اشتاین‌مایر: خواست آزادی زنان شجاع ایرانی شکست‌ناپذیر است

یکشنبه, 28ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان

رئیس جمهوری آلمان در مراسم یادبود جنبش آزادی‌خواهی سال ۱۸۴۸ به مسائل امروز اشاره کرد و شجاعت زنان ایران را ستود. اشتاین‌مایر می‌گوید اراده و خواست آزادی پایه‌های دموکراسی را تحکیم می‌کند.

۱۸ مارس سال ۱۸۴۸ جنبشی که از فرانسه به آلمان و بخش بزرگی از اروپا رسید زمینه‌ساز یک حرکت آزادی‌خواهانه در برلین بود که گرچه با خشونت به خون کشیده شد، در شکل‌گیری دموکراسی در این کشور نقشی تعیین‌کننده داشت.

رئیس جمهوری آلمان شامگاه جمعه، ۲۶ اسفند در مراسمی به این مناسبت در کاخ ریاست جمهوری گفت، ۱۸ مارس نماد آزادی، برابری، انسانیت و قلب دموکراسی مدرن است.

نماد باور به دموکراسی در دوران پر آشوب

او افزود، این روز نماد اعتقاد دموکراتیک برای بیداری در دوران پرآشوب است و یادآور شد که نخستین انتخابات آزاد در مجمع ملی آلمان شرقی نیز در ۱۸ مارس سال ۱۹۹۰ رخ داد. در ادامه این انتخابات دیوار برلین فروریخت و دو آلمان شرقی و غربی دوباره متحد شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اشتاین‌مایر تاکید کرد که ۱۸ مارس در تاریخ دموکراسی این کشور یک روز ویژه و “روز شهروندی” است.

رئیس جمهوری آلمان در ادامه اظهاراتش به جنبش‌های دموکراسی‌خواهی در دنیای امروز، به‌خصوص جنبش اعتراضی اخیر ایران و نقش زنان در آن اشاره کرد.

جنبش اعتراضی گسترده و بی‌سابقه در ایران که زنان در آن نقشی محوری بر عهده دارند شش ماه پیش آغاز شد و با وجود سرکوب‌های خشن همچنان ادامه دارد.

این حرکت‌های اعتراضی ابتدا در واکنش به جان باختن مشکوک مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد آغاز شد و خیلی سریع با شعار “زن، زندگی، آزادی” سویه‌ای ضد حکومتی به خود گرفت و به سراسر ایران گسترش یافت.

ستایش از اراده “زنان شجاع ایرانی”

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر به نامه‌ای از نویسنده آلمانی، آرنولد روگه اشاره کرد که سال ۱۸۴۹ خطاب به شهروندان برلینی نوشت: «اراده مردان آزاده شکست‌ناپذیر است.»

رئیس جمهوری آلمان گفت، این که اراده آزادی‌خواهانه زنان نیز شکست‌ناپذیر است را بسیاری از زنان شجاع ایرانی نشان داده‌اند که ماه‌هاست اعتراض علیه سرکوب و نقض حقوق خود را به شکل تاثیرگذاری به نمایش گذاشته‌اند.

او با بیان این که امروز باید گفت “اراده انسان‌های آزاده شکست‌ناپذیر است” ابراز اطمینان کرد که به رغم “ضربه‌ها و شکست‌های وحشتناک” همین اراده‌های آزادی‌خواهانه است که دموکراسی‌ها را قوی‌تر و قدرتمندتر از هر دیکتاتوری می‌کند.

جنبش اعتراضی “زن، زندگی، آزادی”، به خصوص نقش زنان و دخترانی ایرانی در آن، با حمایت‌های گسترده بین‌المللی روبرو شده و درباره آن اظهارات ستایش‌آمیز زیاد شنیده می‌شود.

تحسین مبارزات الهام‌بخش زنان ایران

اوزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در نشستی در پارلمان اروپا که شیرین عبادی هم یکی از سخنرانان آن بود گفت، جهان از مبارزه و ایستادگی زنان ایرانی شگفت‌زده شده و مبارزات آنها همه زنان جهان را تحت تاثیر قرار داده و الهام‌بخش بوده است.

او ضمن تقدیر از سابقه و فعالیت‌های شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل تاکید کرد که مسئله زنان ایرانی فقط آزادی پوشش نیست بلکه آنها خواهان رهایی از خشونت و دلهره و آزادی انتخاب کار، تحصیل و عشق‌ورزیدن بدون نیاز به کسب اجازه از دیگری هستند.

عبادی در این مراسم با توجه به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان گفت: «مردم ایران ساکت نخواهند نشست، ایران مانند یک کوه آتشفشان است و الان ممکن است با سرکوب شدید این آتش را خاموش کرده باشند اما این کوه آتشفشان ممکن است هر لحظه دوباره فوران کند و چشمه خشم مردم ایران به جوش خواهد آمد.»

او می‌گوید، مطابق اطلاعات دریافتی از خانواده قربانیان، در سرکوب‌های شش ماه اخیر دست‌کم ۵۵۰ نفر کشته شده‌اند. تا کنون درباره شمار بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر به طور رسمی آماری منتشر نشده اما با توجه به اظهارات پراکنده مقام‌های جمهوری اسلامی تعداد آنها می‌تواند ده‌ها هزار نفر باشد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه اعلام کرد تا کنون ۲۲ هزار نفر از معترضان بازداشت شده که حکومت آنها را اغتشاشگر می‌خواند “عفو” و آزاد شده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.