تاکید بلینکن و نتانیاهو بر مقابله با فعالیت‌‌های موشکی ایران

سه شنبه, 11ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

کنفرانس مطبوعاتی بلینکن و نتانیاهو، اورشلیم، ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳

وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر اسرائیل در پایان دیدارشان در اورشلیم در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بر مقابله با “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده” جمهوری اسلامی در منطقه و نیز برنامه هسته‌ای و موشکی ایران تاکید کردند.

کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دوشنبه شب ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) در اورشلیم (بیت‌المقدس) برگزار شد.

در این کنفرانس مطبوعاتی دو طرف تاکید کردند که هرچه در توان دارند برای مقابله با “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده” جمهوری اسلامی در منطقه، برنامه هسته‌ای و موشکی و نیز کمک تسلیحاتی تهران به مسکو انجام خواهند داد.

نتانیاهو در این کنفرانس خطاب به بلینکن گفت: «سفر شما به اسرائیل در زمان تعیین‌کننده‌ای انجام شد، زمانی که جامعه بین‌الملل چهره واقعی ایران را مشاهده کرده است.»

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به این موضوع که برای دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای “اجماع جهانی” وجود دارد، گفت: «اسرائیل هر آنچه لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام می‌دهد.»

او افزود که سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه زمانی انجام شده که “همه در جامعه جهانی سیمای واقعی حکومت ایران را دیده‌اند”.

نتانیاهو تصریح کرد: «جامعه جهانی وحشی‌گری این حکومت [ایران] علیه مردم خودش را دیده است. دیده است که این حکومت چگونه خشونت را از مرزهایش  به خاورمیانه و فراتر صادر می‌کند. و به نظرم اجماعی وجود دارد درباره اینکه این حکومت نباید به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند».

آنتونی بلینکن نیز در این دیدار با “آهنین” خواندن تعهد واشنگتن در قبال امنیت اسرائیل گفت: «آمریکا همکاری‌های خود را برای “مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و فرای آن تقویت خواهد کرد”.

او در این کنفرانس با تأکید بر “تعهد آهنین” ایالات متحده در قبال امنیت اسرائیل تصریح کرد که این تعهد هرگز تغییر نخواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت: «ما بر سر این موضوع که ایران هرگز نباید اجازه دسترسی به سلاح اتمی پیدا کند توافق داریم».

سفر بلینکن به اسرائیل زمانی انجام می‌شود که رسانه‌های امریکایی فاش کرده‌اند که حمله پهپادی روز شنبه گذشته به تاسیسات نظامی ایران در اصفهان کار اسرائیل بوده است. اسرائیل در این باره به طور مستقیم موضع‌‌گیری نکرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.