سفر به ریزها؛ آشنایی سیستمی با علم نانو و فن­آوری نانو؛ فصل بیستم

دوشنبه, 21ام شهریور, 1401
اندازه قلم متن

سفر به ریزها؛ آشنایی سیستمی با علم نانو و فن­آوری نانو[۱]؛

فصل بیست و فایل صوتی بیستم

کاتالیز و زئولیت‌ها – فن آوری نانو برای رهایی و آزادسازی انرژی[۲]

با درود، من ریموند رخشانی هستم. در این سلسله از مقالات[۳] و فایل‌­های صوتی[۴]، کوشش می­کنم که علم نانو[۵] و فن­آوری نانو[۶] را (به زبان فارسی) از پایه، بنحوی سیستماتیک[۷] به دوستانی که علاقمند هستند، در حد توان، ارائه کنم[۸].

در واقع این مقالات، فصل­های کتاب جدیدی با همین نام (سفر به ریزها) هستند که سال­هاست بر روی آن پژوهش کرده و کار می­کنم و در دست تهیه است، و تصمیم گرفته­‌ام که پیشاپیش آن را، فصل به فصل، بطوری مجازی منتشر کنم.

از پژوهشگران و اندیشمندان عزیز خواهشمندم که لینک‌­ها را به دوستان و بویژه به جوانان دانش پژوه ما (که اغلب دسترسی نظام ­مند برای آشنایی با علم و فن­آوری نانو[۹] – به زبان فارسی – ندارند) ارسال فرمایند. با احترام، ر. رخشانی

­ کاتالیز و زئولیت‌ها – فن آوری نانو[۱۰] برای رهایی[۱۱] و آزادسازی انرژی[۱۲]

در پایان فصل پیشین[۱۳] پیرامون روش دیگری برای نگهداشت و آزادسازی انرژی نوشتم که سلول‌های سوختی[۱۴] نامیده شده­ ا‌ند[۱۵]. در این فصل مبحث خود را، با سلول‌های سوختی[۱۶]، ادامه می­دهیم. همچنین مایل هستم تا، در این مسیر، به جهان شگفت ­انگیز کاتالیز[۱۷] نیز بپردازم. کاتالیزور واژه­ای است که بسیار شنیده­ایم و کمی هم با آن آشنا هستیم[۱۸]. در زبان فارسی این واژه را خارج از دنیای علم هم بکار گرفته ­ایم. حالا، منظور ما از آن واژه چیست؟ برای مثال در گردهم­آیی دوستانه­ای شنیده­ایم که “فلانی کاتالیزور مناسبی برای ایجاد گفت و شنود جمع ماست[۱۹]. ” همین جمله، تمثیل خوبی است تا کمی به تعریف علمی واژه هم بپردازم، که اغلب به مفهوم تزریق چیزی به فرآیندی[۲۰] است که می­تواند موجب ایجاد نوعی واکنش شود، که حالا آن چیز می­تواند سطحی[۲۱] باشد[۲۲]، یا شکلی مشخص، یا زاویه ­ای ویژه[۲۳]، یا حتی وفور الکترون­هایی که شاید موجب نوعی کنش شیمیایی شود[۲۴]، و نهایتا در همه ­ی موارد علمی، کاتالیزور چیزی است[۲۵] که موجب ایجاد واکنشی می­شود[۲۶] بدون اینکه خود در آن واکنش مصرف شود.[۲۷]

در نتیجه کاتالیزور می­تواند نفوذ و قدرتی بسیار، و تاثیری مهم در فرآیند واکنش داشته ­باشد[۲۸]. اما در سلول‌های سوختی قواعد کاتالیز[۲۹] چگونه است[۳۰]؟ در سلول‌ها همانگونه که در نام‌شان هست سوختی داریم، برای نمونه هیدروژن. چنین چیزی بسیار برای کارکرد سلول سوختی جذاب است، زیرا که بسادگی با استفاده از اکسیژن موجود در هوا، و انبار هیدروژن­مان در سلول، ما قادریم ملکولی با انرژی­ای پایین ­تر، یعنی آب، تولید کنیم.  تفاوت انرژی­ ای را که، از هیدروژنی با انرژی بالاتر در واکنش با اکسیژن برای برون­فرستی آبی پاکیزه[۳۱]، در چنین واکنشی هست[۳۲]، می­توان برداشت کرد[۳۳] و آن را به نیرویی برقی تبدیل کرد[۳۴]. سپس، ما می­توانیم چنین نیرویی را برای خودرویی بکار بگیریم و یا حتی برای گرمایش منزلی استفاده کنیم. چنین واکنشی اما، نیاز به کاتالیزور دارد.

پلاتین نمونه ­ی فلز بی‌نهایت موثری به عنوان کاتالیزور می­باشد که به کرات برای کاربرد سلول‌های سوختی بکار گرفته شده است. اگرچه، بدلیل گران­بها بودن، نگرانی اصلی استفاده از پلاتین، هزینه­ی آن می­باشد. پدیده­ی دیگری نیز بنام مسمومیت کاتالیزی[۳۵] هست که از استفاده چندباره ­ی پلاتین جلوگیری می­کند. پژوهشگران و فن­آوران نانو سال­هاست که بدنبال روش­هایی هستند تا پلاتین را موثرتر بکار گیرند و همین­جاست که سطوح نسبی وسیع نانومواد برای پژوهشگران سودمند و جذاب هستند. البته کوشش­هایی نیز برای یافتن کاتالیزورهایی دیگر هم بوده ­ا‌ند تا براساس فلز‌های گران­بها مانند پلاتین نباشند تا هزینه‌ها کاهش داده­ شوند.

