانش چین، روسیه، ایران و کره شمالی ذکر شده‌اند.

این گزارش در سرفصلی با عنوان «اقدامات تحریک‌آمیز ایران»، برآورده کرده است که جمهوری اسلامی همچنان برای آمریکا و متحدانش تهدیدی مستمر در منطقه خواهد بود.

به نوشته این ارزیابی، جمهوری اسلامی تلاش خواهد کرد ضمن کاستن از نفوذ آمریکا در منطقه، حمایت خود را از شیعیان دیگر کشورها ادامه دهد، پروژه‌های نفوذ خود را در کشورهای همسایه پی بگیرد، فشارهای بین‌المللی علیه خود را دور بزند، و از تهدیدهایی که ثبات رژیم را به خطر می‌اندازند بکاهد.

این ارزیابی سالانه برآورد کرده است تهران به رغم فروپاشی اقتصادی که اسیر آن شده و همچنین به رغم اعتراضات به فعالیت‌های منطقه‌ایش که سوء شهرت برایش به همراه آورده و موانعی بر سر برخی اقداماتش پدید آورده، همچنان خواهد کوشید با استفاده از ابزارهای متعدد اهداف خود را به پیش ببرد. این گزارش برای اشاره به این ابزارهای مختلف از جمله از «دیپلماسی، گسترش برنامه اتمی، خرید و مونتاژ تسلیحات، و ترتیب دادن حملات نیابتی» نام برده است.

نهادهای اطلاعاتی تدوین‌کننده این گزارش برآورد کرده‌اند که ایران در سال جاری نیز دست به اقداماتی بزند که می‌تواند به تشدید تنش با ایالات متحده و متحدانش منجر شود.

به نوشته این گزارش سالانه، ایران خود را در مبارزه با آمریکا و متحدانش در منطقه می‌بیند و باور دارد که آنها به دنبال محدود کردن نفوذ ژئوپلیتیک ایران و در پی براندازی رژیم هستند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا برآورد کرده‌اند که ایران در واقع آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای منطقه را دشمن خود می‌پندارد و از راه‌های مختلف اقدام به حملاتی علیه آنان خواهد کرد تا علاوه بر پیشبرد اهدافش، از جامعه بین‌الملل نیز امتیازاتی دیپلماتیک و اقتصادی بگیرد.

با این حال این نهادها ارزیابی کرده‌اند که ایران تنها در صورتی دست به حملاتی علیه نیروها یا منافع آمریکا خواهد زد که پیش‌بینی کند ایالات متحده دست به پاسخگویی شدید نزند، دو طرف را درگیر نبردی مستقیم نکند و موضوع لغو تحریم‌های آمریکا به خطر نیفتد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا همچنین برآورد کرده‌اند که رهبران جمهوری اسلامی در آینده نزدیک و تا پیش از برداشته شدن تحریم‌ها یا بازگشت آمریکا به برجام علاقه‌ای به مذاکره مستقیم با ایالات متحده ندارند.

دخالت‌های منطقه‌ای ایران؛ عراق و سوریه

بخشی از گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره تهدیدهای پیش رو به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه می‌پردازد و از جمله به عراق، سوریه و یمن اشاره می‌کند.

به نوشته این گزارش، اقدامات مشکل‌آفرین ایران همچنان در عراق ادامه خواهد یافت و عراق در سال جاری اصلی‌ترین عرصه نفوذ ایران خواهد بود.

این گزارش شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران را همچنان بزرگترین تهدید برای پرسنل آمریکایی در آن کشور معرفی کرده و از جمله یادآور شده است که در سال گذشته میلادی حملات علیه نیروها و مواضع آمریکاییان در عراق عمدتا از سوی این نیروها صورت گرفت.

با این حال این گزارش برآورد کرده است به رغم نفوذ جمهوری اسلامی در عراق و سیطره‌اش بر شبه‌نظامیان و برخی سیاستمداران در آن کشور، اما با موانعی نیز روبه‌روست؛ این گزارش از جمله به شخص مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، اشاره کرده و برآورد کرده است که او به دنبال توازن قوا و ارتباط متوازن عراق با هر دو کشور ایران و آمریکا خواهد بود تا عراق به زمین نبرد دو کشور دیگر تبدیل نشود.

سوریه: جامعه اطلاعاتی آمریکا برآورد کرده است که ایران، با کاسته شدن از شعله‌های جنگ در سوریه، به دنبال تثبیت دائمی حضور نظامی خود در آن کشور و انعقاد قراردادهای اقتصادی با دمشق است.

به نوشته این گزارش، تهران به دلیل هدفش در نفوذ منطقه‌ای و همچنین برای حمایت از حزب‌الله و تهدید کردن اسرائیل قطعا به دنبال تثبیت حضورش در سوریه است.

یمن، اسرائیل و افغانستان

درباره یمن نیز این گزارش برآورد کرده است جمهوری اسلامی همچنان نقش بی‌ثبات کننده خود را در آن کشور ادامه خواهد داد و تهران از جمله با ارسال موشک‌های بالستیک و کروز و نیز پهپاد، همچنان از حوثی‌ها حایت خواهد کرد تا تهدید علیه متحدان آمریکا و مشخصا عربستان سعودی ادامه بیابد.

