مجریان مرد در حمایت از گویندگان زن، ماسک زدند

دوشنبه, 2ام خرداد, 1401
اندازه قلم متن

عکس| حمایت جالب مجریان مرد از مجریان زن تلویزیون – تازه نیوز

مجریان مرد در اعتراض به اجباری شدن پوشش صورت زنان در پرده های تلویزیون هنگام اجرای برنامه های تلویزیونی با ماسک ظاهر شدند، همچنان در شبکه های اجتماعی کارزار (چهره اش را آزاد کنید) در حمایت از مجریان زن در افغانستان آغاز شده است. AP – Ebrahim Noroozi

میلاد دولتپور

در افغانستان، مجریان مرد در اعتراض به اجباری شدن پوشش صورت زنان در پرده های تلویزیون هنگام اجرای برنامه های تلویزیونی با ماسک ظاهر شدند. در شبکه های اجتماعی نیز کارزاری (چهره اش را آزاد کنید) در حمایت از مجریان زن در افغانستان آغاز شده است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز پنج شنبه، ۲۹ ثور/اردیبهشت با ارسال نامه یی به رسانه های تصویری افغانستان دستور داد تا بعد از این مجریان زن با چهره های پوشیده در پرده تلویزیون ظاهر شوند.

این دستور طالبان با واکنش های زیادی مواجه شد و شمار زیادی از شهروندان افغانستان و نهادهای بین المللی با این دستور طالبان ابراز مخالفت کردند.

روز یک شنبه، اول جوزا/خرداد، شماری از مجریان مرد در همنوایی با گردانندگان برنامه های تلویزیونی زن، برنامه های شان را با صورت پوشیده اجرا کردند.

مجریان مرد در رسانه های افغانستان میگویند که آنان در اعتراض به این دستور طالبان و دلجویی از همکاران خویش دست به این عمل زده اند و اجرای برنامه های تلویزیون با صورت پوشیده را اذیت کننده و ناخوشایند میدانند.

زنان مجری نیز میگویند که اجرای برنامه های تلویزیونی با ماسک و صورت پوشیده باعث میشود که تنفس درست نتواند و پوشیده بودن صورت شان برای ساعت ها باعث ازار و اذیت آنها میشود.

کارزار (free her face) در اعتراض به دستور طالبان

شماری از کاربران شبکه های اجتماعی از داخل و خارج افغانستان در اعتراض به دستور طالبان و فرمان حجاب اجباری کارزار “چهره اش را آزاد کنید” یا “free her face” را به راه انداخته اند.

این کارزار مجازی علیه ماسک اجباری برای مجریان زن در افغانستان روز دوشنبه، دوم جوزا/خورداد راه اندازی شده است.

تاکنون شمار زیادی از مجریان و خبرنگاران افغانستان و سایر کشور ها به این کارزار پیوسته و با نشر مطالب علیه این اقدام طالبان حمایت شان را از زنان افغان اعلام کرده اند.

این کارزار و اعتراضات مدنی در حالی علیه فرمان حجاب اجباری طالبان صورت میگیرد که یک هفته قبل طالبان فرمان حجاب اجباری برای زنان افغانستان را صادر کرد و اکنون در سراسر افغانستان این گروه در پی اجرای این فرمان هستند.

طالبان در سطح شهر کابل و دیگر ولایات افغانستان ایست های بازرسی ایجاد کرده و نیروهای این گروه با بررسی حجاب زنان، به خانم های که بر اساس تفکر آنها حجاب خویش را رعایت نکرده باشند، برخورد میکنند.

از: ار اف ای

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.