——-

برای مطالعه متن کامل نوشته با فرمت پی دی اف لطفا اینجا کلیک کنید

———————-

برای شنیدن فایل صوتی فصل بیستم در تلگرام لطفا اینجا کلیک کنید

 

———

[۱]

Rakhshani, Raymond. Systemic Introduction into Nanoscience and Nanotechnology. To Be Published in 2023, Createspace, Columbia, South Carolina.

[۲]

Catalysis and Zeolites – Nanotechnology for Releasing Energy

[۳]

برای دسترسی به مقاله بشکل پی دی اف و همچنین به فایل صوتی، از “کیو آر کد” زیر با موبایل عکس گرفته و مستقیم به کانال تلگرام بروید

 

https://t.me/natureofscience

همچنین می توانید به کانال لینکدین زیر مراجعه فرمائید

https://www.linkedin.com/in/raymond-rakhshani-16628a5/detail/recent-activity/shares/

[۴]

با سپاس از دوست گرامی، جناب اسفندیار منفردزاده، که با مهر و دوستی آهنگ آغازین و پایانی “سفر به ریزها” را برای فایل ‌های صوتی من ساختند. 

[۵]

“The Handbook of Nano Technology, Policy and Intellectual Property Law”, John C. Miller, et al, Hoboken New Jersey: John Wiley and Sons, 2005.

[۶]

چاپ و انتشار این مقالات و فایل‌ های صوتی بدون ذکر نام نویسنده (ر. رخشانی)  و مرجع، و هرگونه استفاده برای مقاصد خصوصی و اهداف انتفاعی بدون گرفتن مجوز از نویسنده اکیدا غیرقانونی است. 

[۷]

Sanders, Wesley, C. Basic Principles of Nanotechnology. CRC Press, 2018.

[۸]

Sattler, Klaus, D. 21st Century Nanoscience – A Handbook: Industrial Applications. CRC Press, 2020.

[۹]

Ed Regis (Author), Dean Sluyter (Narrator), Audible Studios (Publisher.) Nano: The Science of Nanotechnology. Audible Studios, 2013.

[۱۰]

Frankel, Felice, C. and Whitesides, George, M. No Small Matter: Science on the Nanoscale. Belknap Press of Harvard University, 2009

[۱۱]

Holmes, Paul, and Bhadra, Sitav. Off Grid Solar Power: How to Design and Install a Mobile Solar System for RVs, Vans, Boats and Tiny Homes. Independently Published, 2021.

[۱۲]

Duskin, Bob. Extreme Fudamentals of Technology: Second Edition. Amazon Kindle, 2020.

[۱۳]

برای دسترسی به مقاله بشکل پی دی اف و همچنین به فایل صوتی، از “کیو آر کد” زیر با موبایل عکس گرفته و مستقیم به کانال تلگرام بروید

 

[۱۴]

Fuel cells

[۱۵]

Bertino, Massimo, F. Introduction to Nanotechnology. WSPC, 2022.

[۱۶]

Larminie, James, and Dicks, Andrew. Fuel Cells Explained, 2nd Edition. Wiley, 2003.

[۱۷]

Catalysis

[۱۸]

Jain, Faquir, C. and Broadbridge, C. and Gherasimova, M. and Tang, Hong. Nanotechnology for Electronics, Biosensors, Additive Manufacturing and Emerging Systems Applications. World Scientific, 2021.

[۱۹]

Sels, Bert, F. and Van de Voorde. Nanotechnology in Catalysis: Applications in Chemical Industry, Energy Development, and Environmental Protection. Wiley – VCH, 2017.

[۲۰]

Injection of something into a process

[۲۱]

A surface

[۲۲]

یادمان باشد که واکنش‌ها در اکثر موارد در سطوح اتفاق می افتند.

[۲۳]

A specific shape or a particular angle

[۲۴]

Particular availability of electrons leading to a rush of chemical activity

[۲۵]

Ahmad, Awais, and Verpoort, Francis, Ahmad, Ikram, and Tabassum, Sobia. Nanomaterial-Based Metal Organic Frameworks for Single Atom Catalysis. Elsevier, 2023.

[۲۶]

Chorkendorff, I, and Niemant, Sverdriet. Concepts of Modern Catalysis and Kinetics. Wiley-VCH, 2017.

[۲۷]

Fosters a reaction without being consumed

[۲۸]

Hanefeld, Ulf, and Lefferts, Leon. Catalysis: An Integrated Textbook. Wiley-VCH, 2018.

[۲۹]

Catalysis

[۳۰]

Franklin, Feng, and Tao. Metal Nanoparticles for Catalysis: Advances and Applications. Royal Society of Chemistry, 2014.

[۳۱]

Emission of clean water

[۳۲]

Asthagiri, Aravind, and Janik, Michael. Computational Catalysis. Royal Society of Chemistry, 2023.

[۳۳]

Can be harvested

[۳۴]

U.S. Energy Information Administration, Annual Energy Outlook; ۲۰۲۰٫

[۳۵]

Catalyc poisoning

 

——-

فصل نوزدهم سفر به ریزها؛ آشنایی سیستمی با علم و فن آوری نانو

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.