درباره اسرائیل نیز، به نوشته این ارزیابی، ایران برای اسرائیل نیز همچنان یک تهدید است؛ هم مستقیم از طریق موشک‌هایش، و هم غیرمستقیم با حمایتش از حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی.

درباره افغانستان هم به نوشته این گزارش، ایران همچنان برای داشتن جا پا در آن کشور خواهد کوشید و دست به اقداماتی خواهد زد که می‌تواند تهدیدکننده ثبات باشد.

به نوشته این گزارش، ایران با اینکه در ظاهر از مذاکرات صلح افغانستان حمایت می‌کند اما به دلیل نگرانی و مخالفتش با حضور بلندمدت آمریکا در آن کشور، همزمان روابط خود را با همه طرف‌ها در افغانستان تعمیق می‌کند؛ هم دولت کابل و هم طالبان.

ظرفیت‌های نظامی

قسمتی از ارزیابی سالانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره تهدیدهای پیش رو به موضوع طرفیت‌های نظامی جمهوری اسلامی می پردازد و به هر دو بخش متعارف و نامتعارف اشاره می‌کند و یادآور می‌شود در هر دو بخش تهدیدهایی علیه آمریکا هست.

این گزارش در بخش متعارف یادآور می‌شود که راهبرد نظامی ایران که در درجه اول بر بازدارندگی و توانایی دفع حمله مبتنی است، با شلیک موشک‌های بالستیک علیه پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، صورت گرفت نشان داده شد.

به نوشته این گزارش، ایران بزرگترین نیروی موشک‌های بالستیک را در منطقه دارد و به رغم معضلات اقتصادی‌اش، همچنان به دنبال ارتقا و نوسازی تسلیحات متعارف خواهد بود.

این گزارش در بخش نامتعارف نیز تصریح کرده که ایران همچنان شبکه گروه‌های نیابتی‌اش و شبه‌نظامی‌ان وابسته‌اش در منطقه را برای پیشبرد اهداف خود و برای حفظ عمق استراتژیک خود به خدمت خواهد گرفت.

به باور نهادهای اطلاعاتی آمریکا، نیروی قدس سپاه پاسداران و بازوهایش در منطقه همچنان در مرکز قدرت نظامی ایران باقی خواهند ماند.

این گزارش برآورد کرده است که ایران بیش از یک دهه است به دنبال احداث شبکه‌ای در داخل خاک آمریکاست و در چند سال اخیر نیز برخی جاسوسان ایران یا کسانی که با آنها مرتبط شده بودند در آمریکا بازداشت شدند. این عوامل یا در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره مخالفان رژیم بودند، یا ارتباطاتی با نقشه‌های قتل و آدم‌ربایی در اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا داشتند.

با این حال نهادهای اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده است که تهدید اصلی ایران علیه نیروهای آمریکایی همچنان بیرون از خاک آمریکا و به ویژه در خاورمیانه و جنوب آسیا است. به ویژه از آن رو که ایران تهدید به انتقام گرفتن از خون قاسم سلیمانی کرده است.

فعالیت‌های هسته‌ای

مهم‌ترین نکته‌ای که جامعه اطلاعاتی آمریکا در بخش مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ذکر کرده این است که ارزیابی می‌کنند ایران هنوز اقدامات کلیدی را که برای ساخت تسلیحات اتمی لازم است در پیش نگرفته است.

با این حال این گزارش به تخلف‌های جمهوری اسلامی از تعهدات برجامی‌اش در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اشاره کرده و روند زمانی آن را توضیح داده است.

در بخشی از این قسمت یادآور شده که ایران همواره تاکید کرده است فعالیت‌های اتمی اخیرش در واکنش به خروج آمریکا از برجام بوده و در صورت بازگشت کامل آمریکا به برجام، تمامی تعهداتش ذیل برجام را از سرخواهد گرفت.

دخالت‌های سایبری، اطلاعاتی و تاثیر بر انتخابات

گزارش سالانه نهادهای اطلاعاتی آمریکا یادآور شده است تمایل ایران و همچنین افزایش تبحر ایران به انجام عملیات سایبری به تهدیدی قابل اعتنا برای امنیت آمریکا و متحدانش تبدیل شده است.

این گزارش با اشاره به «توانایی ایران برای ترتیب دادن حملاتی علیه زیرساخت‌های مهم»، همچنین به «توانایی ایران برای اقدام به فعالیت‌های جاسوسی از طریق هک کردن سامانه‌ها» اشاره کرده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا از جمله به تلاش‌های فزاینده ایران برای استفاده از فضای سایبری و اخلال در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اشاره کرده و نوشته‌اند: «بر این باوریم که تهران بر نفوذ از طریق آنلاین متمرکز خواهد بود»؛ مانند اشاعه اطلاعات نادرست در زمان انتخابات مثل حرف زدن از تهدیدهای دروغین، تقلب در انتخابات و نشر محتوای ضد آمریکایی.

مقام‌های آمریکایی پیش از این تایید کرده بودند که هکرهای وابسته به حکومت ایران برای نفوذ به روند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اقدام کردند و پیام‌های تهدید برای رای‌دهندگان آمریکایی ارسال کردند. این هکرها همچنین چند ماه پیش اطلاعاتی درباره مقام‌های انتخاباتی آمریکا پخش کردند و کوشیدند اعتماد عمومی به انتخابات را خدشه‌دار کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.