افشای نامه دادسرای انقلاب مشهد برای جلوگیری از ورود «زنان بی‌حجاب» به مترو

یکشنبه, 12ام تیر, 1401
اندازه قلم متن

پس از راه‌اندازی گشت محسوس و نامحسوس برای بررسی پوشش زنان و مردان در اداره‌های دولتی در ایران از جمله در خراسان رضوی، سرپرست دادسرای انقلاب مشهد در نامه‌ای به فرماندار خواستار جلوگیری از ورود «زنان بی‌حجاب» به مترو شد.

بر اساس این نامه که نسخه‌ای از آن به ایران اینترنشنال رسیده، معاون دادستان و سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار شهرستان مشهد خواسته از ورود زنان «فاقد حجاب» شرعی به مترو جلوگیری کند و ماموران مترو حضور «زنان بی‌حجاب» را برای برخورد، به نیروی انتظامی اعلام کنند.

در این نامه که در تاریخ پنجم تیرماه صادر شده، اعلام شده که «کوتاهی ماموران» مترو در گزارش این موضوع «ترک فعل» محسوب می‌شود و در صورت عدم اجرای این دستور تا روز پانزدهم تیرماه، با «عوامل ترک فعل‌کننده برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.»

روز ۲۱ تیر به عنوان روز «عفاف و حجاب» اعلام شده و نهادهای حکومتی برنامه‌هایی را برای این روز تدارک دیده‌اند؛ از جمله قرار است در این روز «جشن حجاب» در ورزشگاه شیرودی تهران برگزار ‌شود.

همچنین ستاد امر به معروف و نهی از منکر روز یکشنبه اعلام کرد که دو شاخص «امر به معروف و نهی از منکر» و «ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» به شاخص‌های انتخاب سالانه مدیران و کارکنان نمونه نهادهای دولتی اضافه شده است.

خبرگزاری ایسنا نیز روز شنبه از راه‌اندازی گشت محسوس و نامحسوس در خراسان رضوی با عنوان «قرارگاه ۲۱ تیر» برای بررسی پوشش مردان و زنان شاغل در نهادهای دولتی و عمومی خبر داد. 

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی، گفته که «مدیران دستگاه‌ها هم همکاری مناسبی را داشتند و تنها تعداد محدودی تنش در کل این موارد به وجود آمد.»

به گفته او، در دو هفته گذشته ۱۰۸ تیم سه نفره محسوس ۷۶۰ مکان در مشهد را مورد بازدید قرار دادند و حدود ۳۵ مورد «تخلف» وجود داشت.

رضایی اعلام کرد که علاوه بر این تیم ۱۰۸ نفره گشت‌های نامحسوس نیز وجود دارد.

پیشتر ایران اینترنشنال سندی را منتشر کرد که نشان می‌داد ستاد امر به معروف و نهی از منکر جمهوری اسلامی در روزهای گذشته شیوه‌نامه پوشش کارمندان را به اداره‌های دولتی و دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما ابلاغ کرده است.

در بخشی از این شیوه‌نامه، ممنوعیت‌های مشترک برای زنان و مردان در نظر گرفته شده که بر اساس آن استفاده از عطر و ادکلن با رایحه تند ممنوع است.

بر همین اساس، منشی و مدیر دفتر مردان فقط باید مرد و برای زنان فقط باید زن باشد و همچنین مردان و زنان اجازه انتشار عکس «بدون پوشش اسلامی» در فضای مجازی ندارند.

این محدودیت‌ها در بخش مردان شامل نپوشیدن لباس تنگ، شلوار فاق کوتاه، پیراهن یقه‌باز و وصله‌دار می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه، دستگاه‌ها باید در یک بازه زمانی پنج ماهه و بر اساس برنامه عملیاتی زمان‌بندی شده، هر ماه ۲۰ درصد «فاصله‌های کیفی و کمی» وضعیت موجود را از شاخص‌های ابلاغی کاهش داده و تا ۲۱ تیر ۱۴۰۱ وضعیت دستگاه را به «شاخص‌های مطلوب» برسانند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.