واکنش تند آمریکا و فرانسه به آزمایش موشک بالستیک توسط ایران

جمعه, 5ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

مراسم رونمایی از موشک خیبر به طور مستقیم از تلویزیون دولتی پخش شد، مقام‌های نظامی این موشک را در کنار ماکتی از قبه‌الصخره در بخش قدیمی شهر بیت‌المقدس قرار داده بودند که به نظر می‌رسد پیامی تهدیدآمیز برای اسرائیل است.

در پی آزمایش موشک بالستیک خیبر توسط جمهوری اسلامی، آمریکا و فرانسه با واکنش به این اقدام آن را «یک تهدید جدی» و همچنین «نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» خواندند.

امروز پنجشنبه چهارم خرداد، «متیو میلر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: «توسعه موشک‌های بالستیک ایران تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین یک چالش مهم برای عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «ایران همچنان در جست‌وجوی فناوری موشکی از تامین‌کنندگان خارجی است و به انجام آزمایش‌هایی بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه می‌دهد.»

آقای میلر همچنین اعلام کرد که دولت آمریکا به استفاده از ابزارهایی از جمله وضع تحریم‌ها برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد.

علاوه بر این، «آن کلر لژاندر»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه هم در واکنش به آزمایش موشک بالستیک توسط ایران گفت: «پاریس این آزمایش موشکی را محکوم می‌کند و آن را نقض جدید قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد، می‌داند.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد که: «این فعالیت‌ها در شرایط تداوم تنش در مورد برنامه هسته‌ای ایران نگران‌کننده‌تر است.»

خانم لژاندر افزود: «فعالیت‌های ایران خطرات جدی و فزاینده‌ای برای عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای بدون هیچ توجیه غیرنظامی معتبری به همراه دارد. ما از ایران انتظار داریم به تعهدات بین‌المللی خود احترام بگذارد.»

واکنش مقامات آمریکا و فرانسه پس از آن بود که «محمدرضا آشتیانی»، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، صبح امروز در مراسمی از موشک بالستیک «خیبر» یا «خرمشهر چهار» رونمایی کرده بود.

مراسم رونمایی از این موشک به طور مستقیم از تلویزیون دولتی پخش شد، مقام‌های نظامی این موشک را در کنار ماکتی از قبه‌الصخره در بخش قدیمی شهر بیت‌المقدس قرار داده بودند که به نظر می‌رسد پیامی تهدیدآمیز برای اسرائیل است.

بنا بر اظهارات وزیر دفاع جمهوری اسلامی، موشک بالستیک خیبر «۲۰۰۰ کیلومتر بُرد و سر جنگی با قدرت انفجاری بسیار بالا» دارد. او همچنین افروده: «از ویژگی‌های بارز این موشک می‌توان به رادار گریزی و عبور از پدافند هوایی دشمن به جهت مقطع راداری کمی که دارد، اشاره کرد.»

ایران در پی امضای توافقنامه برجام با شش قدرت جهانی متعهد شده بود که از انجام هرگونه فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیک که «برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح‌های اتمی طراحی می‌شوند» خودداری کند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.