خامنه‌ای: مانع ساخت موشک با برد بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر شدم

سه شنبه, 25ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

در حالی که کشورهای غربی، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی منطقه درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده‌اند، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیداری که پیشتر صورت گرفته اما فیلم آن روز دوشنبه در سایت او منتشر شد، اعلام کرد که دستور منع ساخت موشک با برد بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر را صادر کرده است.

خامنه‌ای در این ویدئو که سومین قسمت از «مستند غیررسمی» نام دارد، گفت: «ما یک روزی در میدان جنگ از لحاظ مهمات دو جور گلوله توپ می‌توانستیم تولید کنیم، اما اکنون موشک بالیستیک از راه دور  نقطه‌زن تولید می‌کنیم.»

او گفت برد موشک‌های جمهوری اسلامی ۲۰۰۰ کیلومتر است، در حالی که «آنها» [نیروهای نظامی جمهوری اسلامی] قصد داشتند موشک‌ها با برد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار کیلومتر بسازند و به دلیل همین ممانعت، «شکایت دارند و از من گله‌مند هستند».

خامنه‌ای که فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد، در پاسخ به این که چرا مانع ساخت موشک با برد بیشتر شده، بدون هیچ جزئیاتی گفت: «علتی دارد.»

انتشار این ویدئو در حالی است که مذاکرات وین برای احیای برجام همچنان ادامه دارد، اما هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است.

پیشتر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که هدف او از بازگشت به مذاکره با ایران تشدید و تمدید محدودیت‌های اتمی برای ایران است. 

همچنین به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، مذاکرات تازه باید بستری برای مذاکرات آینده درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی باشد.

پیشتر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفته است: «انتظارات ما کاملا روشن است. ایران علاوه بر سلاح اتمی نباید برنامه توسعه موشک‌های قاره پیما را دنبال کند و نیز دست از تهدیدات منطقه‌ای بردارد. ما دقیقا به دلیل بی اعتمادی به ایران، چنین توافقنامه‌ای را می‌خواهیم».

فرانسه، بریتانیا، اسرائیل و عربستان سعودی نیز در سال‌های اخیر بارها نسبت به برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

همچنین جمهوری اسلامی به ارسال سلاح به ویژه موشک به گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت خود در عراق، لبنان، سوریه و یمن متهم است.

با این حال، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که «توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست.»

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. سلام با دستور رهبر موافقیم و ولایت حتما نظر درست تری دارند ولی زمانی که این قدرت های استکبار خودشان موشک های با برد بسیار بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر دارند ما به عنوان‌ جوانان دانشجوی انقلابی و فرزندان این ملت می گوئیم که چرا حق مردم ما نباشد که این چنین موشک هایی داشته باشند یا ماهواره بر بسیار قوی تر و عظیم الجثه تر یا هواپیماهای جنگی قوی تر از اف ۳۵ یا هواپیماهای سوخت رسان قوی با قابلیت حمل سوخت با مسافت بالا مشابه آنچه آمریکا دارد داشته باشیم تا زمانی مورد تجاوز این کشور ها قرار نگیریم.