علی خامنه‌ای: راه نفوذ آمریکا را پس از توافق جامع می‌بندیم

دوشنبه, ۲۶ام مرداد, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

علی خامنه‌ای رهبر ایران گفت که مقامات آمریکایی در توافق جامع اتمی با ایران قصد داشته‌اند راهی برای نفوذ در این کشور پیدا کنند، اما تأکید کرد: “ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست”.

آقای خامنه ای امروز دوشنبه ۲۶ مرداد (۱۷ اوت) در یک سخنرانی در تهران گفت: “نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی. با همه توان با این نفوذ مقابله خواهیم کرد”.

رهبر ایران گفت که آمریکایی ها قصد نفوذ در منطقه را دارند و می خواهند اهداف خود را دنبال کنند، اما افزود: “ما نخواهیم گذاشت”.

آیت الله خامنه ای گفت که جمهوری اسلامی از “مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین” دفاع خواهد کرد و تأکید کرد: “از هر کسی که با اسرائیل مبارزه کند و رژیم صهیونیستی را بکوبد و مقاومت را تأیید کند، همه جور حمایتی را که برای ما ممکن باشد از او می کنیم”.

تکلیف توافق هنوز معلوم نیست

رهبر ایران گفت که تکلیف توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی هنوز معلوم نیست: “نه معلوم است اینجا تصویب بشود و نه معلوم است آنجا تصویب بشود”.

آقای خامنه ای پیشتر گفته بود که این توافق باید “در مسیر قانونی” در ایران تصویب شود، اما روشن نکرده بود که این مسیر قانونی چیست.

گروهی از نمایندگان مجلس و عده ای از چهره های سیاسی عمدتا منتقد این توافق، از دولت خواسته اند که آن را به صورت لایحه به مجلس بفرستد.

اما مقامات دولتی می گویند که تصویب این توافق در مجلس لازم نیست و شورای عالی امنیت ملی آن را بررسی خواهد کرد.

در آمریکا هم کنگره این کشور تا اواسط سپتامبر فرصت دارد که نظر خود را در مورد توافق جامع اتمی با ایران اعلام کند. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که حتی در صورت رأی منفی کنگره، از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد، اما اگر دو سوم نمایندگان مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا با توافق مخالف باشند، می توانند وتوی رئیس جمهور را خنثی کنند.

توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.